Oliy ta'lim tashkilotlarida o'tkazilayotgan umummilliy so'rovnomada Urganch davlat universiteti faol ishtirok etmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tomonidan respublika miqyosida oliy ta’lim muassasalari talabalari hamda professor-o‘qituvchilarini qamrab olgan umummilliy so‘rovnoma o‘tkazilmoqda.
Mazkur so‘rovnoma oliy ta’lim tizimida ta’lim sifatini baholash va ta’minlash, oliy ta’lim tashkilotlarining milliy reytingini shakllantirish, mavjud muammolarni aniqlash va ularni bartaraf etish, ta’lim tizimini zamon talablariga mos ravishda yanada rivojlantirish kabi muhim maqsadlarga xizmat qiladi.
Ayni jarayonda Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari so‘rovnomada faol va mas’uliyat bilan ishtirok etib, oliy ta’lim sifatini oshirish, shuningdek, milliy reyting ko‘rsatkichlarini shakllantirishda o‘z fikr va takliflarini bildirishmoqda.

В общенациональном опросе, проводимом в высших учебных заведениях, активно участвует Ургенчский государственный университет
Национальным агентством по обеспечению качества образования при Администрации Президента Республики Узбекистан на республиканском уровне проводится общенациональный опрос, охватывающий студентов и профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений.
Данный опрос служит важным целям, таким как оценка и обеспечение качества образования в системе высшего образования, формирование национального рейтинга высших учебных заведений, выявление существующих проблем и их устранение, а также дальнейшее развитие системы образования в соответствии с требованиями времени.
В настоящее время профессорско-преподавательский состав и студенты Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни активно и ответственно участвуют в опросе, выражая свои мнения и предложения по повышению качества высшего образования, а также по формированию показателей национального рейтинга.