Ta’lim tashkilotlarini davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartiblariga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Bugun, 27-yanvar kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi tomonidan Xorazm viloyatidagi barcha davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalari mas’ullari ishtirokida ta’lim tashkilotlarini davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish tartiblariga bag‘ishlangan seminar-trening tashkil etildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi bosh eksperti R.Ro‘zmetov tomonidan oliy ta’lim tashkilotlarini baholash mezonlari, akkreditatsiya jarayonining huquqiy asoslari, ariza berish muddatlari, talab etiladigan hujjatlar,ichki va tashqi baholash tartiblari, shuningdek, ta’lim sifati va boshqaruv samaradorligini oshirishga doir dolzarb masalalar yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi.
Taqdimot jarayonida oliy ta’lim muassasalarining faoliyatini baholashda e’tibor qaratiladigan asosiy ko‘rsatkichlar, hujjatlar bilan ishlash tartibi hamda sifatni ta’minlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha atroflicha ma’lumotlar taqdim etildi.

Состоялся семинар-тренинг, посвящённый порядку прохождения государственной аккредитации образовательных организаций
Сегодня, 27 января, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни Национальным агентством по обеспечению качества образования при Администрации Президента Республики Узбекистан был организован семинар-тренинг, посвящённый порядку прохождения государственной аккредитации образовательных организаций, с участием ответственных представителей всех государственных и негосударственных высших учебных заведений Хорезмской области.
В ходе семинара главный эксперт Национального агентства по обеспечению качества образования при Администрации Президента Республики Узбекистан Р. Рузметов подробно разъяснил критерии оценки деятельности высших учебных заведений, правовые основы аккредитационного процесса, сроки подачи заявок, перечень необходимых документов, порядок проведения внутренней и внешней оценки, а также актуальные вопросы, связанные с повышением качества образования и эффективности управления.
В процессе презентации была представлена подробная информация об основных показателях, на которые обращается внимание при оценке деятельности высших учебных заведений, порядке работы с документацией, а также о совершенствовании системы обеспечения качества образования.