"IX Xalqaro O‘zbekiston gidlar forumi – 2026” bo‘lib o‘tdi
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Turizm kafedrasi tashabbusi bilan "21-fevral – Butunjahon turizm gidlari kuni" munosabati bilan "IX Xalqaro O‘zbekiston gidlar forumi – 2026” tashkil etildi.
Forumda Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari, Xorazm viloyati Turizm boshqarmasi mas’ullari, Qoraqolpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati hududida mehnat qilayotgan gidlar, Urganch davlat universiteti Turizm kafedrasi o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Forum davomida soha mutaxassislari tomonidan turizm gidlari faoliyatini takomillashtirish, zamonaviy gidlik standartlari, xalqaro tajriba va innovatsion yondashuvlar, raqamli texnologiyalardan foydalanish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mamlakatimizda turizm sohasini rivojlantirishda gidlarning o‘rni, milliy madaniy merosni targ‘ib etish hamda xorijiy sayyohlar bilan ishlash madaniyatini oshirishga doir dolzarb masalalar yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Tadbir yakunida samarali faoliyati olib borayotgan gidlar turli nominatsiyalar bo'yicha O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot institutining sertifikati va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

The “IX International Uzbekistan Guides Forum – 2026” Was Held
At Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni, the “IX International Uzbekistan Guides Forum – 2026” was organized by the Department of Tourism in honor of “February 21 – World Tourist Guides Day.”
The forum was attended by specialists from the Research Institute for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan, officials of the Khorezm Regional Department of Tourism, guides working in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, as well as professors and students of the Department of Tourism at Urgench State University.
During the forum, industry experts discussed the improvement of tourist guide activities, modern guiding standards, international experience and innovative approaches, as well as the use of digital technologies. Presentations were also delivered on the important role of guides in developing tourism in the country, promoting national cultural heritage, and enhancing the culture of working with foreign tourists.
At the end of the event, guides demonstrating effective professional activity were awarded certificates from the Research Institute for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan and commemorative gifts in various nominations.