"IX Xalqaro O‘zbekiston gidlar forumi – 2026” bo‘lib o‘tdi
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Turizm kafedrasi tashabbusi bilan "21-fevral – Butunjahon turizm gidlari kuni" munosabati bilan "IX Xalqaro O‘zbekiston gidlar forumi – 2026” tashkil etildi.
Forumda Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari, Xorazm viloyati Turizm boshqarmasi mas’ullari, Qoraqolpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyati hududida mehnat qilayotgan gidlar, Urganch davlat universiteti Turizm kafedrasi o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Forum davomida soha mutaxassislari tomonidan turizm gidlari faoliyatini takomillashtirish, zamonaviy gidlik standartlari, xalqaro tajriba va innovatsion yondashuvlar, raqamli texnologiyalardan foydalanish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mamlakatimizda turizm sohasini rivojlantirishda gidlarning o‘rni, milliy madaniy merosni targ‘ib etish hamda xorijiy sayyohlar bilan ishlash madaniyatini oshirishga doir dolzarb masalalar yuzasidan ma’ruzalar tinglandi.
Tadbir yakunida samarali faoliyati olib borayotgan gidlar turli nominatsiyalar bo'yicha O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot institutining sertifikati va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Состоялся «IX Международный форум гидов Узбекистана – 2026»
В Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни по инициативе кафедры туризма в честь «21 февраля – Всемирного дня туристических гидов» был организован «IX Международный форум гидов Узбекистана – 2026».
В форуме приняли участие специалисты Научно-исследовательского института развития туризма Республики Узбекистан, ответственные сотрудники Управления туризма Хорезмской области, гиды, осуществляющие деятельность на территории Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, а также преподаватели и студенты кафедры туризма Ургенчского государственного университета.
В ходе форума специалисты обсудили вопросы совершенствования деятельности туристических гидов, современные стандарты гидовской деятельности, международный опыт и инновационные подходы, а также использование цифровых технологий. Кроме того, были заслушаны доклады по актуальным вопросам роли гидов в развитии туризма в нашей стране, продвижения национального культурного наследия и повышения культуры работы с иностранными туристами.
По итогам мероприятия гиды, ведущие эффективную деятельность, были награждены сертификатами Научно-исследовательского института развития туризма Республики Узбекистан и памятными подарками по различным номинациям.