Payshanba – yoshlar kuni: Rahbar va yoshlar uchrashuvi
Joriy yilning 24-fevral kuni hurmatli Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev yoshlar bilan muloqotida mamlakatimizda har haftaning payshanba kuni vazirlik, idora va hokimliklarda “Yoshlar kuni” sifatida nishonlanishini e’lon qilgan edi.   Ana shu tashabbus ijrosi doirasida bugun, 26-fevral kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Rahbar va yoshlar” uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvni universitet rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov ochib berib, yurtimizda yoshlarning intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish, ularning ilmiy va innovatsion faoliyatini qo‘llab-quvvatlash borasida olib borilayotgan islohotlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Tadbirda uchrashuv mehmoni, Davlat xavfsizlik xizmati Xorazm viloyati bo‘yicha boshqarmasi boshlig‘i U.Raupov so‘zga chiqib, Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar, yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ustuvor vazifalar hamda ta’lim va ilm-fan sohasidagi yangilanishlar haqida atroflicha fikr bildirdi. Talabalarga zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni egallash, yurt ravnaqiga munosib hissa qo‘shish borasida muhim tavsiyalar berdi.
Shuningdek, uchrashuv davomida “O‘zmilliybank” AJ ning Xorazm viloyati bo‘limi bo‘lim boshlig‘i U. Bekmonov tomonidan “Kelajakka qadam” dasturi doirasida yoshlarga mo‘ljallangan kreditlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Unda kredit olish tartibi, zarur hujjatlar, imtiyozli shartlar hamda yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari tushuntirildi.
Uchrashuv yakunida yoshlarning taklif va tashabbuslarini tinglanib, qo‘llab-quvvatlandi hamda amaliy yordam berish chora-tadbirlari belgilandi.

Четверг – День молодёжи: встреча руководства с молодёжью
24 февраля текущего года уважаемый Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе встречи с молодёжью объявил, что отныне каждый четверг в министерствах, ведомствах и хокимиятах страны будет отмечаться как «День молодёжи».
В рамках реализации данной инициативы сегодня, 26 февраля, в Ургенчский государственный университет имени Абу Райхана Беруни была организована встреча «Руководитель и молодёжь».
Встречу открыл исполняющий обязанности ректора университета С. Ходжаниязов. В своём выступлении он подробно остановился на проводимых в стране реформах, направленных на раскрытие интеллектуального потенциала молодёжи, а также на поддержку их научной и инновационной деятельности.
В мероприятии также выступил гость встречи — начальник Управления Службы государственной безопасности по Хорезмской области У. Раупов. Он подробно рассказал об инициативах, выдвинутых Президентом, приоритетных задачах по поддержке молодёжи, а также о преобразованиях в сфере образования и науки. Студентам были даны важные рекомендации по освоению современных знаний и навыков и внесению достойного вклада в развитие страны.
Кроме того, в ходе встречи начальник отдела Хорезмского областного управления Акционерного общества Национальный банк Узбекистана У. Бекмонов представил подробную информацию о кредитах для молодёжи в рамках программы «Шаг в будущее». Были разъяснены порядок получения кредита, перечень необходимых документов, льготные условия, а также механизмы поддержки предпринимательских инициатив молодёжи.
В завершение встречи предложения и инициативы молодёжи были выслушаны и поддержаны, а также определены меры по оказанию практической помощи.