Urganch davlat universitetida “Yurtim qadriyatlari” respublika ko‘rik-tanlovining hududiy bosqichi bo‘lib o‘tdi
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Yurtim qadriyatlari” respublika ko‘rik-tanlovining Xorazm viloyati hududiy bosqichi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tanlovda viloyatdagi oliy ta’lim muassasalarining talaba-yoshlari faol ishtirok etib, o‘z bilim va iqtidorlarini namoyon etishdi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar tomonidan tayyorlangan chiqishlar, ijodiy ishlanmalar va sahna ko‘rinishlari orqali milliy an’ana va qadriyatlarimizning mazmun-mohiyati keng yoritildi.

The Regional Stage of the Republican Contest “Values of My Homeland” Held at Urgench State University
Today, the regional stage of the republican contest “Values of My Homeland” for the Khorezm region was held at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni. Students from higher educational institutions across the region actively participated in the contest, demonstrating their knowledge and talents.
As part of the event, the essence and significance of our national traditions and values were extensively highlighted through participants’ performances, creative works, and theatrical presentations.