Oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirokida muhim yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15-mart kuni Samarqand shahrida Samarqand davlat arxitektura-qurilish universitetida respublikamizdagi barcha oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirokida muhim yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan farmon loyihasi muhokama qilindi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Ilhom Sirojev, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov hamda soha mutasaddilari ishtirok etdilar.
Dastlab tashkiliy masala ko‘rib chiqildi. Xususan, Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti rektorligiga tayinlangan Feruza Madraximova rektorlar jamoasiga tanishtirildi.
Shuningdek, yig‘ilish davomida oliy ta’lim muassasalari boshqaruvini takomillashtirish, ta’lim sifatini oshirish, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish, shuningdek, oliygohlarning xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini kuchaytirish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
Muhokamalar jarayonida rektorlar tomonidan qator amaliy taklif va tashabbuslar ilgari surilib, sohani yanada rivojlantirishga qaratilgan muhim fikrlar bildirildi.

Состоялось важное совещание с участием ректоров высших учебных заведений
15 марта текущего года в городе Самарканде, в Самаркандском государственном архитектурно-строительном университете, состоялось важное совещание с участием ректоров всех высших учебных заведений нашей республики. На нем был обсуждён проект указа, направленный на вывод сферы высшего образования, науки и инноваций на новый этап развития.
В совещании приняли участие заместитель руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Илхом Сирожев, министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов, а также ответственные представители данной сферы.
В начале был рассмотрен организационный вопрос. В частности, ректором коллективу ректоров была представлена вновь назначенная на должность ректора Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни — Феруза Мадрахимова.
Также в ходе совещания в центре обсуждения находились вопросы совершенствования системы управления высшими учебными заведениями, повышения качества образования, развития науки и инноваций, а также усиления конкурентоспособности вузов на международной арене.
В процессе обсуждений ректоры выдвинули ряд практических предложений и инициатив, а также высказали важные мнения, направленные на дальнейшее развитие данной сферы.