Urganch davlat universitetida Navro‘z bayrami yuksak saviyada nishonlandi
Urganch davlat universitetida “Navro‘zni ulug‘lash — insonni ulug‘lashdir!” shiori ostida Navro‘z sayli yuksak saviya, ko‘tarinki kayfiyat va milliy an’analar uyg‘unligida tashkil etildi.
Tadbirda Amerika Qo‘shma Shtatlari, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Tojikiston kabi davlatlardan tashrif buyurgan mehmonlar, yurtimiz ziyolilari, san’at vakillari, OAV xodimlari hamda oliygoh professor-o‘qituvchi va talabalari ishtirok etdi.
Bayram doirasida universitet rektori Feruza Madraximova boshchiligida mehmonlar fakultetlar pavilyonlari bilan tanishdi. Har bir pavilyonda yurtimiz hududlariga xos milliy urf-odatlar, an’analar, badiiy chiqishlar va milliy taomlar jonli tarzda namoyish etilib, tadbirga o‘ziga xos rang-baranglik bag‘ishladi.
Bayramga taniqli san’atkorlar — aktyor va rejissyor Bahodir Mirmaqsudov, mahoratli aktrisa Tamara Xazratqulova hamda O‘zbekiston xalq artistlari aka-uka Eshchanovlar ham tashrif buyurib, ishtirokchilarni samimiy muborakbod etdilar.
Navro‘z sayli milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, yoshlar ijodini namoyon etish va yurtimizning boy madaniy merosini keng targ‘ib etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В Государственном университете Ургенча празднование Навруза прошло на высоком уровне
В Государственном университете Ургенча под девизом «Прославление Навруза — прославление человека!» праздник Навруз был организован на высоком уровне, в атмосфере приподнятого настроения и гармонии с национальными традициями.
В мероприятии приняли участие гости из таких стран, как Соединённые Штаты Америки, Россия, Турция, Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, а также наши соотечественники — деятели науки и искусства, представители СМИ, профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
В рамках праздника ректор университета Феруза Мадрахимова вместе с гостями ознакомилась с павильонами факультетов. В каждом павильоне в живой форме были представлены национальные обычаи и традиции различных регионов страны, художественные выступления и национальные блюда, что придало мероприятию особое разнообразие и яркость.
Праздник также посетили известные деятели искусства — актёр и режиссёр Баходир Мирмасудов, талантливая актриса Тамара Хазраткулова, а также народные артисты Узбекистана братья Эшчановы, которые тепло поздравили всех участников.
Праздник Навруз сыграл важную роль в прославлении национальных ценностей, демонстрации творческих способностей молодежи и широком продвижении богатого культурного наследия нашей страны.