Urganch davlat universitetida Navro‘z bayrami yuksak saviyada nishonlandi
Urganch davlat universitetida “Navro‘zni ulug‘lash — insonni ulug‘lashdir!” shiori ostida Navro‘z sayli yuksak saviya, ko‘tarinki kayfiyat va milliy an’analar uyg‘unligida tashkil etildi.
Tadbirda Amerika Qo‘shma Shtatlari, Rossiya, Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Tojikiston kabi davlatlardan tashrif buyurgan mehmonlar, yurtimiz ziyolilari, san’at vakillari, OAV xodimlari hamda oliygoh professor-o‘qituvchi va talabalari ishtirok etdi.
Bayram doirasida universitet rektori Feruza Madraximova boshchiligida mehmonlar fakultetlar pavilyonlari bilan tanishdi. Har bir pavilyonda yurtimiz hududlariga xos milliy urf-odatlar, an’analar, badiiy chiqishlar va milliy taomlar jonli tarzda namoyish etilib, tadbirga o‘ziga xos rang-baranglik bag‘ishladi.
Bayramga taniqli san’atkorlar — aktyor va rejissyor Bahodir Mirmaqsudov, mahoratli aktrisa Tamara Xazratqulova hamda O‘zbekiston xalq artistlari aka-uka Eshchanovlar ham tashrif buyurib, ishtirokchilarni samimiy muborakbod etdilar.
Navro‘z sayli milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, yoshlar ijodini namoyon etish va yurtimizning boy madaniy merosini keng targ‘ib etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Navruz Celebration at Urgench State University Held at a High Level
At Urgench State University, under the motto “Glorifying Navruz is Glorifying Humanity!”, the Navruz festival was organized at a high level, in an atmosphere of uplifting mood and harmony with national traditions.
The event was attended by guests from the United States, Russia, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, and Tajikistan, as well as prominent local figures, representatives of the arts, media professionals, and the university’s professors and students.
During the celebration, the university’s rector, Feruza Madrakhimova, together with the guests, visited the faculty pavilions. Each pavilion showcased, in a lively manner, national customs and traditions of different regions, artistic performances, and traditional dishes, adding unique color and charm to the event.
The festival was also honored by the presence of renowned artists — actor and director Bahodir Mirmaqsudov, talented actress Tamara Khazratqulova, and the People’s Artists of Uzbekistan, the Eshchanov brothers, who warmly congratulated the participants.
The Navruz festival played a significant role in glorifying national values, showcasing the creative talents of youth, and widely promoting the rich cultural heritage of our country.