30-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 8-majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish universitet rektori Feruza Madraximova raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi.
Kengash quvonchli xabarlar bilan boshlandi. Dastlab universitetning ilmiy salohiyatini oshirish yo‘lida salmoqli hissa qo‘shayotgan professor-o‘qituvchilarga ilmiy daraja va unvonlarining diplomlari topshirildi.
Rektor barcha diplom egalarini samimiy qutlab, ilmiy izlanishlarni izchil davom ettirish, yangi g‘oya va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasida universitet rahbariyati har doim tayyor ekanini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyasi sovrindorlari, shuningdek, Urganch davlat universiteti tomonidan ta’sis etilgan stipendiyalar sohiblariga guvohnomalari topshirildi.
Shuningdek, 23-28-mart kunlari Turkmaniston Respublikasida o’tkazilgan matematika fani bo'yicha VI Xalqaro ochiq fan olimpiadasida munosib ishtirok etib, individual tarzda 2 ta Oltin, 3 ta Kumush, 2 ta Bronza jami 7 ta medalni qo'lga kiritgan Fizika-matematika fakulteti talabalariga sertifikatlari, ustozlariga esa tashakkurnomalar topshirildi.
Kengash yig‘ilishida kun tartibiga kiritilgan muhim masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot va hisobotlari tinglandi. Xususan, yig‘ilish davomida quyidagi masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi:
* O‘zbekiston Respublikasining siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotiga oid dolzarb axborotlar;
* universitet Axborot-resurs markazi faoliyati;
* bitiruvchi talabalar bandligini ta’minlash hamda “Kelajakka qadam” loyihasi doirasida kredit ajratish holati;
* talabalar turar joylarida yaratilgan sharoitlar va ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligi;
* kafedralarda ta’lim jarayoni sifati hamda o‘quv-me’yoriy hujjatlar talablarining bajarilishi.
Har bir masala yuzasidan Kengash raisi Feruza Madraximova tomonidan har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullarga aniq vazifalar belgilab berildi va ijro intizomini kuchaytirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi. Universitet faoliyatini yanada takomillashtirish, ta’lim sifati va boshqaruv samaradorligini oshirish borasida muhim tashabbuslar ilgari surildi.
Shuningdek, yig‘ilishda turli masalalar keng muhokama qilinib, lavozimlarga va OAK ilmiy unvonlariga saylovlar o‘tkazildi.

The 8th Meeting of the Academic Council of Urgench State University
On March 30, the 8th meeting of the Academic Council of Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni was held. The meeting was chaired by the university’s rector, Feruza Madrakhimova, with the participation of Council members.
The meeting opened with joyful news. First, diplomas of academic degrees and titles were awarded to professors and lecturers who have made a significant contribution to enhancing the university’s scientific potential.
The rector warmly congratulated all diploma recipients and emphasized that the university administration is always ready to support the consistent continuation of research, as well as new ideas and initiatives.
Certificates were also presented to the winners of the President of the Republic of Uzbekistan’s scholarships, other state scholarships, and scholarships established by Urgench State University.
In addition, students of the Faculty of Physics and Mathematics, who participated successfully in the VI International Open Science Olympiad in Mathematics held in Turkmenistan from March 23 to 28, received certificates for their medals: 2 Gold, 3 Silver, and 2 Bronze, totaling 7 medals. Their instructors received letters of appreciation.
During the Council meeting, reports and briefings were heard from responsible officials on important agenda items. Specifically, the following issues were thoroughly discussed:
Current information on the political, economic, and social life of the Republic of Uzbekistan;
Activities of the University Information Resource Center;
Ensuring employment of graduates and the allocation of loans under the “Step into the Future” project;
Conditions in student dormitories and the effectiveness of moral and educational work;
Quality of the educational process in departments and compliance with academic regulations.
For each issue, Council Chair Feruza Madrakhimova assigned specific tasks to responsible officials and issued instructions to strengthen compliance and discipline. Important initiatives were proposed to further improve university operations, enhance the quality of education, and increase management efficiency.
Additionally, various other matters were discussed at the meeting, including elections for positions and awarding academic titles within the SAC.