Turkiyaning Haji Bayram Veli universiteti bilan hamkorlik oʻrnatildi
Bugun Urganch davlat universitetiga Turkiyaning Haji Bayram Veli universitetiga prorektori, professor Metin Orbay boshchiligida delegatsiya tashrif buyurdi. Dastlab mehmonlarning universitet rektori Feruza Madraximova bilan rasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi qardoshlik rishtalari, tili, madaniyat va an’analar birligi, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik va hamkorlik aloqalari alohida e’tirof etildi. Mazkur aloqalarni mustahkamlash maqsadida Haji Bayram Veli universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklifi bildirildi.
Muzokaralar yakunida ikki OTM o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan memorandum imzolandi. Ushbu memorandum professor-o‘qituvchilar hamda bakalavriat va magistratura talabalari almashinuvi, qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini yo‘lga qo‘yish, seminarlar va ilmiy anjumanlarda o‘zaro ishtirok etish yo‘nalishlarni qamrab oladi.

Установлено сотрудничество с Университетом Хаджи Байрам Вели (Турция)
Сегодня в Ургенчский государственный университет с визитом прибыла делегация Университета Хаджи Байрам Вели (Турция) во главе с проректором, профессором Метином Орбаем. В начале состоялась официальная встреча гостей с ректором университета Ферузой Мадрахимовой.
В ходе встречи особо было отмечено братство между Узбекистаном и Турцией, общность языка, культуры и традиций, а также прочные связи дружбы и сотрудничества между двумя странами. В целях дальнейшего укрепления этих связей было выдвинуто предложение о налаживании сотрудничества с Университетом Хаджи Байрам Вели.
По итогам переговоров между двумя вузами был подписан меморандум, направленный на развитие взаимного сотрудничества. Данный меморандум охватывает такие направления, как обмен профессорско-преподавательским составом, студентами бакалавриата и магистратуры, организация совместной научно-исследовательской деятельности, а также взаимное участие в семинарах и научных конференциях.