Turkiyaning Haji Bayram Veli universiteti bilan hamkorlik oʻrnatildi
Bugun Urganch davlat universitetiga Turkiyaning Haji Bayram Veli universitetiga prorektori, professor Metin Orbay boshchiligida delegatsiya tashrif buyurdi. Dastlab mehmonlarning universitet rektori Feruza Madraximova bilan rasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi qardoshlik rishtalari, tili, madaniyat va an’analar birligi, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik va hamkorlik aloqalari alohida e’tirof etildi. Mazkur aloqalarni mustahkamlash maqsadida Haji Bayram Veli universiteti bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish taklifi bildirildi.
Muzokaralar yakunida ikki OTM o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan memorandum imzolandi. Ushbu memorandum professor-o‘qituvchilar hamda bakalavriat va magistratura talabalari almashinuvi, qo‘shma ilmiy-tadqiqot faoliyatini yo‘lga qo‘yish, seminarlar va ilmiy anjumanlarda o‘zaro ishtirok etish yo‘nalishlarni qamrab oladi.

Today, a delegation from Hacı Bayram Veli University (Türkiye), led by Vice-Rector Professor Metin Orbay, visited Urgench State University. The visit began with an official meeting between the guests and the Rector of the university, Feruza Madrakhimova.
During the meeting, special emphasis was placed on the brotherly ties between Uzbekistan and Türkiye, including the shared language, culture, and traditions, as well as the strong friendship and cooperation between the two countries. In order to further strengthen these relations, a proposal was put forward to establish cooperation with Hacı Bayram Veli University.
Following the negotiations, a memorandum aimed at developing mutual cooperation between the two universities was signed. The memorandum covers areas such as the exchange of faculty members, undergraduate and graduate students, the establishment of joint research activities, and mutual participation in seminars and scientific conferences.