Rektor IT yo‘nalishidagi fakultetlar faoliyati bilan tanishdi
Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova Telekommunikatsiya texnologiyalari hamda Kompyuter injiniring fakultetlarida boʻlib, sharoitlar bilan tanishdi.
Jarayon davomida o‘quv auditoriyalari va ilg‘or laboratoriyalar ko‘zdan kechirildi, dars jarayonlari kuzatildi. Ayniqsa, IT yo‘nalishida izlanish olib borayotgan talabalar bilan muloqot o‘rnatilib, ularning innovatsion g‘oyalari va amaliy loyihalari yuqori baholandi.
Rektor “Inkubatsiya markazi” faoliyati bilan tanishar ekan, bu yerda startap loyihalar ustida ishlayotgan yoshlarning tashabbuskorligi va kreativ yondashuvini alohida e’tirof etdi. Ularning har bir g‘oyasi ortida kelajak texnologiyalarining poydevori yotganini ta’kidlab, doimiy qo‘llab-quvvatlash muhimligini qayd etdi.
Shuningdek, “Muhandislik maktabi”da amalga oshirilayotgan “Urganch aqlli shahar” yirik loyihasi doirasida iqtidorli talabalarning ishlanmalari bilan tanishgan Feruza Madraximova ularning salohiyatini eʼtirof etib, mas’ullarga ushbu iqtidorli yoshlar uchun yanada qulay va zamonaviy sharoitlar yaratish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.

Ректор ознакомилась с деятельностью факультетов IT-направления
Ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова посетила факультеты телекоммуникационных технологий и компьютерного инжиниринга и ознакомилась с созданными условиями.
В ходе визита были осмотрены учебные аудитории и современные лаборатории, а также проведено наблюдение за учебным процессом. Особое внимание было уделено общению со студентами, ведущими исследования в сфере IT: их инновационные идеи и практические проекты получили высокую оценку.
Ознакомившись с деятельностью «Инкубационного центра», ректор отдельно отметила инициативность и креативный подход молодых людей, работающих над стартап-проектами. Было подчеркнуто, что за каждой их идеей стоит фундамент технологий будущего, и важность постоянной поддержки в этом направлении.
Также, ознакомившись с разработками талантливых студентов в рамках крупного проекта «Умный город Ургенч», реализуемого в «Инженерной школе», Феруза Мадрахимова высоко оценила их потенциал и дала ответственным лицам конкретные поручения по созданию ещё более комфортных и современных условий для этих одарённых молодых людей.