Rektor Texnika fakultetida
Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madraximova Texnika fakultetida bo‘lib, yaratilgan sharoitlar, ta’lim sifati hamda laboratoriyalar holati bilan tanishdi.
Jumladan, fakultet infratuzilmasining bugungi holati, o‘quv auditoriyalari va zamonaviy laboratoriyalarning moddiy-texnik bazasi atroflicha ko‘zdan kechirildi. Arxitektura yo‘nalishidagi talabalar tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion loyihalar taqdimoti ko’rildi. Dars jarayonlari kuzatilib, talabalar bilan muloqot qilindi.
Shuningdek, “Avtomobillarning elektr va elektron tizimlari”, “Mashina detallari”, “Qishloq xo‘jaligi texnikasi” hamda “Transport tizimlari” singari laboratoriyalar bilan tanishildi. Ushbu laboratoriyalarda talabalar nazariy bilimlarini amaliyot bilan uyg‘unlashtirgan holda mashg‘ulotlar olib borayotgani e’tirof etildi. Fakultetda ilmiy tadqiqotchilar hamda talaba-yoshlar uchun yanada qulay va zamonaviy sharoitlar yaratish bo‘yicha mas'ullarga aniq topshiriqlar berdi.
Texnika fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv davomida rektor kafedralar kesimida ilmiy salohiyat holati bilan yaqindan tanishib, professor-o‘qituvchilarning ilmiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga hamisha tayyor ekanini ta’kidladi. Ayniqsa, dissertatsiya ishlarini tayyorlash va himoya qilish jarayonlari uchun zarur shart-sharoitlarni yanada yaxshilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Fakultetning mavjud ilmiy va moddiy-texnik imkoniyatlarni yanada kengaytirish, zamon talablariga mos ravishda texnikava muhandislik ilmini rivojlantirish, innovatsion yondashuvlarni keng joriy etish, xususan, elektroenergiya yo’nalishlarida laboratoriyalarni yanada kengaytirish bo’yicha vazifalar belgilandi. Shuningdek, aprel oyi – “Muhandislik oyligi” doirasida rejalashtirilgan tadbirlarni yuqori saviyada, ushbu jarayonlarga iqtidorli talabalarni keng jalb qilish zarurligi ta’kidlandi.

Rector at the Faculty of Engineering
The Rector of Urgench State University, Feruza Madrakhimova, visited the Faculty of Engineering, where she  got acquainted with the existing conditions, quality of education, and the state of laboratories.
In particular, the current condition of the faculty’s infrastructure, classrooms, and the material and technical base of modern laboratories were thoroughly reviewed. Presentations of innovative projects developed by students of the Architecture program were observed. The teaching process was monitored, and discussions were held with students.
Additionally, the rector visited laboratories such as “Electrical and Electronic Systems of Vehicles,” “Machine Elements,” “Agricultural Machinery,” and “Transport Systems.” It was noted that students in these laboratories effectively combine theoretical knowledge with practical application. Responsible staff were given specific instructions to further improve modern and comfortable conditions for researchers and students.
During the meeting with the faculty members, the rector closely reviewed the scientific potential across departments and emphasized her constant readiness to support the academic and research activities of professors. Particular attention was paid to improving conditions for the preparation and defense of dissertations.
Tasks were set to further expand the faculty’s scientific and material-technical capabilities, to develop engineering and technical sciences in line with modern requirements, and to widely implement innovative approaches—especially expanding laboratories in the field of electrical energy. It was also emphasized that events planned within the framework of “Engineering Month” in April should be held at a high level, with active involvement of talented students.