Urganch davlat universitetida rektor huzuridagi kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilish universitet rektori Feruza Madrahimova raisligida o‘tkazilib, unda barcha kengash a’zolari ishtirok etdi.
Dastlab Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor lavozimiga tayinlangan A.Atamurotov hamda Fizika-matematika fakulteti dekani lavozimiga tayinlangan R.Sharipovlar kengash a’zolariga tanishtirildi.
Yig‘ilish tashkiliy masalalar muhokamasi bilan boshlandi. Xususan, universitetda talabalarga xizmat ko’rsatish joylari, jumladan, ovqatlanish joylarining sifati va taomlari narxini nazorat qilish, konferensiya va seminarlarni sifatli tashkil etish va o’tkazish, fakultetlarning umumiy ko’rinishini mazmun bilan boyitish, “Muhandislik maktabi” faoliyatining borishi singari masalalar muhokama etildi.
Shundan so‘ng, kun tartibiga muvofiq, prorektorlar tomonidan taqdim etilgan masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi. Unda universitet faoliyatining dolzarb hamda ustuvor yo‘nalishlariga oid muhim masalalar muhokama etilib, ularning samarali ijrosini ta’minlash yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
O‘quv jarayonining samaradorligini oshirish, dars sifati va talabalar davomatini mustahkamlash masalalari muhokamaning markazida bo‘ldi.
Shu bilan birga, “Milliy reyting”ning asosiy ko‘rsatkichlari batafsil tahlil qilinib, universitetning mazkur reytingda munosib o‘rin egallashini ta’minlash maqsadida ustuvor vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilish yakunida turli masalalar ko‘rib chiqilib, ular yuzasidan mas’ullarga aniq ko‘rsatmalar berildi.

В Ургенчском государственном университете состоялось очередное заседание совета при ректоре. Заседание прошло под председательством ректора университета Ферузы Мадрахимовой, в нем приняли участие все члены совета.
В начале заседания членам совета были представлены назначенные на должности: проректор по научной работе и инновациям А. Атамуратов, а также декан физико-математического факультета Р. Шарипов.
Заседание началось с обсуждения организационных вопросов. В частности, были рассмотрены вопросы контроля качества обслуживания студентов, включая качество и цены питания в местах общественного питания, организации и проведения конференций и семинаров на высоком уровне, содержательного обогащения общего облика факультетов, а также хода деятельности «Инженерной школы».
Затем, в соответствии с повесткой дня, были всесторонне рассмотрены вопросы, представленные проректорами. В ходе обсуждения были затронуты актуальные и приоритетные направления деятельности университета, по которым приняты соответствующие решения для обеспечения их эффективной реализации.
В центре обсуждения находились вопросы повышения эффективности учебного процесса, качества занятий и укрепления посещаемости студентов.
Вместе с тем были подробно проанализированы основные показатели «Национального рейтинга», и определены приоритетные задачи для обеспечения достойного места университета в данном рейтинге.
В завершение заседания были рассмотрены различные вопросы, по которым ответственным лицам даны конкретные поручения.