O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti UrDU tadqiqotchilari bilan uchrashdi
Bugun O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Shavkat Ayupov Xorazm viloyati Ma’mun akademyasi raisi Ikrom Abdullayev  hamrohligida Urganch davlat universitetida rektor Feruza Madrahimova boshchiligidagi jamoa va tadqiqotchilar bilan uchrashdi.
Akademik Shavkat Ayupov o‘z ma’ruzasida Xorazm diyori buyuk alloma Muhammad al-Xorazmiy vatani ekanini alohida ta’kidlab, bu zamin azaldan matematiklar yurti sifatida ilm-fan taraqqiyotiga beqiyos hissa qo‘shib kelayotganini qayd etdi. Shuningdek, Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ilgari surilayotgan Uchinchi Renessans g‘oyasi, Islom sivilizatsiya markazi hamda Imom al-Buxoriy majmuasi kabi yirik ilmiy-ma’rifiy loyihalar haqida fikr yuritildi.
Uchrashuv davomida Fanlar akademiyasining tashkil topishi va mustaqillik yillarida bosib o‘tgan taraqqiyot yo‘li tahlil qilinib, bugungi kunda ilm-fan va ta’lim sohasiga qaratilayotgan yuksak e’tibor alohida ta’kidlandi. Ilmiy izlanishlar samaradorligini oshirish, innovatsion yondashuvlarni keng joriy etish hamda olimlarning mas’uliyati va o‘rni muhim ekani qayd etildi.  V.I. Romanovskiy nomidagi Matematika instituti faoliyati haqida so’z yuritildi.
Uchrashuv ochiq muloqot tarzida davom etib, tadqiqotchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar, ilmiy faoliyatdagi muammolar va takliflar bilan murojaat qilib, atroflicha javoblar oldilar.

Президент Академии наук Узбекистана встретился с исследователями УрГУ
Сегодня президент Академии наук Республики Узбекистан, академик Шавкат Аюпов, в сопровождении председателя Хорезмской академии Маъмуна Икрома Абдуллаева посетил Ургенчский государственный университет, где провёл встречу с коллективом и исследователями во главе с ректором Ферузой Мадрахимовой.
В своём выступлении академик Шавкат Аюпов особо отметил, что Хорезм является родиной великого учёного Мухаммада аль-Хорезми, подчеркнув, что этот край издавна считается землёй математиков и вносит неоценимый вклад в развитие науки. Также были затронуты инициативы главы государства, направленные на реализацию идеи Третьего Ренессанса, а также крупные научно-просветительские проекты, такие как Центр исламской цивилизации и комплекс Имама аль-Бухари.
В ходе встречи был проанализирован путь развития Академии наук со дня её основания и в годы независимости, а также особо отмечено высокое внимание, уделяемое сегодня науке и образованию. Подчёркнута важность повышения эффективности научных исследований, широкого внедрения инновационных подходов, а также роли и ответственности учёных. Также была представлена информация о деятельности Института математики имени В.И. Романовского.
Встреча продолжилась в формате открытого диалога, в ходе которого исследователи задали интересующие их вопросы, поделились проблемами научной деятельности и внесли предложения, получив на них подробные ответы.