Bugun Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova boshchiligida prorektorlar, fakultet dekanlari, tegishli bo‘lim boshliqlari va mas’ullar ishtirokida kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda dastlab universitetning xalqaro faoliyatini tartibga solish masalalari atroflicha muhokama qilindi. Xususan, xorijiy tajriba almashish, malaka oshirish va stajirovka dasturlariga yuboriladigan professor-o‘qituvchilarni saralash mezonlari yuzasidan ishlab chiqilgan Nizom bo’yicha batafsil tushuntirishlar berildi. Shuningdek, xorijda bilim va tajriba orttirib qaytgan mutaxassislarning o‘z tajribalarini hamkasblari bilan bo‘lish, seminar va mahorat darslari tashkil etishi lozimligi qayd etildi.
Shuningdek, yig‘ilishning navbatdagi muhim masala universitetning ma’naviy-ma’rifiy faoliyat tizimi orqali talabalar va professor-o‘qituvchilar o‘rtasida odob-axloq qoidalariga rioya etilishi, sog’lom ma’naviy muhit va o’zaro muomala madaniyatini yuksaltirish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunida ko‘tarilgan barcha masalalar yuzasidan tegishli vazifalar belgilab berilib, ularning ijrosini ta’minlash bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.

Сегодня под руководством ректора Ургенчского государственного университета Ферузы Мадрахимовой состоялось расширенное заседание с участием проректоров, деканов факультетов, руководителей соответствующих подразделений и ответственных лиц.
В ходе заседания в первую очередь были всесторонне обсуждены вопросы регулирования международной деятельности университета. В частности, были даны подробные разъяснения по Положению, разработанному в отношении критериев отбора профессорско-преподавательского состава, направляемого на программы обмена опытом, повышения квалификации и стажировки за рубежом. Также было отмечено, что специалисты, вернувшиеся из-за рубежа, должны делиться своим опытом с коллегами, проводить семинары и мастер-классы.
Кроме того, важным вопросом повестки дня стало обсуждение соблюдения норм этики среди студентов и преподавателей, а также повышения духовно-нравственной среды и культуры общения в рамках системы духовно-просветительской деятельности университета.
По итогам заседания по всем рассмотренным вопросам были определены соответствующие задачи и даны конкретные поручения по обеспечению их исполнения.