Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “60611100 – Infokommunikatsiya injiniringi” hamda “60712100 – Qayta tiklanuvchi energiya manbalari” ta’lim yo‘nalishlarini ochish bo‘yicha maxsus davlat akkreditatsiyasidan o'tkazish yuzasidan TSTMA bosh inspektori Nuriddin Ubaydullayev hamda mahalliy va xorijiy ekspertlar Baxtiyor Akmuradov, Isroil Yuldoshev, Azamat Abdymomunov oliygohga tashrif buyurdi. Hindistonlik ekspert Kirti Seth onlayn ishtirok etdi.
Dastlab ekspert komissiya a'zolari ishtirokida yig'ilish o'tkazildi. Unda universitet O‘quv ishlari bo‘yicha prorektori G.Raximov tomonidan taqdimot asosida oliygoh faoliyati, mavjud ta’lim muhiti, ilmiy salohiyat, moddiy-texnik baza hamda istiqboldagi rivojlanish yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, ta’lim dasturlarining mazmun-mohiyati, ularning universitet strategik rivojlanish yo‘nalishlariga uyg‘unligi, mehnat bozori talablariga mosligi hamda kelgusidagi istiqbollari haqida tegishli kafedra mudirlari tomonidan taqdimot qilindi.  Ekspertlar tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar atroflicha muhokama qilindi, savol-javoblar bo’ldi.
Jarayon davomida ekspertlar tomonidan ish beruvchilar bilan ham onlayn muloqot qilindi. Unda yangi ta’lim yo‘nalishlarining bugungi mehnat bozori uchun dolzarbligi, soha ehtiyojlari, zamonaviy mutaxassislarga qo‘yilayotgan talablar hamda bitiruvchilardan kutilayotgan kasbiy kompetensiyalar yuzasidan fikr almashildi.

В Ургенчском государственном университете начались процессы специальной государственной аккредитации новых образовательных программ
Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни начался процесс специальной государственной аккредитации по открытию образовательных направлений «60611100 – Инфокоммуникационный инжиниринг» и «60712100 – Возобновляемые источники энергии». В связи с этим университет посетили главный инспектор ТСТМА Нуриддин Убайдуллаев, а также местные и зарубежные эксперты Бахтиёр Акмурадов, Исроил Юлдошев и Азамат Абдымомунов. Индийский эксперт Кирти Сет принял участие в онлайн-формате.
Вначале состоялось заседание с участием членов экспертной комиссии. В ходе встречи проректор по учебной работе Г. Рахимов выступил с презентацией, в которой подробно рассказал о деятельности университета, существующей образовательной среде, научном потенциале, материально-технической базе, а также о перспективных направлениях развития.
Также заведующие соответствующими кафедрами представили информацию о содержании и значимости образовательных программ, их соответствии стратегическим направлениям развития университета, требованиям рынка труда и перспективах дальнейшего развития. Представленные материалы были всесторонне обсуждены экспертами, состоялась сессия вопросов и ответов.
В ходе процесса эксперты также провели онлайн-диалог с работодателями. В рамках обсуждения были рассмотрены актуальность новых образовательных направлений для современного рынка труда, потребности отрасли, требования к современным специалистам, а также профессиональные компетенции, ожидаемые от выпускников.