Bugun milliy san’atimiz nafaqat sahnalarda, balki tarixiy obidalar bag‘rida ham o‘zining betakror jozibasini namoyon etmoqda.
Urganch davlat universiteti San’at kafedrasining “Navobaxsh” ansambli tomonidan qadimiy Xivaning betakror tarixiy maskani — “Ichan qalʼa” majmuasida milliy san’atimizni targ‘ib etishga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy chiqishlar tashkil etildi.
Xorazmning boy musiqiy merosi, qadimiy an’analari va milliy qadriyatlarini o‘zida mujassam etgan ushbu dastur nafaqat viloyatimiz ahli, balki dunyoning turli mamlakatlaridan tashrif buyurgan sayyohlarning ham diqqat-e’tiborini tortdi.
Milliy cholg‘ular sadolari ostida yangragan kuylar, milliy liboslar jilosi va raqs san’atining nafis uyg‘unligi qadimiy Xiva muhitiga yanada o‘zgacha ruh bag‘ishladi. Sayyohlar o‘zbek xalqining boy madaniyati va san’atiga yuksak qiziqish bildirib, ijrolarni olqishlar bilan qarshi oldilar.

Национальное искусство зазвучало в уникальном историческом комплексе Хивы
Сегодня национальное искусство проявляет свою неповторимую красоту не только на сценах, но и среди исторических памятников.
Духовно-просветительские выступления, направленные на популяризацию национального искусства, были организованы ансамблем «Навобахш» кафедры искусств Ургенчского государственного университета в комплексе «Ичан-кала» древнего города Хива.
Данная программа, отражающая богатое музыкальное наследие, древние традиции и национальные ценности Хорезма, привлекла внимание не только жителей региона, но и туристов из разных стран мира.
Мелодии национальных инструментов, изящество национальных костюмов и утончённое сочетание танцевального искусства придали особую атмосферу древней Ичан-Кала. Гости проявили большой интерес к богатой культуре и искусству узбекского народа и встретили выступления бурными аплодисментами.