Jumladan, Jahon banki tomonidan 2018 yil dekabr' oyidagi Akademik innovasion fondi “O‘zbekiston oliy ta'lim muassasalarini modernizasiyalashtirish” loyihasi doirasida 2/6 -shartnomaga asosan universitetimizga ommaviy ochiq onlayn kurslarini (OOOK) yaratish uchun “Zamonaviy onlayn o‘quv markazini tashkil etish”, moddiy-texnik ta'minlash va ishga tushirish uchun 50000 (ellik ming) AKSh dollarlik investisiya kiritilgan edi.
Ushbu loyihada hamkorlikka rozilik bildirgan chet el oliy o‘quv yurtlaridan Ispaniyaning Kantabriya universiteti vakillari belgilandi.
Loyiha majburiyatlarini amalga oshirishda UrDU ning 3 nafar loyiha ishtirokchilari (ekspert -o‘qituvchi, texnik koordinator, texnik-mutaxassislar) 2019 yil iyul' oyida, bir hafta davomida Ispaniyaning KU qoshida faoliyat olib borayotgan Yangi texnologiyalar tadbiq etish markazi (SEFONT)da o‘z malakalarini oshirib kaytdilar.
Ispaniyaning KU bilan o‘rnatilgan uzliksiz ilmiy-amaliy aloqalar natijasida, pandemiya sharoitida ularning vakillari O‘zbekistonga kela olmasligini inobatga olib, 2020 yil 18-, 20-, 22 may kunlari UrDU va KU o‘rtasida videokonferensiyalar seriyasi onlayn ZOOM platformasida tashkil etildi. Videokonferensiyalar yakunida KU vakillari UrDU loyiha qatnashuvchilari bilan muhokamalarda hamkorlikning uzliksizligini ta'minlash maqsadida Markazning faoliyatiga doimiy maslahatlar berib borishga rozilik bildirdilar.
Onlayn tarzda 3 kun davomida o‘tkazilgan videokonferensiyalarda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Ispaniya va Portugaliyadan kuniga o‘rtacha 150 nafardan oshiq olimlar, tadqiqotchilar, soha mutaxassislari, magistr va bakalavrlar qatnashdilar.
Ushbu xalqaro konferensiyalarning mazmun mohiyatini yanada oshirish maqsadida 22 may kuni mahalliy vaqt bilan soat 12-00 dan 13-00 gacha “OOOK yaratish nazariyasi va amaliyoti” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani ham o‘tkazildi.
“OOOK yaratish nazariyasi va amaliyoti” masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan onlayn konferensiya shaklidagi ilmiy-amaliy anjumanda ushbu soha bo‘yicha respublikamizdagi yetuk olimlardan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligi, boshqarma boshlig‘i, dosent, Vohid Xamidov “OOOKning holati va istiqbollari”, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Mul'timediya texnologiyalari” kafedrasi professori El'mira Nazirova “ OOO ta'lim resurslari va ularning ta'lim jarayonidagi ahamiyati”, UrDU dosenti G‘ayrat Matlatipov “Vnedrenie texnologiy distansionnogo obucheniya v Urgenchskom gosudarstvennom universitete, sostoyanie razvitiya elektronnix kursov”, loyiha texnik koordinatori Xasiyat Shixova “OOOK yaratish o‘quv markazi” mavzularida ma'ruza kildilar. Respublikamizda ushbu yo‘nalishda ilmiy izlanishlar olib borayotgan boshqa yetuk olimlar, doktorantlar, magistrlar, shuningdek xalq ta'limi va maktabgacha ta'lim tashkilotlari vakillari qatnashdilar.
Albatta, bu onlayn anjuman ta'limning barcha turlarida faoliyat olib borayotgan novator, jonkuyar pedagoglarga o‘z faoliyatida innovasion metodlarni tadbiq etishlari uchun tajriba maktabini o‘taydi.
Anjuman muzokaralarida respublikamizning OTM vakillari chiqish qildilar.
Endilikda, universitetimiz professor-o‘qituvchilar, viloyatimizda faoliyat olib borayotgan novator, fidoiy pedagoglar, shu Markaz mutaxassislari hamkorligida o‘zlarining ommaviy ochiq onlayn kurslarini o‘zbek, rus, va chet tillarda yaratib, hududiy, respublika va xalqaro ta'lim tarmoqlarida joylashtirish imkoniyatiga ega bo‘la oladilar.
Markazning ushbu xarakatlari, albatta, o‘quv va ta'lim jarayonida universitetimizning jozibadorligini oshirib, universitetlar jahon reyting agentligi ( Times Higher Education -THE) da o‘z o‘rnini egallashiga zamin yaratadi.

Республиканская научно-практическая конференция с участием зарубежных учёных
Ургенчский государственный университет (УрГУ) подписал соглашение о сотрудничестве с Университетом Кантабрии (КУ), Испания в 2017 году.
В соответствии с соглашением, обмен бакалаврами, магистрантами, преподавателями и персоналом осуществляется на основе образовательных программ Erasmus + , Европейского Союза,  а также на основе других образовательных грантов.
В частности, Всемирным банком, в рамках проекта Академического инновационного фонда «Модернизация высших учебных заведений Узбекистана» выделено средств в размере  50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США УрГУ по проекту «Создание учебного центра по формированию массовых открытых онлайн курсов МООК». Средства по контракту 2/6  от декабря месяца 2018 года, направлены на техническое оснащение, ввод в эксплуатацию нового центра по созданию МООК. С
В проекте участвуют представители испанского университета Кантабрия (УК), которые согласились принять участие в проекте в качестве иностранных партнеров.
В ходе выполнения проектных заданий, в июле 2019 года,  3 участников проекта УрГУ (эксперт-преподаватель, технический координатор и технический специалист) повысили свои профессиональные навыки в Центре новых технологий (СEFONT) при Испанском УК.
Учитывая тот факт, что в условиях пандемии представители УК, в качестве партнеров не могут приехать в Узбекистан с 18, 20, 22 - мая 2020 года были организованы серия видеоконференций между УрГУ   и УK с использованием онлайн платформы ZOOM.
В результате проведенных совместных видеоконференций, в целях обеспечения устойчивости проекта, представители УК согласились на проведение дополнительных консультаций для сотрудников Центра.
В течении 3-х дней на онлайн-видеоконференциях  приняли участие ученые, исследователи, магистры и бакалавры из Узбекистана, Казахстана, Испании и Португалии, и их среднее количество составляло более 150 в день.
В целях повышения актуальности содержания этих международных видеоконференций, 22 мая с 12:00 до 13:00 по местному времени была проведена республиканская научно-практическая конференция на тему «Теория и практика создания Массовых Открытых онлайн курсов (МООК)».
На конференции выступили  Вохид Хамидов, доцент, руководитель Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, один из ведущих ученых в этой области, тема «Состояние и перспективы развития ОООК», Эльмира Назирова, профессор кафедры мультимедийных технологий Ташкентского университета информационных технологий, тема «МОО образовательные ресурсы и их значение в образовательном процессе»,  доцент УрГУ  Гайрат Матлатипов тема «Внедрение технологий дистанционного обучения в Ургенчском государственном университете, разработка электронных курсов», Хасият Шихова, технический координатор проекта, тема «Создание учебного центра по формированию массовых открытых онлайн курсов», а также представители государственных образовательных и дошкольных образовательных учреждений Республики.
Конечно, эта онлайн видеоконференция стала экспериментальной школой для увлеченных преподавателей высших учебных заведений республики а также педагогов новаторов, работающих во всех средних, средне-специальных и дошкольных организаций, чтобы применять инновационные методы в своей работе.
Теперь новаторы, преданные преподаватели, профессора и преподаватели нашего университета, в сотрудничестве со специалистами Центра, имеют возможность создавать открытые публичные онлайн-курсы на узбекском, русском и иностранных языках и размещать их в региональном, национальном и международном образовательных сетях.
Эти усилия центра, безусловно, повысят привлекательность нашего университета в процессе преподавания и обучения и заложат основу для того, чтобы наш университет занял свое место в мировом рейтинге университетов (Times Higher Education -THE).