Jumladan, Jahon banki tomonidan 2018 yil dekabr' oyidagi Akademik innovasion fondi “O‘zbekiston oliy ta'lim muassasalarini modernizasiyalashtirish” loyihasi doirasida 2/6 -shartnomaga asosan universitetimizga ommaviy ochiq onlayn kurslarini (OOOK) yaratish uchun “Zamonaviy onlayn o‘quv markazini tashkil etish”, moddiy-texnik ta'minlash va ishga tushirish uchun 50000 (ellik ming) AKSh dollarlik investisiya kiritilgan edi.
Ushbu loyihada hamkorlikka rozilik bildirgan chet el oliy o‘quv yurtlaridan Ispaniyaning Kantabriya universiteti vakillari belgilandi.
Loyiha majburiyatlarini amalga oshirishda UrDU ning 3 nafar loyiha ishtirokchilari (ekspert -o‘qituvchi, texnik koordinator, texnik-mutaxassislar) 2019 yil iyul' oyida, bir hafta davomida Ispaniyaning KU qoshida faoliyat olib borayotgan Yangi texnologiyalar tadbiq etish markazi (SEFONT)da o‘z malakalarini oshirib kaytdilar.
Ispaniyaning KU bilan o‘rnatilgan uzliksiz ilmiy-amaliy aloqalar natijasida, pandemiya sharoitida ularning vakillari O‘zbekistonga kela olmasligini inobatga olib, 2020 yil 18-, 20-, 22 may kunlari UrDU va KU o‘rtasida videokonferensiyalar seriyasi onlayn ZOOM platformasida tashkil etildi. Videokonferensiyalar yakunida KU vakillari UrDU loyiha qatnashuvchilari bilan muhokamalarda hamkorlikning uzliksizligini ta'minlash maqsadida Markazning faoliyatiga doimiy maslahatlar berib borishga rozilik bildirdilar.
Onlayn tarzda 3 kun davomida o‘tkazilgan videokonferensiyalarda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Ispaniya va Portugaliyadan kuniga o‘rtacha 150 nafardan oshiq olimlar, tadqiqotchilar, soha mutaxassislari, magistr va bakalavrlar qatnashdilar.
Ushbu xalqaro konferensiyalarning mazmun mohiyatini yanada oshirish maqsadida 22 may kuni mahalliy vaqt bilan soat 12-00 dan 13-00 gacha “OOOK yaratish nazariyasi va amaliyoti” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy anjumani ham o‘tkazildi.
“OOOK yaratish nazariyasi va amaliyoti” masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan onlayn konferensiya shaklidagi ilmiy-amaliy anjumanda ushbu soha bo‘yicha respublikamizdagi yetuk olimlardan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligi, boshqarma boshlig‘i, dosent, Vohid Xamidov “OOOKning holati va istiqbollari”, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti “Mul'timediya texnologiyalari” kafedrasi professori El'mira Nazirova “ OOO ta'lim resurslari va ularning ta'lim jarayonidagi ahamiyati”, UrDU dosenti G‘ayrat Matlatipov “Vnedrenie texnologiy distansionnogo obucheniya v Urgenchskom gosudarstvennom universitete, sostoyanie razvitiya elektronnix kursov”, loyiha texnik koordinatori Xasiyat Shixova “OOOK yaratish o‘quv markazi” mavzularida ma'ruza kildilar. Respublikamizda ushbu yo‘nalishda ilmiy izlanishlar olib borayotgan boshqa yetuk olimlar, doktorantlar, magistrlar, shuningdek xalq ta'limi va maktabgacha ta'lim tashkilotlari vakillari qatnashdilar.
Albatta, bu onlayn anjuman ta'limning barcha turlarida faoliyat olib borayotgan novator, jonkuyar pedagoglarga o‘z faoliyatida innovasion metodlarni tadbiq etishlari uchun tajriba maktabini o‘taydi.
Anjuman muzokaralarida respublikamizning OTM vakillari chiqish qildilar.
Endilikda, universitetimiz professor-o‘qituvchilar, viloyatimizda faoliyat olib borayotgan novator, fidoiy pedagoglar, shu Markaz mutaxassislari hamkorligida o‘zlarining ommaviy ochiq onlayn kurslarini o‘zbek, rus, va chet tillarda yaratib, hududiy, respublika va xalqaro ta'lim tarmoqlarida joylashtirish imkoniyatiga ega bo‘la oladilar.
Markazning ushbu xarakatlari, albatta, o‘quv va ta'lim jarayonida universitetimizning jozibadorligini oshirib, universitetlar jahon reyting agentligi ( Times Higher Education -THE) da o‘z o‘rnini egallashiga zamin yaratadi.

The republican scientific-practical online internet conference with the participation of foreign scientists
Urgench State University (UrSU) signed a cooperation agreement with the University of Cantabria (UС), Spain in 2017.
In accordance with the agreement, the exchange of bachelors, undergraduates, teachers and staff will be carried out first on the basis of the EU Erasmus + programs, and then on the basis of other educational grants.
In particular, the World Bank, within the framework of the project “Modernization of Higher Education Institutions in Uzbekistan” of the Academic Innovation Fund “Creating a modern center of online education (MCOLE)” for maintenance, commissioning and creation of massive open online courses (MOOC) under a contract 2/6, in December 2018 year, 50,000 (fifty thousand) US dollars were introduced into our university project.
The project involves representatives of Spanish universities (UC), who agreed a cooperation in framework our project as foreign partner universities.
In the course of fulfilling project obligations, 3 participants of the UrSU project (expert teacher, technical coordinator, technical specialists) at the Center for New Technologies (CeFONT) at the Spanish University of Cantabria (UC) improved their skills in July 2019 during the week.
As a result of constant scientific and practical contacts with UC of Spain, on May 18, 20, 22 - May 2020, a series of video conferences were organized between UrSU and UC using online ZOOM, given the fact that their representatives cannot come to Uzbekistan in a pandemic period.
At the end of the videoconferencing, representatives of UC agreed to regularly advise the MCOLE -Center to ensure continued cooperation in discussions with UrSU.
Scientists, researchers, masters and bachelors from Uzbekistan, Kazakhstan, Spain and Portugal took part in an online video conference for 3 days, and their average number was more than 150 per day.
In order to further expand the content of these international conferences, on May 22, from 12:00 to 13:00 local time, a republican scientific-practical conference "Theory and Practice of the Creation of MOOC" was held.
The conference speakers were Vohid Khamidov, Associate Professor, Head of the Agency for Information and Mass Communications under the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan, one of the leading scientists in this field, with topic “State and Prospects of Development of MOOC”, Elmira Nazirova Professor, Department of Multimedia Technologies, Tashkent University of Information Technology, with topic “Open online  educational resources and their importance in the educational process”, associate Professor of Urgench State University Gayrat Matlatipov with topic: “Introduction of distance learning technologies in Urgench State University, development of electronic courses”,  technic coordinator of project, Hasiyat Shihova with topic “Creation of modernized MOOC training center” as well as representatives of secondary educational and preschool educational institutions. Of course, this online conference was an experimental school for innovative, enthusiastic teachers working in all forms of training in order to apply innovative methods in their work.
The conferences were attended by representatives of higher and secondary educational and preschool institutions of Uzbekistan.
Now, innovators, teachers, professors in cooperation with the specialists of the Center, have the opportunity to create massive open online courses in Uzbek, Russian and foreign languages ​​and place them in regional, national and international educational Network.
These efforts of the Center will undoubtedly increase the attractiveness of the university in the process of teaching and learning and lay the foundation for our university to take its place in the world university ranking agencies Times Higher Education (THE).