Professor Xushnud Babajonov tavalludining 80 yilligi, ilmiy-pedagogik faoliyatining 55 yilligiga bag`ishlangan ilmiy-nazariy anjuman o`tkazildi
Urganch davlat universitetining faxrli ustozlaridan biri,  professor, tilshunoslik  fanining rivojiga munosib hissa qo`shib kelayotgan, rus tili metodikasini shakllanishida o`z o`rniga ega  yetuk olim Xushnud Babajonov tavalludiga  80 yil, ilmiy-pedagogik faoliyatiga esa 55 yil to`ldi.
Ushbu sana munosabati bilan bugun, 2021-yil 23-iyun kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida ilmiy-nazariy anjuman va tantanali kecha bo`lib o`tdi.
O‘z qalb qo‘rini, ko‘z nurini, mehr – muhabbatini ilm-fan rivojiga bag`ishlagan,  kelajagi buyuk yurtga barkamol avlodlarni – komil insonlarni tarbiyalashdek mas’uliyatli vazifani zimmasiga olib, bu olijanob ishni sharaf bilan bajarishga bel bog`lagan ustozmizni qutlash, e’zozlash maqsadida  respublikaning taniqli akademiklari, professor hamda fan doktorlari, ustozning kasbdosh do`stlari, oila a`zolari,  universitet professor-o`qituvchilari hamda talaba-yoshlar to`plandi.
PROFESSOR XUSHNUD BABAJONOV TAVALLUDINING 80 YILLIGI, ILMIY-PEDAGOGIK FAOLIYATINING 55 YILLIGIGA BAG`ISHLANGAN ILMIY-NAZARIY ANJUMAN O`TKAZILDI
Anjumanni  Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev kirish so`zi bilan ochib berib, o`z tilak-istaklari ila ustozni qizg`in tabriklab, rektorat nomidan esdalik sovg`alar taqdim qildi.
Anjumanda viloyat hokimining  o‘rinbosari S.Salayev,  akademik A.Sa`dullayev, professor K.Eshchanov, f.f.d, professor S.Ro`zimboyev, f.f.d, professor Z.Do`simov, Filologiya fakulteti dekani dots. D.G`ayipov, BuxDU professori I.G`aniyev, t.f.d., professor M.Jumaniyozov, t.f.d, professor R.Abdullayev, professor A.Jumaniyozov, Xorijiy filologiya fakulteti dekani  dots. Z.Jumaniyozov, f.f.d N.Sobirova va boshqalar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari,  tashabbuskorligi, jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlarini e`tirof etib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.
Anjumanning badiiy qismida talabalar tomonidan ustozni ulug`lovchi  tabrik  she`rlar hamda kuy-qo`shiqlar  ijro etildi.

Научно-теоретическая конференция, посвященная 80-летию со дня рождения и 55-летию научно-педагогической деятельности профессора Хушнуда Бабаджановича
Одному из почетных преподавателей Ургенчского государственного университета, профессору, ведущему ученому, внесшему достойный вклад в развитие языкознания и сыгравшему значительную роль в становлении методики русского языка, Хушнуду Бабаджановичу исполнилось 80 лет со дня рождения и 55 лет научно-педагогической деятельности.
В связи с этой датой сегодня, 23 июня 2021 года, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета прошла научно-теоретическая конференция и торжественный вечер.
Известные академики республики, профессора и доктора наук, коллеги, родные и близкие Хушнуда Бабаджановича, преподаватели и студенты университета собрались поздравить преподавателя, посвятившего свое сердце и любовь развитию науки, взявшего на себя ответственную задачу - воспитание гармонично развитого поколения, идеальных людей для будущего великой страны и с честью занимавшегося этими благородными делами.
PROFESSOR XUSHNUD BABAJONOV TAVALLUDINING 80 YILLIGI, ILMIY-PEDAGOGIK FAOLIYATINING 55 YILLIGIGA BAG`ISHLANGAN ILMIY-NAZARIY ANJUMAN O`TKAZILDI
Открыл конференцию ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев. В своем выступлении Б.Абдуллаев поздравил Хушнуда Бабаджановича и вручил подарки от имени ректората.
В конференции принимали участие заместитель хакима области С. Салаев, академик А. Садуллаев, профессор К. Ешчанов, д.ф.н, профессор С. Рузимбаев, д.ф.н, профессор З. Дусимов, декан филологического факультета, доц. Д.Гайипов, профессор Бухарского государственного университета И.Ганиев, д.т.н., профессор М.Джуманиёзов, д.т.н., профессор Р.Абдуллаев, профессор А.Джуманиёзов, декан факультета иностранной филологии доц. З.Джуманиязов, д.ф.н. Н.Собирова и многие другие. Гости вечера рассказали о жизни и научной деятельности Хушнуда Бабаджановича, его исследованиях, заслугах по повышению качества обучения, поздравили с юбилеем, пожелали всего наилучшего и выразили глубокую благодарность преподавателю.
В творческой части конференции студенты прочитали поздравительные стихи и исполнили песни в честь дорогого преподавателя.