2022-yil 3-iyun kuni Urganch davlat universiteti rahbariyati, Xotin-qizlar maslahat kengashi faollari, Tyutorlar kengashi aʼzolari, Yoshlar ittifoqi UrDU boshlangʻich tashkiloti yetakchilari hamda faol talaba-yoshlar 1-iyun - "Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni" munosabati bilan shahrimizdagi 32-son maxsus maktab internatga tashrif buyurdilar. Iliq va samimiy suhbat, goʻzal tilaklar barobarida bolalarga atalgan bayram sovgʻalari ulashildi.
Tashrif doirasida imkoniyati cheklangan va kam taʼminlangan bolalar uchun tashkil qilingan “Mehrigiyo” oromgohida madaniy tadbir tashkil etildi. Unda UrDU Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov soʻzga chiqib, barcha bolajonlarni bayram bilan tabriklab, ezgu tilak-istaklar bildirdi, universitet maʼmuriyati nomidan bayram sovgʼalarini taqdim qildi.
Tadbirda Sanʼatshunoslik va Pedagogika fakultetlarining isteʼdodli talabalari oʻzlarining badiiy chiqishlari bilan bolajonlarni xursand qildilar. Shuningdek, bolajonlarning chiqishlari namoyish etildi.
Tadbirda UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva boshchiligida bir guruh faol ayollar,   Fizika-matematika fakultetining professor-oʻqituvchilari ham qatnashib, bolalarni bayram bilan qutlab, sovgʻa-salomlar ulashdilar.

The team of Urgench State University visited the boarding school No. 32
The path to the human soul begins with kindness and generosity. The notions of kindness and compassion, formed over thousands of years, are a practical expression of the great values ​​that have been deeply rooted in our minds for centuries, as the basis of the worldview and spiritual life of our people. In addition, our light-hearted children are the joy of our eyes, the future of our Motherland.
On June 3, 2022, the leadership of Urgench State University, activists of the Women's Advisory Board, members of the Board of Tutors, leaders of the primary organization of the Youth Union UrSU and active students visited special boarding school № 32 in our city on the occasion of June 1-"International Children's day". A warm and sincere conversation, along with good wishes, holiday gifts were given to the children.
As part of the visit, a cultural event was organized at the Mehrigiyo camp for children with special needs. S.Davletov, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work of UrSU, congratulated all the children on the holiday, expressed his best wishes and presented holiday gifts on behalf of the university administration.
Talented students of the faculties of Arts and Pedagogy delighted the children with their artistic performances. Children's performances were also demonstrated.
The event was attended by a group of women activists, led by the chairwoman of the Women's Advisory Board of UrSU Sh.Nurullayeva, professors and teachers of the Faculty of Physics and Mathematics, who congratulated the children on the holiday and exchanged gifts.