“Hududning 100 nafar ixtirochi ayoli” haftaligi doirasida “Ixtirochi ayollar – 2022” forumi boʻlib oʻtdi
O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi hamda hamkor tashkilotlar tomonidan mamlakatimizning barcha hududlarida salmoqli va e’tiborga loyiq natijalarga erishgan 100 nafar ixtirochi ayollari ishtirokida “Hududning 100 nafar ixtirochi ayoli” haftaligi oʻtkazilmoqda.
Bugun, Urganch davlat universitetida mazkur haftalik munosabati bilan innovatsion koʻrgazma va “Ixtirochi ayollar – 2022” mavzusidagi xotin-qizlar forumi  boʻlib oʻtdi. Unda universitetning olima ayollari oʻz ilmiy-innovatsion ishlanmalari bilan ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori  Z.Ibragimov hamda Respublika oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi raisi oʻrinbosari  R.Turdiboyevalar soʻzga chiqib, xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash, ularning jamiyatdagi faol ishtirokini taʼminlashga qaratilgan ushbu tizim haqida atroflicha gapirib,  bu xotin-qizlarning oʻz bilim va iqtidorlarini namoyon etish uchun ajoyib imkoniyat ekanligini taʼkidladilar.
Tadbir davomida kun tartibidagi masalalar boʻyicha maʼruzalar tinglandi, fikr-mulohazalar bildirildi.
✔️Haftalik doirasida olima ayollar, o‘qituvchi, ixtirochi, dasturchi, hunarmand xotin-qizlar hamda talaba-qizlar orasida sog‘lom raqobat muhitini vujudga keltirish, ularning tashabbuslari va intilishlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida qator seminar-treninglar, tanlov va koʻrgazmalar tashklil etish belgilangan.

«Женщины-изобретатели – 2022» прошел в рамках недели «100 женщин-изобретателей региона»
Государственный комитет по делам семьи и женщин Республики Узбекистан и партнерские организации проводят неделю «100 женщин-изобретателей региона» с участием 100 женщин-изобретателей, добившихся значительных и достойных внимания результатов во всех регионах страны.
Сегодня в связи с этой неделей в Ургенчском государственном университете прошли инновационная выставка и женский форум на тему «Женщины-изобретатели – 2022». В ней приняли участие женщины-ученые университета со своими научными и инновационными разработками.
В начале мероприятия выступили проректор по научной работе и инновациям УрГУ З. Ибрагимов и заместитель председателя республиканского Госкомитета по делам семьи и женщин Р. Турдибоева, которые подробно рассказали об этой системе, направленной на поддержку женщин и обеспечение их активного участия в жизни общества и отметили, что это прекрасная возможность для женщин проявить свои знания и таланты.
В ходе мероприятия были заслушаны доклады по вопросам повестки дня, высказаны мнения.
✔️В целях создания здоровой конкурентной среды среди женщин-ученых, педагогов, изобретателей, программистов, ремесленников и студенток и всемерной поддержки их инициатив и стремлений организован ряд семинаров и тренингов, конкурсов и организация выставок.