“Hududning 100 nafar ixtirochi ayoli” haftaligi doirasida “Ixtirochi ayollar – 2022” forumi boʻlib oʻtdi
O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi hamda hamkor tashkilotlar tomonidan mamlakatimizning barcha hududlarida salmoqli va e’tiborga loyiq natijalarga erishgan 100 nafar ixtirochi ayollari ishtirokida “Hududning 100 nafar ixtirochi ayoli” haftaligi oʻtkazilmoqda.
Bugun, Urganch davlat universitetida mazkur haftalik munosabati bilan innovatsion koʻrgazma va “Ixtirochi ayollar – 2022” mavzusidagi xotin-qizlar forumi  boʻlib oʻtdi. Unda universitetning olima ayollari oʻz ilmiy-innovatsion ishlanmalari bilan ishtirok etdilar.
Tadbir avvalida UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori  Z.Ibragimov hamda Respublika oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi raisi oʻrinbosari  R.Turdiboyevalar soʻzga chiqib, xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash, ularning jamiyatdagi faol ishtirokini taʼminlashga qaratilgan ushbu tizim haqida atroflicha gapirib,  bu xotin-qizlarning oʻz bilim va iqtidorlarini namoyon etish uchun ajoyib imkoniyat ekanligini taʼkidladilar.
Tadbir davomida kun tartibidagi masalalar boʻyicha maʼruzalar tinglandi, fikr-mulohazalar bildirildi.
✔️Haftalik doirasida olima ayollar, o‘qituvchi, ixtirochi, dasturchi, hunarmand xotin-qizlar hamda talaba-qizlar orasida sog‘lom raqobat muhitini vujudga keltirish, ularning tashabbuslari va intilishlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida qator seminar-treninglar, tanlov va koʻrgazmalar tashklil etish belgilangan.

The forum "Women Inventors - 2022" was held as part of the "100 Women Inventors of the Region" week.
The State Committee for Family and Women of the Republic of Uzbekistan and partner organizations are holding the "100 Women Inventors of the Region" week with the participation of 100 women inventors who have achieved significant and noteworthy results in all regions of the country.
Today, in connection with this week, an innovative exhibition and a women's forum on the theme "Women Inventors - 2022" were held at Urganch State University. Women scientists of the university took part in it with their scientific and innovative developments.
At the beginning of the event, Z. Ibragimov, vice-rector for scientific affairs and innovations of UrSU, and R. Turdiboyeva, deputy chairman of the Republican State Committee for Family and Women, made a speech and spoke in detail about this system aimed at supporting women and ensuring their active participation in society and they noted that this is a great opportunity for women to show their knowledge and talents.
During the event, lectures on the issues on the agenda were heard, opinions were expressed.
✔️In order to create a healthy competitive environment among female scientists, teachers, inventors, programmers, artisans and students, and support their initiatives and aspirations in every way, a number of seminars and trainings, contests and organization of exhibitions is established.