Oliygoh-mahalla-hokimlik-ichki ishlar hamkorligida uchrashuv bo'lib o'tdi
Bugun Filologiya fakulteti tashabbusi bilan tashkil etilgan "Talaba xavfsizligi" profilaktik oyligi doirasidagi mazkur uchrashuvda Filologiya, Fizika-matematika, Iqtisodiyot, Tabiiy fanlar hamda Jismoniy madaniyat fakultetlarining talaba-yoshlari ishtirok etdilar. Tadbirni UrDU Birinchi prorektori S.Davletov kirish so'zi bilan ochib berdi.
Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov moderatorligida o'tkazilgan ushbu tadbirda yoshlar orasida huquqbuzarlikning oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurash bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar ko'lami yuzasidan Xorazm viloyati IIB Terrorizmga qarshi kurash bo'limi boshlig'i, mayor E.Sapayev, Xorazm viloyati IIB huquqbuzarliklar profilaktikasi boshqarmasi boshlig'ining xotin-qizlar masalalari bo'yicha o'rinbosari D.Bog'ibekovalar ma'ruza qildilar.
Shuningdek, UzLiDeP Xorazm viloyati kengashi raisi o'rinbosari Sh.Atajonov hamda partiyaning mas'ul xodimi U.Nurmetovlar bugungi kunda yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, ularning faoliyatini maqsadli yo'naltirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ustuvor vazifalari to'g'risida tavsiyalar berib o'tdilar hamda professor-o'qituvchilar va talaba-yoshlar orasida bir guruhi ushbu partiya a'zosi sifatida qabul qilinganligi mamnuniyat bilan e'lon qildilar.
Qolaversa, “Jaloliddin Manguberdi” mahallasi xotin-qizlar faoli D.Otajonova mahallalarda yoshlarning bo'sh vaqtlarini mazmunli tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar jinoyatchilik va huquqbuzarlikka qarshi kurash sifatida amalga oshirilayotgan ishlar ekanligini alohida ta'kidladi.
Ta'kidlash joizki, bu kabi profilaktik tadbirlardan ko'zlangan asosiy maqsad yoshlar orasida huquqbuzarlikning har qanday holatlariga yo'l qo'ymaslik hamda ogoh bo'lish zarurligini talaba-yoshlarga tushuntirishdir.

Состоялась встреча в сотрудничестве высшее образование-махалля-хокимлик-внутренние дела
В этой встрече в рамках профилактического месячника «Безопасность студентов», организованного сегодня по инициативе Филологического факультета, приняли участие студенты Филологического, Физико-математического, Экономического, Естественнонаучного и Физкультурного факультетов. Мероприятие открыл первый проректор УрГУ С. Давлетов со вступительным словом.
На данном мероприятии, которое вел декан Филологического факультета Д.Гаипов, начальник Антитеррористического управления МВД Хорезмской области майор Э.Сапаев рассказали о масштабах работ проводится по профилактике правонарушений среди молодежи и борьбе с преступностью. Выступила заместитель начальника отдела профилактики правонарушений МИБ Хорезмской области по делам женщин Д. Богибекова.
Также заместитель председателя Хорезмского областного совета УзЛиДеП Ш. Атажонов и ответственный партийный деятель У.Нурметов дали рекомендации о возможностях, созданных сегодня для молодежи, приоритетных задачах, которые реализуются в целях целенаправленной их деятельности, и группа профессорско-преподавательского состава и студентов рада сообщить, что они приняты в члены этой партии.
Кроме того, активистка микрорайона «Джалалуддин Мангуберди» Д. Отажонова подчеркнула, что в качестве борьбы с преступностью и правонарушениями реализуются меры, направленные на содержательную организацию досуга молодежи в микрорайонах.
Следует отметить, что основной целью таких профилактических мероприятий является предупреждение любых случаев правонарушений среди молодежи и разъяснение учащимся необходимости быть в курсе.