“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida tadbir oʻtkazildi
«Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident farmoniga muvofiq, yurtimizda daraxtzorlarni ko‘paytirishga qaratilgan «Yashil makon» umummilliy loyihasi joriy etildi.
O‘zbekistonda «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida 2022-yil 20-oktabrdan kuzgi mavsumda «Dolzarb 40 kunlik» tadbirlari boshlandi.
▪️Ushbu loyihaga faol hissa qo‘shish maqsadida Urganch davlat universiteti jamoasi ham ko‘kalamzorlashtirish, daraxt va butalarni muhofaza qilish,  yashil maydonlarni kengaytirish kabi xayrli ishlarda o‘z ishtirokini faol davom ettirishni maqsad qilgan.
▫️Jumladan, bugun 24-oktabr kuni universitetning Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida tadbir va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini samarali tashkil etishga qaratilgan seminar oʻtkazildi.
▪️Unda Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov,  hokimlik vakillari, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Nazrullo Oblomuradov hamda qo‘mita vakillari, Xorazm viloyati ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Urganch davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
▫️Tadbirni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadbirda Toshkent davlat agrar universiteti “O‘rmonchilik va landshaft dizayn” kafedrasi mudiri, q-x.f.d. Mansurbek Xolmurotov Xorazm viloyati hududiga mos keluvchi ko‘chatlarni ekish va ularni parvarishlash bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.
▪️Shundan so‘ng, fakultet hududiga ko‘chat ekish jarayonlari bo‘lib o‘tdi va ko‘chatlarni ekish hamda ularni parvarishlash bo‘yicha ekspert-mutaxassislar maslahati va tavsiyalari asosida tadbirning barcha qatnashchilari ko‘chat ekish jarayonida faol qatnashdilar.
Maʼlumot oʻrnida, joriy yilning oktabr-noyabr oylarida 1200 ta manzarali va 600 ta  mevali ko‘chatlar ekish rejalashtirilgan.

Мероприятие прошло в рамках национального проекта «Зеленое пространство».
С 20 октября 2022 года в осеннем сезоне в Узбекистане стартовали мероприятия «Важные 40 дней» в рамках национального проекта «Зеленое пространство».
Чтобы внести активный вклад в этот проект, команда Ургенчского государственного университета намерена и впредь активно участвовать в таких добрых делах, как озеленение, защита деревьев и кустарников, расширение зеленых насаждений.
В частности, сегодня, 24 октября, на территории Химико-технологического факультета университета в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство» прошел семинар, направленный на эффективную организацию мероприятий и озеленение.
Хоким Хорезмской области Фарход Эрманов, представители Правительства Хорезмской области, председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Назрулло Обломурадов, а также представители Комитета, Департамента экологии и охраны окружающей среды Хорезмской области, профессора и преподаватели Ургенчского государственного университета и студенты участвовали.
Мероприятие открыл ректор УрГУ Бахром Абдуллаев со вступительной речью. На мероприятии выступила заведующая кафедрой лесного хозяйства и ландшафтного дизайна Ташкентского государственного аграрного университета, к.э.н. Мансурбек Холмуротов дал свои рекомендации по посадке и уходу за рассадой, подходящей для территории Хорезмской области.
После этого на территории факультета состоялся процесс посадки саженцев, и все участники мероприятия приняли активное участие в процессе посадки саженцев, опираясь на советы и рекомендации специалистов по посадке саженцев и уходу за ними.
Для сведения, в октябре-ноябре текущего года планируется посадить 1200 декоративных и 600 плодовых деревьев.