“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida tadbir oʻtkazildi
«Respublikada ko‘kalamzorlashtirish ishlarini jadallashtirish, daraxtlar muhofazasini yanada samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident farmoniga muvofiq, yurtimizda daraxtzorlarni ko‘paytirishga qaratilgan «Yashil makon» umummilliy loyihasi joriy etildi.
O‘zbekistonda «Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida 2022-yil 20-oktabrdan kuzgi mavsumda «Dolzarb 40 kunlik» tadbirlari boshlandi.
▪️Ushbu loyihaga faol hissa qo‘shish maqsadida Urganch davlat universiteti jamoasi ham ko‘kalamzorlashtirish, daraxt va butalarni muhofaza qilish,  yashil maydonlarni kengaytirish kabi xayrli ishlarda o‘z ishtirokini faol davom ettirishni maqsad qilgan.
▫️Jumladan, bugun 24-oktabr kuni universitetning Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida tadbir va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini samarali tashkil etishga qaratilgan seminar oʻtkazildi.
▪️Unda Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov,  hokimlik vakillari, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Nazrullo Oblomuradov hamda qo‘mita vakillari, Xorazm viloyati ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Urganch davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
▫️Tadbirni UrDU rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadbirda Toshkent davlat agrar universiteti “O‘rmonchilik va landshaft dizayn” kafedrasi mudiri, q-x.f.d. Mansurbek Xolmurotov Xorazm viloyati hududiga mos keluvchi ko‘chatlarni ekish va ularni parvarishlash bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.
▪️Shundan so‘ng, fakultet hududiga ko‘chat ekish jarayonlari bo‘lib o‘tdi va ko‘chatlarni ekish hamda ularni parvarishlash bo‘yicha ekspert-mutaxassislar maslahati va tavsiyalari asosida tadbirning barcha qatnashchilari ko‘chat ekish jarayonida faol qatnashdilar.
Maʼlumot oʻrnida, joriy yilning oktabr-noyabr oylarida 1200 ta manzarali va 600 ta  mevali ko‘chatlar ekish rejalashtirilgan.

The event was held within the national project "Green Space"
"Important 40 days" events have started in Uzbekistan from October 20, 2022 in the autumn season within the framework of the national project "Green Space".
In order to actively contribute to this project, the team of Urganch State University aims to actively continue its participation in good works such as greening, tree and shrub protection, and expansion of green spaces.
In particular, today, October 24, a seminar aimed at the effective organization of events and greening was held in the territory of the Faculty of Chemical Technologies of the university within the framework of the nationwide project "Green Space".
Khorezm Region Governor Farhod Ermanov, representatives of the Khorezm Region Government, Nazrullo Oblomuradov, Chairman of the State Committee for Ecology and Environmental Protection, and representatives of the Committee, Department of Ecology and Environmental Protection of Khorezm Region, professors and teachers of Urganch State University and students participated.
The event was opened by the rector of UrSU, Bahrom Abdullayev, with an introductory speech. At the event, the head of the Department of Forestry and Landscape Design of Tashkent State Agrarian University, Ph.D. Mansurbek Kholmurotov gave his recommendations on planting and caring for seedlings suitable for the territory of Khorezm region.
After that, the process of planting saplings took place on the territory of the faculty, and all the participants of the event took an active part in the process of planting saplings, based on the advice and recommendations of experts on planting saplings and their care.
For information, it is planned to plant 1,200 ornamental and 600 fruit trees in October-November of this year.