Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov Kimyoviy texnologiyalar fakultetining oʻquv binosi bilan tanishdi
Maʼlumot oʼrnida: 800 oʻringa moʻljallangan ushbu oʻquv binosi 4 qavatdan iborat. Binoda 11 ta yangi zamonaviy laboratoriya xonalari, 3 ta maʻruza zallari, 18 ta oʻquv xonalari mavjud.
urdu.uz, Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov Kimyoviy texnologiyalar fakultetining oʻquv binosi bilan tanishdi

The governor of the Khorezm region, Farhod Ermanov, got acquainted with the educational building of the Faculty of Chemical Technologies
Today, Khorezm Region governor Farhod Ermanov visited the region to familiarize himself with the capital repair work of the Faculty of Chemical Technologies educational building located on "Independence" street of Urganch district of Urganch State University. Accompanied by UrSU Rector Bakhrom Abdullayev, he inspected the building's educational auditoriums, lecture halls, and modern laboratory rooms and gave relevant assignments.
Please note: This educational building has 4 floors with a capacity of 800 seats. The building has 11 new modern laboratories, 3 lecture halls, 18 classrooms.