“Biz zoʻravonlikka qarshimiz” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi
Ayollarni e’zozlash va hurmat qilish bizning millatimizda alohida e’tirof etiladigan jihat. Bugun jamiyatda ayollar mavqeyini yuksaltirish, gender tenglikni ta’minlash borasida ustuvor vazifalar belgilanib, keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
BMT Bosh assambleyasining 1999-yil 17-dekabr kunidagi rezolyutsiyasiga ko‘ra,  25-noyabr - “Xalqaro ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurash kuni” deb e’lon qilingan. Shu munosabat bilan bugun, 24-noyabr sanasida Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan “Biz zoʻravonlikka qarshimiz” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Tadbirda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov, Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Xorazm viloyati hududiy boʻlimi rahbari N.Qoʻshchanova, Viloyat IIB katta inspektori Z.Ahmedova, UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva, universitet tyutorlari va talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda soʻzga chiqqanlarning yurtimizda keyingi yillarda gender tenglikni ta’minlash borasida olib borilayotgan izchil va samarali sa’y-harakatlar,  xotin-qizlar huquqlari kafolatlarini ta’minlashning qonunchilik mezonlari,  ayollarga nisbatan kuch ishlatish, ayniqsa, oiladagi zo‘ravonlikni bartaraf etishga jiddiy ahamiyat qaratilotganligi,  xotin-qizlarning tenghuquqliligini ta'minlash, ularga nisbatan zo'ravonlikning har qanday ko'rinishlarini oldini olish, ayollarning huquq va erkinliklarini himoyalash borasidagi maʼruzalari tinglandi.
Tadbirning badiiy qismida Pedagogika, Iqtisodiyot, Jismoniy madaniyat, Tarix fakultetlarining iqtidorli talabalari tomonidan  “Kim aybdor?”, “Sukunat”,  “Ichkilikning salbiy oqibatlari”, “Tilim qursin” nomli sahna koʻrinishlari va  kuy-qoʻshiqlar ijro etildi.

A spiritual and educational event was held on the theme "We are against violence"
Honoring and respecting women is a specially recognized point in our nation. Today, priority tasks have been set to improve the position of women and ensure gender equality in society, and large-scale work is being carried out on it.
According to the resolution of the UN General Assembly on December 17, 1999, November 25 was designated "International Day for the Elimination of Violence against Women". In this regard, today, on November 24, a spiritual and educational event was held on the topic "We are against violence" at the initiative of the Women's Advisory Council of Urganch State University.
At the event, S. Davletov, UrSU First Vice-Rector,  N. Koshchanova, Head of the Khorezm Regional Department for Rehabilitation and Adaptation of Women of the Family and Women's State Committee, Z. Ahmedova, Senior Inspector at Regional Department of Internal Affairs, Sh. Nurullayeva, UrSU Women's Advisory Council Chairman university tutors and students participated.
Those who gave a speech at the event spoke about the consistent and effective efforts to ensure gender equality in our country in the following years, the legal criteria for guaranteeing women's rights, the use of force on women, and the fact that the serious importance is attached to the elimination of domestic violence in particular, and lectures on ensuring equal rights of women, preventing any forms of violence against them, and protecting women's rights and freedoms were heard.
In the artistic part of the event, talented students of the faculties of Pedagogy, Economics, Physical Culture, and History performed “Kim aybdor?”, “Sukunat”, “Ichkilikning salbiy oqibatlari”, “Tilim qursin” and songs.