“Biz zoʻravonlikka qarshimiz” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir boʻlib oʻtdi
Ayollarni e’zozlash va hurmat qilish bizning millatimizda alohida e’tirof etiladigan jihat. Bugun jamiyatda ayollar mavqeyini yuksaltirish, gender tenglikni ta’minlash borasida ustuvor vazifalar belgilanib, keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
BMT Bosh assambleyasining 1999-yil 17-dekabr kunidagi rezolyutsiyasiga ko‘ra,  25-noyabr - “Xalqaro ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi kurash kuni” deb e’lon qilingan. Shu munosabat bilan bugun, 24-noyabr sanasida Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan “Biz zoʻravonlikka qarshimiz” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir oʻtkazildi.
Tadbirda UrDU Birinchi prorektori S.Davletov, Oila va xotin-qizlar davlat qoʻmitasi ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Xorazm viloyati hududiy boʻlimi rahbari N.Qoʻshchanova, Viloyat IIB katta inspektori Z.Ahmedova, UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva, universitet tyutorlari va talaba-yoshlari ishtirok etdilar.
Tadbirda soʻzga chiqqanlarning yurtimizda keyingi yillarda gender tenglikni ta’minlash borasida olib borilayotgan izchil va samarali sa’y-harakatlar,  xotin-qizlar huquqlari kafolatlarini ta’minlashning qonunchilik mezonlari,  ayollarga nisbatan kuch ishlatish, ayniqsa, oiladagi zo‘ravonlikni bartaraf etishga jiddiy ahamiyat qaratilotganligi,  xotin-qizlarning tenghuquqliligini ta'minlash, ularga nisbatan zo'ravonlikning har qanday ko'rinishlarini oldini olish, ayollarning huquq va erkinliklarini himoyalash borasidagi maʼruzalari tinglandi.
Tadbirning badiiy qismida Pedagogika, Iqtisodiyot, Jismoniy madaniyat, Tarix fakultetlarining iqtidorli talabalari tomonidan  “Kim aybdor?”, “Sukunat”,  “Ichkilikning salbiy oqibatlari”, “Tilim qursin” nomli sahna koʻrinishlari va  kuy-qoʻshiqlar ijro etildi.

Проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Мы против насилия»
Почитание и уважение женщин – это особо признанный пункт в нашем народе. Сегодня поставлены первоочередные задачи по улучшению положения женщин и обеспечению гендерного равенства в обществе, над этим ведется масштабная работа.
Согласно резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 17 декабря 1999 года, 25 ноября было объявлено «Международным днем ​​борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин». В связи с этим сегодня, 24 ноября, по инициативе Женского консультативного совета Ургенчского государственного университета было проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Мы против насилия».
На мероприятии Давлетов С., первый проректор УрГУ, Кощанова Н., начальник Хорезмского областного управления реабилитации и адаптации женщин семьи и Госкомженщины, Ахмедова З., старший инспектор областного управления внутренних дел , Ш. Нуруллаева, председатель Женского экспертного совета УрГУ, приняли участие преподаватели и студенты университета.
Выступившие на мероприятии рассказали о последовательных и эффективных усилиях по обеспечению гендерного равенства в нашей стране в последующие годы, правовых критериях гарантирования прав женщин, применении силы в отношении женщин, а также о том, что серьезное значение посвященной искоренению домашнего насилия, в частности, и были прослушаны лекции по обеспечению равноправия женщин, предупреждению любых форм насилия в отношении них, защите прав и свобод женщин.
В художественной части мероприятия талантливые студенты факультетов Педагогики, Экономики, Физической культуры и истории исполнили «Кто виноват?», «Тишина», «Негативные последствия пьянства»,  и песни.