Fransiya-Oʻzbekiston taʻlim forumi natijasi asnosida hamkorlik aloqalari kengaymoqda
2023-yilning 27-yanvar kuni Fransiyaning hamkor Puatye universiteti vakillari: fransuz tili o‘qituvchisi prof. Corinne Delbart, Chet tillar va adabiyot fakultetining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha dekan oʻrinbosari, ingliz tili o‘qituvchisi prof. Isabelle Millon-Zumstein, Xalqaro hamkorlik bo‘limi xodimi prof. Josselin Madec va prof. Patrice Naudinlardan iborat delegatsiya Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif avvalida UrDU rektori B.Abdullayev va prorektorlar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda rektor B.Abdullayev keyingi yillarda Fransiya va Oʻzbekiston oʻrtasida taʻlimdagi sezilarli aloqalar kuzatilayotganligi, bu borada Fransiya-Oʻzbekiston taʻlim forumi hamkorlikning yangi pogʻonasi boʻlganligi, forum doirasi oʻlaroq, Urganch davlat universiteti koʻplab manfaatli kelishuvlarga erishganligini eʻtirof etdi.  Puatye universiteti bilan esa azaldan hamkorlik mavjudligini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oʻz oʻrnida mehmonlarimiz ham mamlakatimiz, ayniqsa, Xorazm vohasi haqidagi iliq fikrlarini bildirib, Urganch davlat universiteti bilan hamisha hamkorlikni kengaytirishga va birgalikda ishlashga tayyor ekanliklarini taʼkidlashdi. Puatye universiteti va Urganch davlat universiteti o‘rtasida talaba va professor-o‘qituvchilar mobilligi doirasida oʻtgan yili  iqtisodiyot va fransuz tili yoʻnalishlari boʻyicha 4 nafar talabalar Puatye universitetida oʻqitilganligi aytilib, joriy yilda ham bu kabi almashinuvlarni kengaytirish istagida ekanliklarini bildirdilar.
Shundan soʻng, delegatsiya aʼzolari Urganch davlat universitetining fakultet dekanlari bilan uchrashdilar. Uchrashuvda nafaqat talabalar almashinuvi va professor-oʻqituvchilar malakasini oshirish, balki ilmiy hamkorlikni, birgalikda nufuzli jurnallarda maqolalar chop etish va qoʻshma taʼlim dasturlarini ham yoʼlga qoʻyish masalasi kelishib olindi.
Delegatsiya aʼzolari 27-30-yanvar kunlari universitetimizda boʻlishlari, talabalar va professor-oʻqituvchilar bilan uchrashuvlar va master-klasslar, shuningdek, tegishli yoʻnalishlar talabalariga dars mashgʻulotlarini olib borishlari kutilmoqda.

По итогам Образовательного форума Франция-Узбекистан расширяется сотрудничество
27 января 2023 г. прибыла делегация представителей партнерского Университета Пуатье во Франции: преподаватель французского языка проф. Корин Дельбарт, заместитель декана по международному сотрудничеству факультета Иностранных языков и литературы, преподаватель английского языка проф. Изабель Миллон-Зумштайн, сотрудник отдела международного сотрудничества, проф. Жослен Мадек и проф. Патрис Нодинс посетил Ургенчский государственный университет.
В начале визита состоялась встреча с ректором УрГУ Б.Абдуллаевым и проректорами. Ректор Б.Абдуллаев отметил, что в последние годы между Францией и Узбекистаном наблюдаются значимые образовательные отношения, что образовательный форум Франция-Узбекистан стал новым этапом сотрудничества, и что в рамках форума Ургенчский государственный университет достиг многих полезных соглашения. Он с удовольствием отметил давнее сотрудничество с Университетом Пуатье.
В свою очередь, наши гости выразили теплые мысли о нашей стране, особенно Хорезмской области, и отметили, что всегда готовы к расширению сотрудничества и совместной работе с Ургенчским государственным университетом. В рамках мобильности студентов и преподавателей между Университетом Пуатье и Ургенчским государственным университетом в прошлом году в Университете Пуатье прошли обучение 4 студента факультета экономики и французского языка, которые изъявили желание расширить такие обмены и в этом году.
После этого члены делегации встретились с деканами факультетов Ургенчского государственного университета. На встрече было решено не только обмениваться студентами и повышать квалификацию профессоров и преподавателей, но и налаживать научное сотрудничество, совместную публикацию статей в престижных журналах, совместные образовательные программы.
Ожидается, что члены делегации прибудут в наш университет 27-30 января, проведут встречи со студентами и преподавателями и проведут мастер-классы, а также занятия для студентов профильных направлений.