Universitet olima ayollari oʻrtasida ilmiy ishlanmalar va loyihalar tanlovi oʻtkazildi
Birlashgan millatlar tashkiloti tomonidan 11-fevral kuni “Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni” etib belgilangan. Shu munosabat bilan ayni kunlarda “Ilm-fan sohasidagi ayollar va qizlar xalqaro kuni” haftaligi doirasida Urganch davlat universitetida ham qator tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Xususan, bugun universitet Xotin-qizlar maslahat kengashi boshchiligida 16 ta nominatsiya bo'yicha olima professor-oʻqituvchilar  va 4 ta nominatsiya bo'yicha talaba-qizlar o'rtasida tanlov o'tkazildi. Tanlovni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor Z.Ibragimov ochib berdi. Ilmiy tadqiqotlar, innovatsiyalar va pedagog kadrlar tayyorlash bo'limi boshlig'i Y.Jumaniyozova, Ilmiy-innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo'limi patent bo'yicha muhandisi  S.Bazarbayev, shu bo'lim bosh mutaxassisi  D.Matniyozova, UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva, dotsent M.Boltayeva, viloyat "Olima" ayol uyushmasi raisi, dots. M.Iskandarovalardan iborat hakamlar hay'ati tomonidan kelib tushgan ilmiy ishlanmalar va loyihalarni ko'rib chiqildi. Tanlovda barcha fakultet olima ayollari va talaba-qizlari faol qatnashdi.

A contest of scientific developments and projects was held among women scientists at the university
The United Nations has designated February 11 as "International Women's Day in Science". In this regard, a number of events are being held at Urganch State University as part of the "International Day of Women and Girls in Science" week.
In particular, today, under the leadership of the Women's Consultative Council of the university, a contest was held among professors-teachers in 16 categories and female students in 4 categories. Z. Ibragimov, Vice-rector for Research and Innovation, opened the contest. Scientific developments and projects received by the jury consisting of Head of the Department of Scientific Research, Innovation and Pedagogical Personnel Training Y. Jumaniyozova, Patent Engineer of the Department of commercialization of Scientific and innovative elaborations S. Bazarbayev, Chief Specialist of the Department D. Matniyozova, Women's Counseling of UrSU chairman of the council Sh.Nurullayeva, associate professor M.Boltayeva, chairman of the regional "Scientist" women's association, associate professor  M. Iskandarova were considered. All female scientists and students of the faculty actively participated in the contest.