Urganch davlat universitetida “Oliy ta’limda nazariya va amaliyot uyg‘unligi” mavzusida media-tur boʻlib oʻtdi
Joriy yil 27-fevral sanasida bo‘lib o‘tgan ushbu media-turda Urganch davlat universitetining Maktabgacha ta’lim metodikasi, Boshlang‘ich ta’lim metodikasi, Psixologiya, Matematika yo‘nalishlarining talabalari amaliyot rahbarlari bilan birgalikda, shuningdek, media olamda o‘z faoliyatini boshlagan yosh blogerlar, universitet Matbuot xizmati ishtirok etdi.
Media-tur avvalida UrDU Marketing va talabalar amaliyot bo‘limi boshlig‘i Q.Yo‘ldoshev bilan uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvda hozirda universitetida olib borilayotgan amaliyot jarayonlari, Urganch davlat universiteti bilan amaliyot jarayonlarini tashkil qilish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatgan tashkilotlar, oʻqish jarayoni va amaliyot jarayonini toʻgʻri tashkil qilish, muassasaning ichki tartib-intizomiga rioya qilish, talabalarning amaliyot Nizomi va dasturi bilan yaqindan tanishishlari lozimligi, talabalarni dars jarayonlarida egallagan nazariy bilimlarini amaliyotlarda qo‘llay olish ko‘nikmasini rivojlantirish kabi masalalar yuzasidan ma’lumotlar berilib, o‘zaro fikr almashildi. Talabalarning amaliyot jarayonlaridan lavhalar namoyish etildi.
Sir emaski, taʼlim jarayonlarida nazariya va amaliyot uyg‘unligi muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289 sonli Qarori 2-b bandi ijrosini ta’minlash maqsadida, 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab Urganch davlat universiteti talabalari uchun Xorazm viloyati xalq ta’limi boshqarmasi, Xorazm viloyati Maktabgacha ta’lim boshqarmasi hamda Kasbiy ta’limni rivojlantirish va muvofiqlashtirish hududiy boshqarmalariga qarashli ta’lim muassasalarida “4+2” tartibida malakaviy amaliyotini o‘tash to‘g‘risida memorandum imzolandi. Ushbu memorandumga asoslanib, Urganch davlat universiteti talabalari shartnoma qilingan ta’lim muassasalarida “4+2” tartibida malakaviy amaliyot o‘tamoqdalar.
Endilikda talabalar o‘zlarining bilim salohiyatini har tomonlama ko‘rsatish va tizim bilan yaqindan tanishish, muhitni his qilish imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar. 4 kun o‘qishda olgan nazariy bilimlarini 2 kun davomida amaliyotda qo‘llash imkoniyatiga egalar. Hozirgi davrda 4273 nafar talaba   4+2 tartibi bo‘yicha haftaning belgilangan ikki kunida amaliyot o‘tamoqda.
Uchrashuvdan so‘ng, media-tur ishtirokchilari hozirgi paytda universitetimizning bir qator ta’lim yo‘nalishlari talabalari 4+2 shaklida amaliyot o‘tayotgan Urganch shahar Xalq ta’limi bo‘limiga qarashli 6-son umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tashrif buyurishdi.
Maktab sharoitlari bilan yaqindan tanishib, maktab o‘qituvchilari va amaliyot rahbarlari bilan suhbatda bo‘lishdi. Talabalarning amaliyot jarayonlarida ishtiroklari qay darajada, darslarda o‘rgangan bilim va ko‘nikmalarini o‘quvchilar bilan qo‘llay olishyaptimi, darslarda qanday metodlardan foydalanishmoqda, dars tahlillaridagi faolliklari haqida qiziqdilar. Bu borada talabalarning ham fikrlariga quloq tutishdi. Talabalar ishtirokidagi dars jarayonlarini kuzatishdi.
O‘z o‘rni talabalar ushbu amaliyot jarayonlaridan ko‘plab bilim va malakalar egallashyotganliklarini bildirib, o‘quvchilar bilan ishlash maroqli ekanligini, o‘qituvchilik kasbi juda mas’uliyatli, mashaqqatli ekanligini chuqur his etayotganliklarini ta’kidlashdi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida “Oliy ta’limda nazariya va amaliyot uyg‘unligi” mavzusida media-tur boʻlib oʻtdi

A media tour on the theme "Coherence of theory and practice in higher education" was held at Urganch State University
In this media tour, which took place on February 27 of this year, students of Preschool Education Methodology, Primary Education Methodology, Psychology, Mathematics of Urganch State University together with practice leaders, as well as in the media world Young bloggers who started their careers, the University Press Service participated.
Before the media tour, a meeting was organized with the head of UrSU Marketing and Student Practice Department Q. Yoldashev. At the meeting, the internship processes currently being carried out at the university, the organizations that have established cooperation with Urganch State University on the organization of internship processes, the proper organization of the study process and the internship process, compliance with the internal discipline of the institution, students' familiarization with the internship regulations and program information was given and opinions were exchanged on issues such as the necessity, development of students' ability to apply the theoretical knowledge acquired in the course of the lessons. Films from the practical processes of the students were shown.
It is no secret that the harmony of theory and practice is important in educational processes. In order to ensure the implementation of paragraph 2b of the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD-289 of June 21, 2022, a memorandum was signed for students of Urganch State University from the 2022/2023 academic year on the "4+2" qualification practice in educational institutions belonging to the Department of Public Education of the Khorezm Region, the Department of Preschool Education of the Khorezm Region, and the Regional Departments of Development and Coordination of Vocational Education.
Now students have the opportunity to show their knowledge potential in every way, get to know the system closely, and feel the environment. They have the opportunity to apply the theoretical knowledge acquired during 4 days of study in practice for 2 days. Currently, 4,273 students are practicing on two days of the week according to the 4+2 schedule.
After the meeting, the participants of the media tour went to general secondary school No. 6 of the Department of Public Education of Urganch city, where students of a number of educational fields of our university are currently undergoing internship in the form of 4+2.
They familiarized themselves with the conditions of the school and had a conversation with the school teachers and practice managers. They were interested in the level of participation of students in practical processes, whether they are able to apply the knowledge and skills they have learned in lessons, what methods they use in lessons, and their activity in lesson analysis. They also listened to the opinions of the students in this regard. They observed the lesson processes with the participation of students.
In their turn, the students said that they are gaining a lot of knowledge and skills from these practice processes, and emphasized that they deeply feel that it is fun to work with students, that the teaching profession is very responsible and difficult.