Urganch davlat universitetida “Oliy ta’limda nazariya va amaliyot uyg‘unligi” mavzusida media-tur boʻlib oʻtdi
Joriy yil 27-fevral sanasida bo‘lib o‘tgan ushbu media-turda Urganch davlat universitetining Maktabgacha ta’lim metodikasi, Boshlang‘ich ta’lim metodikasi, Psixologiya, Matematika yo‘nalishlarining talabalari amaliyot rahbarlari bilan birgalikda, shuningdek, media olamda o‘z faoliyatini boshlagan yosh blogerlar, universitet Matbuot xizmati ishtirok etdi.
Media-tur avvalida UrDU Marketing va talabalar amaliyot bo‘limi boshlig‘i Q.Yo‘ldoshev bilan uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuvda hozirda universitetida olib borilayotgan amaliyot jarayonlari, Urganch davlat universiteti bilan amaliyot jarayonlarini tashkil qilish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatgan tashkilotlar, oʻqish jarayoni va amaliyot jarayonini toʻgʻri tashkil qilish, muassasaning ichki tartib-intizomiga rioya qilish, talabalarning amaliyot Nizomi va dasturi bilan yaqindan tanishishlari lozimligi, talabalarni dars jarayonlarida egallagan nazariy bilimlarini amaliyotlarda qo‘llay olish ko‘nikmasini rivojlantirish kabi masalalar yuzasidan ma’lumotlar berilib, o‘zaro fikr almashildi. Talabalarning amaliyot jarayonlaridan lavhalar namoyish etildi.
Sir emaski, taʼlim jarayonlarida nazariya va amaliyot uyg‘unligi muhim ahamiyat kasb etadi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi PQ-289 sonli Qarori 2-b bandi ijrosini ta’minlash maqsadida, 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab Urganch davlat universiteti talabalari uchun Xorazm viloyati xalq ta’limi boshqarmasi, Xorazm viloyati Maktabgacha ta’lim boshqarmasi hamda Kasbiy ta’limni rivojlantirish va muvofiqlashtirish hududiy boshqarmalariga qarashli ta’lim muassasalarida “4+2” tartibida malakaviy amaliyotini o‘tash to‘g‘risida memorandum imzolandi. Ushbu memorandumga asoslanib, Urganch davlat universiteti talabalari shartnoma qilingan ta’lim muassasalarida “4+2” tartibida malakaviy amaliyot o‘tamoqdalar.
Endilikda talabalar o‘zlarining bilim salohiyatini har tomonlama ko‘rsatish va tizim bilan yaqindan tanishish, muhitni his qilish imkoniyatiga ega bo‘lmoqdalar. 4 kun o‘qishda olgan nazariy bilimlarini 2 kun davomida amaliyotda qo‘llash imkoniyatiga egalar. Hozirgi davrda 4273 nafar talaba   4+2 tartibi bo‘yicha haftaning belgilangan ikki kunida amaliyot o‘tamoqda.
Uchrashuvdan so‘ng, media-tur ishtirokchilari hozirgi paytda universitetimizning bir qator ta’lim yo‘nalishlari talabalari 4+2 shaklida amaliyot o‘tayotgan Urganch shahar Xalq ta’limi bo‘limiga qarashli 6-son umumiy o‘rta ta’lim maktabiga tashrif buyurishdi.
Maktab sharoitlari bilan yaqindan tanishib, maktab o‘qituvchilari va amaliyot rahbarlari bilan suhbatda bo‘lishdi. Talabalarning amaliyot jarayonlarida ishtiroklari qay darajada, darslarda o‘rgangan bilim va ko‘nikmalarini o‘quvchilar bilan qo‘llay olishyaptimi, darslarda qanday metodlardan foydalanishmoqda, dars tahlillaridagi faolliklari haqida qiziqdilar. Bu borada talabalarning ham fikrlariga quloq tutishdi. Talabalar ishtirokidagi dars jarayonlarini kuzatishdi.
O‘z o‘rni talabalar ushbu amaliyot jarayonlaridan ko‘plab bilim va malakalar egallashyotganliklarini bildirib, o‘quvchilar bilan ishlash maroqli ekanligini, o‘qituvchilik kasbi juda mas’uliyatli, mashaqqatli ekanligini chuqur his etayotganliklarini ta’kidlashdi.
urdu.uz, Urganch davlat universitetida “Oliy ta’limda nazariya va amaliyot uyg‘unligi” mavzusida media-tur boʻlib oʻtdi

Медиатур на тему «Согласованность теории и практики в высшем образовании» состоялся в Ургенчском государственном университете
В этом медиа-туре, который состоялся 27 февраля текущего года, студенты факультетов «Методика дошкольного образования», «Методика начального образования», «Психология, математика» Ургенчского государственного университета вместе с руководителями практик, а также в медиа-мире Молодые блогеры, начавшие свою карьеру , пресс-служба университета.
Перед медиатуром была организована встреча с начальником отдела маркетинга и студенческой практики УрГУ К.Юлдашевым. На совещании рассмотрены процессы стажировки, проводимые в настоящее время в университете, организации, наладившие сотрудничество с Ургенчским государственным университетом по вопросам организации процессов стажировки, надлежащая организация учебного процесса и процесса прохождения практики, соблюдение внутренней дисциплины учреждения, было проведено ознакомление студентов с положением о прохождении практики и информацией о программе, а также состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как необходимость, развитие у студентов способности применять теоретические знания, полученные в ходе занятий. Были показаны фильмы с практических занятий студентов.
Не секрет, что в образовательном процессе важна гармония теории и практики. В целях обеспечения реализации пункта 2б Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-289 от 21 июня 2022 года для студентов Ургенчского государственного университета с 2022/2023 учебного года подписан меморандум о Квалификационная практика «4+2» в организациях образования, относящихся к Управлению народного образования Хорезмской области, Управлению дошкольного образования Хорезмской области, Областным управлениям развития и координации профессионального образования.
Теперь у студентов есть возможность всячески проявить свой потенциал знаний, ближе познакомиться с системой, прочувствовать окружающую среду. У них есть возможность применить теоретические знания, полученные за 4 дня обучения, на практике в течение 2 дней. В настоящее время 4 273 студента занимаются два дня в неделю по графику 4+2.
После встречи участники медиа-тура отправились в общеобразовательную школу №6 Управления народного образования города Ургенч, где в настоящее время проходят практику студенты ряда направлений образования нашего университета по форме 4+2. .
Они ознакомились с условиями школы и побеседовали с учителями школы и руководителями практики. Их интересовал уровень участия учащихся в практических процессах, умеют ли они применять полученные знания и умения на уроках, какие методы используют на уроках, их активность в анализе урока. Они также выслушали мнение студентов по этому поводу. Они наблюдали за ходом урока с участием учащихся.
В свою очередь, студенты сказали, что они получают много знаний и навыков в процессе этой практики, и подчеркнули, что они глубоко чувствуют, что работать со студентами интересно, что профессия учителя очень ответственная и сложная.