2023-2025-yillar uchun tuzilgan jamoa shartnomasi tasdiqlandi
2023-yilning 14-aprelida UrDU maʼmuriyati va Kasaba uyushma qoʻmitasi oʻrtasida 2020-2022-yillarga moʻljallab tuzilgan Jamoa shartnomasi bandlarining 2022-yilda bajarilishi va 2023-2025 yillarga jamoa shartnomasini tasdiqlashga bagʻishlangan konferensiya boʻlib oʻtdi.
Unda fakultet va boʻlimlardan 178 nafar delegatlar ishtirok etdi. Konferensiyani UrDU Yoshlar masalalari, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori S.Davletov olib bordi. Anjumanda universitet rektori B.I.Abdullayev va UrDU Kasaba uyushma qoʻmitasi raisi Q.Xamrayevning “UrDU ma’muriyati bilan boshlang‘ich kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasidagi Jamoa shartnomasining 2022-yildagi bajarilish ahvoli” mavzusidagi hisobot tinglandi.
Shundan soʻng, “UrDU ma’muriyati bilan boshlang‘ich kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasida xodimlar va talabalarning mehnatini muhofaza qilish va xavfsizlik texnikasini ta’minlash ishlari bo‘yicha 2022-yil uchun tuzilgan kelishuv bandlarinig bajarilishi va 2023-yil uchun kelishuvni tasdiqlash”, “2023-2025-yillarga mo‘ljallab tuzilgan Jamoa shartnomasini tasdiqlash”, “Kasaba uyushmasi qo‘mitasi tarkibini qayta ko‘rib chiqish” masalalari muhokama qilinib, bu borada delegatlarning taklif va tashabbuslari tinglandi.
Yigʻilish natijalariga koʻra, 2022-yilda kasaba uyushma aʼzolari va ijtimoiy himoyaga muhtoj talabalarni ijtimoiy-iqtisodiy va huquqiy manfaatlarini himoya qilish ishlarini yanada yaxshilash maqsadida universitet ma’muriyati va boshlang‘ich kasaba uyushma qo‘mitasi o‘rtasida 2023-2025-yillar uchun tuzilgan Jamoa shartnomasi tasdiqlandi.
Mazkur yig'ilishdan so'ng, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi Rayosat a’zosi, Temiryo’lchilar va transport quruvchilari kasaba uyushmasi Respublika kengashi raisi Q.Sobirov va O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasining Xorazm viloyati kengashi raisi G.Qurbonboyevalar so'zga chiqib, bugungi kunda mamlakatimizda keng ko’lamli siyosiy jarayonlar, konstitutsion islohotlar va 30-aprelda umumxalq referendumi o'tkazilishi munosabati bilan yangilayotgan Konstitutsiya loyihasining mazmun-mohiyati yuzasidan maʼruza qildilar.

Утвержден коллективный договор на 2023-2025 годы
14 апреля 2023 года состоялось совещание между ректоратом УрГУ и профсоюзным комитетом по вопросам выполнения в 2022 году пунктов Коллективного договора на 2020-2022 годы и утверждения Коллективного договора на 2023-2025 годы.
В нем приняли участие 178 делегатов от факультетов и кафедр. Конференцию вел первый проректор по работе с молодежью и духовно-воспитательной работе УрГУ С. Давлетов. На конференции был заслушан доклад ректора университета Б.И.Абдуллаева и председателя профкома УрГУ К.Хамраева на тему «Состояние реализации коллективного договора между ректоратом УрГУ и первичным профсоюзным комитетом в 2022».
После этого «Выполнение пунктов договора на 2022 год между администрацией УрГУ и первичным профсоюзным комитетом по охране труда и технике безопасности работников и обучающихся и договора на утверждение на 2023 год», «Утверждение Коллективного договора на 2023 год». -2025», «Ревизия состава Профкома», заслушаны предложения и инициативы делегатов по этому поводу.
По итогам встречи в 2022 году в целях дальнейшего совершенствования защиты социально-экономических и правовых интересов членов профсоюза и студентов, нуждающихся в социальной защите, был заключен договор на 2023-2025 годы между университетом администрации и первоначального профсоюзного комитета. Коллективный договор утвержден.
После этой встречи член Президиума Совета Федерации профсоюзов Узбекистана, председатель Республиканского совета профсоюза железнодорожников и транспортников К. Собиров и председатель Хорезмской Областной совет Федерации профсоюзов Узбекистана Г. Курбанбоева выступили с речью по сути проекта Конституции, который сегодня актуализируется в связи с масштабными политическими процессами, конституционными реформами и проведением 30 апреля в нашей стране всенародного референдума .