“Yoshlarda korrupsiyaga qarshi murosasizlik hissini shakllantirish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Bugun, 11-may kuni  Rossiyaning hamkor oliy o‘quv yurti Udmurt davlat universitetining “Sotsiologiya” kafedrasi professori Makarova Marina Nikalayevna, Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens-nazorat” tizimini boshqarish bo‘lim boshligʻi H.Shihova hamda tyutorlar ishtirokida “Yoshlarda korrupsiyaga qarshi murosasizlik hissini shakllantirish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda Xorijiy filologiya fakulteti 2-kurs talabalari ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida davlat va jamiyat rivojlanishiga rahna soluvchi illat – korrupsiya va uni oldini olish borasida Urganch davlat universitetida muntazam ravishda olib borilayotgan ishlar haqida toʻxtalib oʻtildi.
Professor Marina Nikalayevna “Oliy ta'limda korrupsiyaga qarshi kurashish va akademik etika” mavzusida  ingliz tilida taqdimot qildi.
urdu.uz, “Yoshlarda korrupsiyaga qarshi murosasizlik hissini shakllantirish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi

A roundtable discussion was held on the topic "Formation of the feeling of intolerance against corruption among the youth".
Today, on May 11, a roundtable discussion was held on the topic of "Formation of the feeling of intolerance against corruption among the youth" with the participation of Makarova Marina Nikalayevna, professor of the Department of "Sociology" of the Udmurt State University of the partner higher education institution of Russia, H.Shihova, the head of the Department of Anti-Corruption "Compliance Control", and tutors. 2nd-year students of the Faculty of Foreign Philology took part in it.
At the beginning of the meeting, it was discussed that corruption prevents the development of the state and society - and the work that is being done regularly at Urganch State University to prevent it.
Professor Marina Nikalayevna made a presentation in English on the topic "Fighting corruption in higher education and academic ethics".
Information was given about the laws and by-laws aimed at preventing corruption cases, the regular fight against corruption based on the principle of "Honesty vaccine", the content of new legal acts.