Bugun, 4-avgust sanasidan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Urganch davlat universiteti, AQSHning Kaliforniya  davlat universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Romanovskiy nomidagi matematika instituti, Amerika Milliy tadqiqotlar fondi hamda Xorazm Maʼmun akademiyasi hamkorligidagi Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim instituti mashgʻulotlari boshlandi.
AQSH Milliy tadqiqotlar fondi tomonidan moliyalashtirilgan ushbu mashgʻulotlarida AQSHning turli universitetlaridan 20 nafar, Xitoydan 11 nafar,  Oʻzbekistondan 10 nafar PHD va magistr talabalar, shuningdek, Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etmoqda.
Mazkur loyihaning oʻquv mashgʻulotlari bir haftaga moʻljallangan boʻlib, bugun ochilish marosimiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi. Tadbirni Kaliforniya universiteti professori Z.Ibragimov boshqarib bordi. Unda Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev soʼzga chiqib, mehmonlarning universitetimizga tashrifidan mamnuniyatini bildirdi. Ushbu chuqurlashtirilgan ilmiy mashgʻulotlarda yoshlar matematika sohasining eng soʼnggi yutuqlari, ilmiy yangiliklari haqida oʼzaro tajriba almashishlari va dunyo olimlaridan zarur bilimlar egallashlariga ishonch bildirib, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi, barcha tashkilotchilarga minnatdorchilik izhor qildi.
Shuningdek, oʻquvlarda maʼruza qilish uchun kelgan olimlar AQSH ning New York universiteti professori Misha Lyubich hamda Kaliforniya universiteti professori Mario Bonk ham soʼzga chiqib, ushbu xalqaro miqyosdagi loyihaning ahamiyati haqida soʻz yuritdilar.
Bugun kunning ikkinchi yarmida ilmiy ish qilishga yoʻnaltirilgan, chuqurlashtirilgan ushbu oʻquv darslar start oladi.

The Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamical Systems has started its work at Urganch State University
Today, from August 4, the Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamical Systems in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, Urganch State University, California State University of the USA, the Romanovsky Institute of Mathematics of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, the American National Research Foundation and Khorezm Ma'mun Academy training has begun.
20 students from different universities of the USA, 11 students from China, 10 PhD students and master's students from Uzbekistan, as well as professors and students of the Faculty of Physics and Mathematics of Urganch State University are participating in these trainings funded by the US National Research Foundation.
The training sessions of this project are scheduled for a week, and an event dedicated to the opening ceremony was held today. Professor Z.Ibragimov of the University of California led the event. Rector of Urganch State University B.Abdullayev spoke and expressed his satisfaction with the visit of the guests to our university. In these in-depth scientific sessions, young people will exchange experiences about the latest achievements in the field of mathematics, scientific news, and acquire the necessary knowledge from world scientists. He wished the conference success and thanked all the organizers.
Also, the scientists who came to give a lecture at the trainings, Professor Misha Lyubich of the University of New York and Professor Mario Bonk of the University of California, spoke about the importance of this international project.
Today, in the afternoon, these in-depth educational classes aimed at doing scientific work will start.