Bugun, 4-avgust sanasidan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Urganch davlat universiteti, AQSHning Kaliforniya  davlat universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Romanovskiy nomidagi matematika instituti, Amerika Milliy tadqiqotlar fondi hamda Xorazm Maʼmun akademiyasi hamkorligidagi Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim instituti mashgʻulotlari boshlandi.
AQSH Milliy tadqiqotlar fondi tomonidan moliyalashtirilgan ushbu mashgʻulotlarida AQSHning turli universitetlaridan 20 nafar, Xitoydan 11 nafar,  Oʻzbekistondan 10 nafar PHD va magistr talabalar, shuningdek, Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etmoqda.
Mazkur loyihaning oʻquv mashgʻulotlari bir haftaga moʻljallangan boʻlib, bugun ochilish marosimiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi. Tadbirni Kaliforniya universiteti professori Z.Ibragimov boshqarib bordi. Unda Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev soʼzga chiqib, mehmonlarning universitetimizga tashrifidan mamnuniyatini bildirdi. Ushbu chuqurlashtirilgan ilmiy mashgʻulotlarda yoshlar matematika sohasining eng soʼnggi yutuqlari, ilmiy yangiliklari haqida oʼzaro tajriba almashishlari va dunyo olimlaridan zarur bilimlar egallashlariga ishonch bildirib, konferensiya ishiga muvaffaqiyat tiladi, barcha tashkilotchilarga minnatdorchilik izhor qildi.
Shuningdek, oʻquvlarda maʼruza qilish uchun kelgan olimlar AQSH ning New York universiteti professori Misha Lyubich hamda Kaliforniya universiteti professori Mario Bonk ham soʼzga chiqib, ushbu xalqaro miqyosdagi loyihaning ahamiyati haqida soʻz yuritdilar.
Bugun kunning ikkinchi yarmida ilmiy ish qilishga yoʻnaltirilgan, chuqurlashtirilgan ushbu oʻquv darslar start oladi.

В Ургенчском государственном университете начал работу Институт дополнительного образования по фрактальным пространствам и динамическим системам
Сегодня, с 4 августа, в Институте повышения квалификации по фрактальным пространствам и динамическим системам совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Ургенчским государственным университетом, Калифорнийским государственным университетом США, Романовским институтом математики Академии наук Республики Узбекистан, Американским национальным исследовательским фондом и Хорезмской академией Маъмуна началось обучение.
В тренингах, финансируемых Национальным исследовательским фондом США, принимают участие 20 студентов из различных университетов США, 11 студентов из Китая, 10 аспирантов и магистрантов из Узбекистана, а также преподаватели и студенты физико-математического факультета Ургенчского государственного университета.
Тренинги в рамках этого проекта рассчитаны на неделю, и сегодня состоялось мероприятие, посвященное их открытию. Вел его профессор Калифорнийского университета З.Ибрагимов. Выступил ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев, который выразил удовлетворение визитом гостей в наш университет. На этих углубленных научных сессиях молодые люди обменяются опытом о последних достижениях в области математики, новостями науки, получат необходимые знания от мировых ученых. Он пожелал конференции успехов и поблагодарил всех организаторов.
Также о важности этого международного проекта рассказали ученые, приехавшие прочитать лекцию на тренингах, профессор Миша Любич из Университета Нью-Йорка и профессор Марио Бонк из Университета Калифорнии.
Сегодня во второй половине дня начнутся эти углубленные образовательные занятия, направленные на выполнение научной работы.