Urganch davlat universitetida suv xoʻjaligi sohasi boʻyicha yoʻnalish ochiladi: “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori UrDUda
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 29-noyabr kuni qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan oqilona foydalanish va yo‘qotishlarni kamaytirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yig‘ilishida Xorazm viloyatidagi oliygohlarda suv xoʻjaligi sohasi boʻyicha yoʻnalish ochish haqida berilgan topshiriqlar ijrosi yuzasidan bugun, 7-dekabr sanasida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev Urganch davlat universitetiga keldi.
Dastlab “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev bilan uchrashuvda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida prorektorlar, Fizika-matematika, Tabiiy va qishloq xoʻjaligi fanlari, Texnika hamda Kimyoviy texnologiyalar fakultetlari professor-oʻqituvchilari, rahbar xodimlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda rektor B.Mirzayev qishloq va suv xo’jaligi sohasida hamkorlikda kadrlar tayyorlash va universitetlar nufuzini oshirish boʻyicha tajriba almashinuv borasida taqdimot qildi. Nutqi davomida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining tajribasi bilan yaqindan tanishtirar ekan, metodik yordam koʻrsatish, ikki universitet oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish mexanizmlari haqida oʻzaro manfaatli takliflar bildirdi.
Shundan soʻng, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti hamda Urganch davlat universiteti o’rtasida qishloq va suv xo’jaligi tarmog’i uchun kadrlar tayyorlash, soha bo’yicha ilm-fanni rivojlantirish maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni amalga oshirish istagi bildirilgan holda, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni tashkil etish maqsadida Memurandum imzolandi.

A department in the field of water management will be opened at Urgench State University: Rector of the National Research University "TIIAME" at UrSU
President Shavkat Mirziyoyev chaired the video selector meeting on rational use of water resources and reducing losses in agriculture held on November 29 of this year in connection with the implementation of the tasks given to open a course in the field of water management in universities in Khorezm region today, December 7. Rector of National Research University of Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers Bahadir Mirzayev came to Urgench State University.
First, vice-rectors, professors and teachers of the Faculties of Physics and Mathematics, Natural and Agricultural Sciences, Engineering and Chemical Technologies participated in the meeting with the Rector of the National Research University "TIIAME" Bahadir Mirzayev under the leadership of the Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev.
At the meeting, Rector B. Mirzayev made a presentation on the exchange of experience in cooperation in the field of agriculture and water management, training of personnel and increasing the prestige of universities. During his speech, while introducing the experience of "TIIAME" National Research University, he made mutually beneficial suggestions about providing methodical support and mechanisms for developing cooperation between the two universities.
After that, bilateral cooperation was established between "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" National Research University and Urgench State University in order to train personnel for the agriculture and water industry and develop science in the field. with the expressed desire to implement, a memorandum was signed in order to organize effective and mutually beneficial cooperation.