Urganch davlat universitetida suv xoʻjaligi sohasi boʻyicha yoʻnalish ochiladi: “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori UrDUda
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 29-noyabr kuni qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan oqilona foydalanish va yo‘qotishlarni kamaytirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor yig‘ilishida Xorazm viloyatidagi oliygohlarda suv xoʻjaligi sohasi boʻyicha yoʻnalish ochish haqida berilgan topshiriqlar ijrosi yuzasidan bugun, 7-dekabr sanasida “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev Urganch davlat universitetiga keldi.
Dastlab “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev bilan uchrashuvda Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev boshchiligida prorektorlar, Fizika-matematika, Tabiiy va qishloq xoʻjaligi fanlari, Texnika hamda Kimyoviy texnologiyalar fakultetlari professor-oʻqituvchilari, rahbar xodimlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda rektor B.Mirzayev qishloq va suv xo’jaligi sohasida hamkorlikda kadrlar tayyorlash va universitetlar nufuzini oshirish boʻyicha tajriba almashinuv borasida taqdimot qildi. Nutqi davomida “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universitetining tajribasi bilan yaqindan tanishtirar ekan, metodik yordam koʻrsatish, ikki universitet oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirish mexanizmlari haqida oʻzaro manfaatli takliflar bildirdi.
Shundan soʻng, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti hamda Urganch davlat universiteti o’rtasida qishloq va suv xo’jaligi tarmog’i uchun kadrlar tayyorlash, soha bo’yicha ilm-fanni rivojlantirish maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni amalga oshirish istagi bildirilgan holda, samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni tashkil etish maqsadida Memurandum imzolandi.

В Ургенчском государственном университете открывается направление в сфере водного хозяйства: ректор НИУ «ТИИИМСХ» посещает УрГУ
Президент Шавкат Мирзиёев провел 29 ноября текущего года видеоселекторное совещание по вопросам рационального использования водных ресурсов и сокращения потерь в сельском хозяйстве. В связи с реализацией поставленных задач по открытию курса в области водного хозяйства в вузах Хорезмской области, сегодня, 7 декабря ректор Национального исследовательского университета «Ташкентский ирригационный институт инженеров и механизации сельского хозяйства» Бахадыр Мирзаев приехал в Ургенчский государственный университет.
Сначала во встрече с ректором Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» Бахадыром Мирзаевым под руководством ректора Ургенчского государственного университета Бахрома Абдуллаева приняли участие проректоры, профессора и преподаватели факультетов физико-математического, естественных и сельскохозяйственных наук, технических и химических технологий, ведущие сотрудники.
На встрече ректор Б.Мирзаев выступил с докладом об обмене опытом сотрудничества в сфере сельского и водного хозяйства, подготовке кадров и повышении престижа вузов. В ходе своего выступления, ознакомив с опытом НИУ «ТИИИМСХ», он высказал взаимовыгодные предложения по обеспечению методического опыта и механизмов развития сотрудничества между двумя университетами.
После этого между Национальным исследовательским университетом «Ташкентского ирригационного института инженеров и механизации сельского хозяйства» и Ургенчским государственным университетом было налажено двустороннее сотрудничество с целью подготовки кадров для сельского и водного хозяйства и развития науки в этой области, подписан меморандум в целях организации эффективного и взаимовыгодного сотрудничества.