O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 80 yoshda!
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi 1943-yil 4-noyabrda tashkil etilgan boʼlib,  o‘tgan yillar davomida ilm-fan fidoyilari bo‘lgan  olimlarimiz zahmatli mehnatlari evaziga mamlakat va millat rivojiga o‘zlarining munosib hissalarini qo‘shishdi. Bugungi kun xalqimiz, millatimiz, uning rivojini istagan har qanday inson uchun bayramdir!
Ayni damda poytaxtimizning xalqaro Anjumanlar saroyida O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining 80 yilligiga bag'ishlangan tantanali marosim oʻtkazilmoqda.
Tantanali marosimda Respublikamizning barcha ziyolilari, ilm-fan dargʻalari, OTM rektorlari qatorida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham Urganch davlat pedagogika instituti rektori Feruza Madraximova va TTA Urganch filiali direktori Rashid Ro'ziboyevlar bilan birgalikda ishtirok etmoqda.

Академии наук Республики Узбекистан – 80 лет!
Академия наук Республики Узбекистан была создана 4 ноября 1943 года, и за прошедшие годы наши учёные, преданные науке, своим упорным трудом внесли достойный вклад в развитие страны и нации. . Сегодняшний день праздник для нашего народа, нашей нации, для всех, кто хочет ее развития!
В настоящий момент во Дворце международных конференций нашей столицы проходит торжественная церемония, посвященная 80-летию Академии наук Республики Узбекистан.
В торжественной церемонии принимают участие вся интеллигенция нашей республики, а также среди ректоров научных институтов, высших учебных заведений ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев вместе с ректором Ургенчского государственного педагогического института Ферузой Мадрахимовой и  директором Ургенчского филиала ТМА Рашидом Розибоевым участвуют в мероприятии.