Universitet rahbariyati talabalar turar joyida…
Bugun, 18-mart kuni O′quv ishlari bo′yicha prorektor S.Xodjaniyozov tegishli mas′ullar hamrohligida 5-sonli talabalar turar joyida bo′lib, ularni yashash sharoitlarini o′rgandi. Xonalar kesimida talabalar bilan muloqot qilib, muammolari haqida so'radi. Mashg'ulotlar xonalarini ko'zdan kechirib, dars qilayotgan talabalarni suhbatga tortdi.
Shuningdek, bir guruh talabalar bilan uchrashuv o'tkazib, universitetda ularga yaratilgan imkoniyatlar yuzasidan muloqot qildi. Bo'sh vaqtlarini mazmunli o'tkazish va yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanishlari bo'yicha tavsiyalar berdi.

University management in the student accommodation…
In order to hold regular meetings with students living in student residences of Urgench State University, study their problems and organize their free time in a meaningful way, university management organized visits to dormitories based on a schedule.
Today, on March 18, vice-rector for educational affairs S.Khodjaniyozov, accompanied by the relevant officials, visited the residence of students number 5 and studied their living conditions. He interacted with students in the classrooms and asked about their problems. He visited the classrooms and engaged the students in conversation.
He also held a meeting with a group of students and talked about the opportunities created for them at the university. He gave recommendations on how to meaningfully spend their free time and make good use of the opportunities created.