Prezidentimizning "Ijod maktablari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 1-apreldagi PQ-147-sonli qarorida "Ustoz-shogird" an'analari asosida ijod maktablari o'qituvchilarining kasbiy va ilmiy-ijodiy salohiyatini oshirish vazifalari ham belgilangan.
Joriy yilning 17-may sanasida Ogahiy nomidagi ijod maktabida UrDU bilan tuzilgan hamkorlik rejasiga asosan, yozuvchilar uyushmasi a'zosi, filologiya fanlari doktori, UrDU dotsenti, ogahiyshunos Abdulla O‘razboyev tomonidan "Oʻzbek tilshunoslining dolzarb muammolari yechimida ijod maktablari oʻqituvchilari oʻrni"(oʻzbek tili tarixi masalalari misolida) trening bo‘lib o‘tdi.
Treningda tilshunoslikning bugungi kundagi o‘rni, tilshunoslikka bo‘lgan e'tibor, tildagi ba'zi muammolar tanqidiy ruhda muhokama etildi.

The tasks of increasing the professional and scientific-creative potential of teachers of creative schools based on the traditions of "Teacher-disciple" in the President's Resolution No. is also defined.
On May 17 of this year, in accordance with the cooperation plan established with UrSU, at the creative school named after Ogahi, Abdulla O'razboyev, a member of the writer's union, doctor of philology, associate professor of UrSU, academician Abdulla Orazboyev, "The role of teachers of creative schools in solving the urgent problems of the Uzbek linguist" (Uzbek language) (in the example of historical issues) training took place.
At the training, the role of linguistics today, attention to linguistics, some problems in the language were discussed in a critical spirit.