Prezidentimizning "Ijod maktablari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024-yil 1-apreldagi PQ-147-sonli qarorida "Ustoz-shogird" an'analari asosida ijod maktablari o'qituvchilarining kasbiy va ilmiy-ijodiy salohiyatini oshirish vazifalari ham belgilangan.
Joriy yilning 17-may sanasida Ogahiy nomidagi ijod maktabida UrDU bilan tuzilgan hamkorlik rejasiga asosan, yozuvchilar uyushmasi a'zosi, filologiya fanlari doktori, UrDU dotsenti, ogahiyshunos Abdulla O‘razboyev tomonidan "Oʻzbek tilshunoslining dolzarb muammolari yechimida ijod maktablari oʻqituvchilari oʻrni"(oʻzbek tili tarixi masalalari misolida) trening bo‘lib o‘tdi.
Treningda tilshunoslikning bugungi kundagi o‘rni, tilshunoslikka bo‘lgan e'tibor, tildagi ba'zi muammolar tanqidiy ruhda muhokama etildi.

Традиции «Мастер-ученик» в решении PQ-147
В Постановлении Президента №1 также определены задачи повышения профессионального и научно-творческого потенциала педагогов творческих школ на основе традиций «Учитель-ученик».
17 мая текущего года, в соответствии с планом сотрудничества, установленным с УрГУ, в творческом училище имени Огахи Абдулла Оразбоев, член Союза писателей, доктор филологических наук, доцент УрГУ, академик Абдулла Оразбоев, Состоялся тренинг «Роль преподавателей творческих школ в решении актуальных проблем узбекского лингвиста» (узбекский язык) (на примере исторических вопросов).
На тренинге в критическом духе обсуждались роль языкознания сегодня, внимание к лингвистике, некоторые проблемы в языке.
В завершение была дана информация о положительной работе, проводимой в области компьютерной лингвистики.