"Milliy liboslar – ma’naviyat ko‘zgusi" mavzusida milliy liboslar ko‘rgazmasi o‘tkazildi
Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti  madaniyat saroyida Fizika-matematika fakulteti tashabbusi bilan "Milliy liboslar – ma’naviyat ko‘zgusi" mavzusida milliy liboslar ko‘rgazmasi o‘tkazildi. Tadbirni Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi N.Atajonova ochib berib, milliy liboslarning hayotimizdagi ma’naviy va madaniy ahamiyati haqida so‘z yuritdi.
Tadbir davomida qizlar milliy liboslarga bag‘ishlangan she’rlar aytib, xalqimizning boy madaniy merosini madh etdilar. Shuningdek, turli hududlarga xos milliy kiyimlar namoyish qilindi, bu esa milliy liboslarning nafisligi va o‘ziga xosligini yanada yaqqol aks ettirdi. Ishtirokchilar liboslarning tarixi va ularning bezak elementlari haqida ma’lumotlarga ega bo‘ldilar.
Mazkur ko‘rgazma milliy qadriyatlarni yoshlar orasida keng targ‘ib etish, milliy g‘ururni oshirish va an’analarni davom ettirishga xizmat qiladigan muhim tadbirlardan biri bo‘ldi. Ishtirokchilar milliy liboslar orqali xalqimizning san’at va hunarmandchilik sohasidagi mahoratini yana bir bor his etdilar.

Проведена выставка национальных костюмов на тему “Национальные костюмы – зеркало духовности”
Во Дворце культуры Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни по инициативе физико-математического факультета прошла выставка национальных костюмов на тему “Национальные костюмы – зеркало духовности”. Мероприятие было организовано председателем женского консультативного совета Н.Атажоновой, она рассказала о духовном и культурном значении национальных костюмов в нашей жизни.
Во время мероприятия девушки прочитали стихи, посвященные национальным костюмам, и воспели богатое культурное наследие нашего народа. Также демонстрировались национальные костюмы, характерные для разных регионов, что еще более ярко отражало элегантность и самобытность национальных костюмов. Участники получили информацию об истории платьев и элементах их декора.
Выставка стала одним из важных мероприятий, способствующих широкому продвижению национальных ценностей среди молодежи, повышению национальной гордости и продолжению традиций. Через национальные костюмы участники еще раз ощутили мастерство нашего народа в области декоративно-прикладного искусства.