Bugun, 19-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Filologiya va san'at fakulteti tashabbusi bilan o'tkazib kelinayotgan "Yosh notiqlar" ko'rik-tanlovining  "21-mart — Navro'z umumxalq bayrami kuni" ga bag'ishlangan bayram soni boʻlib oʻtdi.
Ushbu ko‘rik-tanlovda talabalar 2 shart asosida o'zaro kuch sinashib, oʻz mahoratlarini namoyish qildilar. Birinchi shartda ishtirokchilar o'zi haqidagi ma’lumotlarni she’riy va nasriy yo'l orqali bayon qilgan bo'lsalar, ikkinchi shartda avvaldan ishtirokchilarga ma'lum qilinmagan nutqiy mahoratni oshiruvchi savollarga javob berib, o'zlarining bilim va salohiyatlarini namoyon qildilar.
1-o'rin: Polvonnazirova Mahbuba
(Filologiya va san'at fakulteti talabasi) hamda Madaminov Azizbek (Xorijiy filologiya fakulteti talabasi);
2-o'rin: Rustamova Dilnura (Filologiya va san'at fakulteti talabasi);
3-o'rin: Odamova Mahliyo (Filologiya va san'at fakulteti talabasi).
Tanlov davomida Filologiya va san'at fakulteti bitiruvchi bosqich talabalari tomonidan uyushtirilgan sahna ko'rinishlari, ajoyib va takrorlanmas milliy qo'shiqlarga ijro etilgan raqslar, jonli ijrolar tadbirga alohida fayz bag'ishladi. Talabalarning fakultet ramziy ifodasi bayrog'ini ko'tarib ijro etgan kuy va ashulalari alohida e'tirofga sazovor bo'ldi.
Ko'rik-tanlov yakunida Filologiya va san'at fakulteti dekani, professor D.G'ayipov tanlov g'oliblarini va boshqa ishtirokchilarni ham taqdirlab, "Navro'z" umumxalq bayrami munosabati bilan barchani muborakbod etdi.

Сегодня, 19 марта, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни состоялся праздничный выпуск конкурса "юные ораторы", посвященного "21 марта-дню народного праздника Навруз".
В этом конкурсе студенты продемонстрировали свои навыки, соревнуясь между собой в 2 условиях. В первом условии участники изложили информацию о себе поэтическим и прозаическим способом, а во втором условии они продемонстрировали свои знания и потенциал, ответив на вопросы, улучшающие речевые навыки, о которых участники не были ранее проинформированы.
1 место: Полванназирова Махбуба
(студентка факультета филологии и искусств) и Мадаминов Азизбек (студент факультета зарубежной филологии);
2 место: Рустамова Дильнура (студентка филологического факультета и факультета искусств);
3 место: Адамова Махлия (студентка филологического факультета и факультета искусств).
Особую пользу мероприятию придали сценические выступления, организованные студентами-выпускниками филологического и художественного факультетов, танцы под сказочные и неповторимые национальные песни, живые выступления. Особое признание получили мелодии и песни, исполненные студентами с флагом символического выражения факультета.
По окончании конкурса декан факультета филологии и искусств профессор Д.Гаипов поздравил всех с праздником "Навруз", наградив победителей конкурса и других участников.