O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Oliy ta'lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko'maklashish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlari to'g'risida" 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-son qaroriga binoan yoshlarning bandligini ta'minlash, oliy ta'lim tashkilotlari bitiruvchilarining mehnat bozoriga integratsiyasini kuchaytirish maqsadida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida "Kelajakka qadam" markazi faoliyati tashkil etilgan.
Shu munosabat bilan, bugun, 20-mart kuni universitet Madaniyat saroyida "O'zmilliybank" AJ bilan hamkorlikda oliygoh bitiruvchi bosqich talabalari ishtirokida "Kelajakka qadam" dasturining dastlabki seminari o'tkazildi. Seminar-treningda oliygoh rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov hamda "O’zmilliybank AJ Xorazm viloyati bosh boshqarmasi Mahallabay ishlash va davlat dasturlarini moliyalashtirish bo’limi boshlig’i Bahrom Masharipov ishtirok qilib, talaba-yoshlarga bank tomonidan ishlab chiqilgan moliyaviy xizmatlar paketlari, turli sohalar bo'yicha biznes rejalar tuzish hamda tadbirkorlik bo'yicha kredit hujjatlar tayyorlash yuzasidan zarur tavsiyalar berishdi.
Shuningdek, "Kelajakka qadam" dasturi faoliyati uchun Urganch davlat universitetida alohida xona tashkil etilib, ushbu dasturdan asosiy maqsad o'z biznes loyihasini amalga oshirish istagida bo'lgan oliy ta'lim muassasalari bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g'oyalarini tayyor loyihagacha olib borish jarayonida yordam berishdan iboratdir.

Step into the Future - starts today!
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-61 dated February 14, 2025 "On Additional Measures to Promote Employment of Graduates of Higher Education Institutions", the "Step into the Future" Center was established at Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni in order to ensure youth employment and strengthen the integration of graduates of higher education establishments into the labor market.
In this regard, today, March 20, the first seminar of the "Step into the Future" program was held in the Palace of Culture of the university in collaboration with Uzmilliybank JSC with the participation of graduate students of the university. In the seminar-training the acting rector of the university, Sardor Khodjaniyazov, and the head of the Department of Mahalla Work and Financing of State Programs of the Khorezm Regional Directorate of the Uzmilliybank, Bahrom Masharipov, participated and provided students with necessary recommendations on financial service packages developed by the bank, drawing up business plans in various fields, and preparing loan documents for entrepreneurship.
In addition, a separate room has been established at Urgench State University for the activities of the "Step into the Future" program, the main goal of which is to assist graduating students of higher educational institutions who want to implement their own business projects in the process of bringing their business ideas to a ready-made project.