O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Oliy ta'lim tashkilotlari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko'maklashish bo'yicha qo'shimcha chora-tadbirlari to'g'risida" 2025-yil 14-fevraldagi PQ-61-son qaroriga binoan yoshlarning bandligini ta'minlash, oliy ta'lim tashkilotlari bitiruvchilarining mehnat bozoriga integratsiyasini kuchaytirish maqsadida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida "Kelajakka qadam" markazi faoliyati tashkil etilgan.
Shu munosabat bilan, bugun, 20-mart kuni universitet Madaniyat saroyida "O'zmilliybank" AJ bilan hamkorlikda oliygoh bitiruvchi bosqich talabalari ishtirokida "Kelajakka qadam" dasturining dastlabki seminari o'tkazildi. Seminar-treningda oliygoh rektori v.v.b. Sardor Xodjaniyazov hamda "O’zmilliybank AJ Xorazm viloyati bosh boshqarmasi Mahallabay ishlash va davlat dasturlarini moliyalashtirish bo’limi boshlig’i Bahrom Masharipov ishtirok qilib, talaba-yoshlarga bank tomonidan ishlab chiqilgan moliyaviy xizmatlar paketlari, turli sohalar bo'yicha biznes rejalar tuzish hamda tadbirkorlik bo'yicha kredit hujjatlar tayyorlash yuzasidan zarur tavsiyalar berishdi.
Shuningdek, "Kelajakka qadam" dasturi faoliyati uchun Urganch davlat universitetida alohida xona tashkil etilib, ushbu dasturdan asosiy maqsad o'z biznes loyihasini amalga oshirish istagida bo'lgan oliy ta'lim muassasalari bitiruvchi bosqich talabalari uchun biznes g'oyalarini tayyor loyihagacha olib borish jarayonida yordam berishdan iboratdir.

Шаг в будущее - начинается сегодня!
В целях обеспечения занятости молодежи, усиления интеграции выпускников организаций высшего образования в рынок труда в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2025 года No ПП-61 “О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников организаций высшего образования” в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни организован Центр “Шаг в будущее”.
В связи с этим, сегодня, 20 марта, во дворце культуре Ургенчского государственного университета прошел первый семинар программы “Шаг в будущее” для студентов выпускных курсов в сотрудничестве с ОАО “Узмиллийбанк”. В семинаре-тренинге приняли участие в.и.о. ректора университета Сардор Ходжаниязов, а также начальник отдела работы с населением и финансирования государственных программ Хорезмского филиала ОАО “Узмиллийбанк” Бахром Машарипов, которые предоставили студентам важные рекомендации по финансовым услугам, разработанным банком, составлению бизнес-планов в различных областях, а также подготовке кредитных документов для предпринимательства.
Кроме того, в Ургенчском государственном университете создана отдельная комната для программы “Шаг в будущее”, основной целью которой является помощь студентам выпускных курсов высших учебных заведений, желающим реализовать собственный бизнес-проект в процессе доведения своих бизнес-идей до готового проекта.