Navoiy ensiklopediyasi taqdimoti: Ilm va ma’naviyat uyg‘unligi
23-may kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida Alisher Navoiy tavalludining 584 yilligi munosabati bilan “Alisher Navoiy ensiklopediyasi”ning taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir nafaqat ilmiy jamoatchilik, balki yosh avlod uchun ham katta ma’naviy ahamiyat kasb etdi.
Taqdimot marosimida taniqli adabiyotshunos olimlar, viloyat hokimligi vakillari, universitetning Filologiya va sanʼat fakulteti professor-o‘qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Tadbirni universitet birinchi prorektori D.Ibadullayev ochib berib, Alisher Navoiy merosining bugungi kunda ham dolzarb va muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida ta’kidladi.
Taqdimotda ensiklopediya mas’ul muharriri, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti direktori o‘rinbosari, filologiya fanlari doktori, professor Maqsud Asadov tomonidan ushbu noyob asarning yaratilish tarixi, uning mazmun-mohiyati va ilmiy-metodik ahamiyati haqida chuqur tahliliy fikrlar bildirildi.
Tadbirni Filologiya va sanʼat fakulteti dekani, filologiya fanlari doktori, professor D. G‘ayipov olib bordi. U ensiklopediyaning ilmiy va amaliy ahamiyatiga to‘xtalib, uning o‘zbek adabiyoti va tilshunoslik taraqqiyotidagi o‘rnini alohida e’tirof etdi.
Shuningdek, Xorazm viloyati Pedagogik mahorat markazi Tillarni o‘qitish metodikasi kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, professor N.Sabirova, filologiya fanlari doktori, dotsent M.Otajonova, filologiya fanlari nomzodi, dotsent S.Matkarimova hamda Xorazm viloyati hokimining davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi J.Sobirovlar ensiklopediyaning kelgusida ta’lim sifatini oshirishda tutadigan o‘rni, yoshlar ma’naviyatini boyitishdagi hissasi va ilmiy ahamiyati haqida atroflicha mulohazalar bildirdilar.
Tadbir davomida Filologiya va sanʼat fakulteti talabalari tomonidan Alisher Navoiy g‘azallaridan namunalar ijro etildi, milliy kuy-qo‘shiqlar yangradi, go‘zal raqslar namoyish etildi. Ayniqsa, buyuk mutafakkirning “Lison ut-tayr” asaridan sahnalashtirilgan parcha taqdimotga o‘zgacha fayz va ko‘tarinkilik bag‘ishladi.

Презентация энциклопедии Навоий: гармония науки и духовности
23 мая в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхона Беруний состоялась презентация “Энциклопедии Алишера Навоий”, посвящённая 584-й годовщине со дня рождения Алишера Навоий. Это мероприятие имело большое духовное значение не только для научного сообщества, но и для молодого поколения.
В церемонии презентации приняли участие известные литературоведы, представители областной администрации, профессора и преподаватели факультета филологии и искусств университета, а также студенты и молодёжь. Мероприятие открыл первый проректор университета Д.Ибадуллаев, особо подчеркнув, что наследие Алишера Навоий и сегодня остаётся актуальным и имеет большое значение.
На презентации ответственный редактор энциклопедии, заместитель директора Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан, доктор филологических наук, профессор Максуд Асадов представил глубокий аналитический доклад о процессе создания этого уникального издания, его содержании и научно-методическом значении.
Мероприятие провёл декан факультета филологии и искусств, доктор филологических наук, профессор Д.Гайипов. Он остановился на научном и практическом значении энциклопедии, особо подчеркнув её важное место в развитии узбекской литературы и лингвистики.
Также заведующая кафедрой методики преподавания языков Центра педагогического мастерства Хорезмской области, доктор филологических наук, профессор Н.Сабирова, доктор филологических наук, доцент М.Отажонова, кандидат филологических наук, доцент С.Маткаримова, а также советник губернатора Хорезмской области по вопросам государственного языка Дж.Собировы выразили подробные мнения о роли энциклопедии в повышении качества образования в будущем, её вкладе в духовное обогащение молодёжи и научном значении.
В ходе мероприятия студенты факультета филологии и искусств исполнили отрывки из газелей Алишера Навоий, прозвучали национальные мелодии и песни, а также были представлены красивые танцы. Особенно презентации придала особое вдохновение и подъём сценическая постановка отрывка из произведения великого мыслителя “Лисон ут-тайр”.
Церемония презентации оставила глубокое впечатление у всех участников. Выпуск “Энциклопедии Алишера Навоий” был воспринят как важное событие в духовной и просветительской жизни нашей страны.