ILMIY-NAZARIY SEMINAR
2025-yil 5-dekabr  kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Xorijiy filologiya fakulteti "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasida navbatdagi ilmiy-nazariy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda kafedra professor- oʻqituvchilari, doktorantlar va magistrantlar ishtirok etdi.
Seminarda kafedra doktoranti Ozatova Nodiraning  "Paronimiya va unga yondosh hodisalar" mavzusidagi ma'ruzasi tinglandi.
Maʼruza mavzusida tarjimashunoslik, qiyosiy adabiyotshunoslik va chog'ishtirma tilshunoslikning dolzarb muammolari tahlil qilindi. Ikki qardosh bo'lmagan tillar leksikasida kichik mikrotizimni tashkil etuvchi paronimik juftliklar misollar asosida tavsiflandi. Ularning umumiy va xususiy jihatlari yoritildi.

Научный-теоретический семинар
5 декабря 2025 года на кафедре «Теория и практика перевода» факультета зарубежной филологии Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний прошёл очередной научно-теоретический семинар.
В семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры, докторанты и магистранты.
На семинаре была заслушана доклад докторантки кафедры Нодиры Озатовой на тему «Паронимия и смежные явления».
В докладе были рассмотрены актуальные проблемы переводоведения, сравнительного литературоведения и сопоставительного языкознания. На примерах были охарактеризованы паронимические пары, составляющие небольшую микросистему в лексике двух неродственных языков. Были раскрыты их общие и специфические особенности.