Urganch davlat universiteti va O‘zbekiston davlat Jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filiali o‘rtasida do‘stlik musobaqalari o‘tkazildi
Bugun, 12-dekabr kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Millatlararo totuvlik oyi” doirasida yoshlar o‘rtasida sport orqali do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlashga qaratilgan yirik tadbir bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston davlat Jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filiali bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Sport – do‘stlik elchisi” mavzusidagi o‘rtoqlik musoboqalari sportning Mini-futbol, Badminton, Stol tennisi va Shaxmat turlari bo‘yicha o‘tkazildi.
Dastlab O‘zDJTSU Nukus filialining sportchi talabalari tantanali kutib olindi. Shundan so‘ng, musobaqalarning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, Sport klubi raisi o‘rinbosari M.Rahimov hamda O‘zDJTSU Nukus filiali birinchi prorektori G.Xojametov so‘zga chiqib, musobaqa ishtirokchilariga omad va yuksak natijalar tiladilar.
Musobaqalar ikki OTM — Urganch davlat universiteti hamda O‘zbekiston davlat Jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filiali talabalari o‘rtasida sportning Mini-futbol, Badminton, Stol tennisi va Shaxmat turlari bo‘yicha do‘stona raqobat ruhida oʻtkazildi.
Har bir bellashuv nafaqat jismoniy chiniqish, balki o‘zaro hurmat, do‘stlik va sport madaniyatini mustahkamlashga xizmat qildi.
“Millatlararo totuvlik oyi” doirasida yoshlar o‘rtasida sport orqali do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlashga qaratilgan tadbirlardan so‘ng, “Sport – do‘stlik elchisi” mavzusidagi badiiy tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida ikki oliygoh ijodkor talabalarining musiqiy chiqishlari, sahna ko‘rinishlari hamda do‘stlik va totuvlik g‘oyalarini targ‘ib qiluvchi kompozitsiyalari tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi. Sahnadagi chiqishlar sportning insonlarni birlashtiruvchi, ijobiy ruh bag‘ishlovchi kuch ekanini yanada yorqin ifodaladi.
Shu bilan birga, kun davomida o‘tkazilgan mini-futbol, badminton, stol tennisi va shaxmat bo‘yicha musobaqalarda g‘olib bo‘lgan jamoa va talabalarga munosib sovrinlar topshirildi.

Friendly Competitions Were Held Between Urgench State University and the Nukus Branch of the Uzbekistan State University of Physical Education and Sport
Today, on December 12, a large-scale event aimed at strengthening friendship and unity among youth through sports was held at Urgench State University named after Abu Rayhan Biruni within the framework of the “Month of Interethnic Harmony.” The friendly competitions titled “Sport — the Ambassador of Friendship,” organized in cooperation with the Nukus branch of the Uzbekistan State University of Physical Education and Sport, were held in mini-football, badminton, table tennis, and chess.
First, the student athletes of the Nukus branch of the Uzbekistan State University of Physical Education and Sport were ceremoniously welcomed. This was followed by the official opening ceremony of the competitions. Welcoming speeches were delivered by the First Vice-Rector of Urgench State University, D.Ibadullayev, Deputy Chairman of the Sports Club M.Rahimov, and the First Vice-Rector of the Nukus branch of the Uzbekistan State University of Physical Education and Sport, G.Khojametov, who wished the participants success and high achievements.
The competitions were held in a spirit of friendly rivalry between students of the two higher education institutions — Urgench State University and the Nukus branch of the Uzbekistan State University of Physical Education and Sport — in mini-football, badminton, table tennis, and chess.
Each competition contributed not only to physical fitness but also to strengthening mutual respect, friendship, and sports culture.
Within the framework of the “Month of Interethnic Harmony,” following the sports events aimed at fostering friendship and unity among youth, an artistic program titled “Sport — the Ambassador of Friendship” was held. During the event, musical performances, stage presentations, and compositions promoting the ideas of friendship and harmony by creative students from both universities left a strong impression on the audience. The performances vividly demonstrated the unifying and uplifting power of sport.
In addition, throughout the day, deserving prizes were awarded to the teams and students who emerged victorious in the mini-football, badminton, table tennis, and chess competitions.