30-mart kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Ilmiy kengashining 8-majlisi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish universitet rektori Feruza Madraximova raisligida, Kengash a’zolari ishtirokida tashkil etildi.
Kengash quvonchli xabarlar bilan boshlandi. Dastlab universitetning ilmiy salohiyatini oshirish yo‘lida salmoqli hissa qo‘shayotgan professor-o‘qituvchilarga ilmiy daraja va unvonlarining diplomlari topshirildi.
Rektor barcha diplom egalarini samimiy qutlab, ilmiy izlanishlarni izchil davom ettirish, yangi g‘oya va tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash borasida universitet rahbariyati har doim tayyor ekanini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamda nomli davlat stipendiyasi sovrindorlari, shuningdek, Urganch davlat universiteti tomonidan ta’sis etilgan stipendiyalar sohiblariga guvohnomalari topshirildi.
Shuningdek, 23-28-mart kunlari Turkmaniston Respublikasida o’tkazilgan matematika fani bo'yicha VI Xalqaro ochiq fan olimpiadasida munosib ishtirok etib, individual tarzda 2 ta Oltin, 3 ta Kumush, 2 ta Bronza jami 7 ta medalni qo'lga kiritgan Fizika-matematika fakulteti talabalariga sertifikatlari, ustozlariga esa tashakkurnomalar topshirildi.
Kengash yig‘ilishida kun tartibiga kiritilgan muhim masalalar yuzasidan mas’ullarning axborot va hisobotlari tinglandi. Xususan, yig‘ilish davomida quyidagi masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi:
* O‘zbekiston Respublikasining siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotiga oid dolzarb axborotlar;
* universitet Axborot-resurs markazi faoliyati;
* bitiruvchi talabalar bandligini ta’minlash hamda “Kelajakka qadam” loyihasi doirasida kredit ajratish holati;
* talabalar turar joylarida yaratilgan sharoitlar va ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligi;
* kafedralarda ta’lim jarayoni sifati hamda o‘quv-me’yoriy hujjatlar talablarining bajarilishi.
Har bir masala yuzasidan Kengash raisi Feruza Madraximova tomonidan har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullarga aniq vazifalar belgilab berildi va ijro intizomini kuchaytirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi. Universitet faoliyatini yanada takomillashtirish, ta’lim sifati va boshqaruv samaradorligini oshirish borasida muhim tashabbuslar ilgari surildi.
Shuningdek, yig‘ilishda turli masalalar keng muhokama qilinib, lavozimlarga va OAK ilmiy unvonlariga saylovlar o‘tkazildi.

Восьмое заседание Учёного совета Ургенчского государственного университета
30 марта состоялось восьмое заседание Учёного совета Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруни. Заседание прошло под председательством ректора университета Ферузы Мадрахимовой с участием членов Совета.
Совет открылся радостными новостями. В первую очередь преподаватели, внёсшие значительный вклад в развитие научного потенциала университета, получили дипломы о присвоении научных степеней и званий.
Ректор сердечно поздравила всех обладателей дипломов и подчеркнула, что руководство университета всегда готово поддерживать последовательное продолжение научных исследований, новые идеи и инициативы.
Свидетельства также были вручены обладателям стипендий Президента Республики Узбекистан и других государственных стипендий, а также стипендий, учреждённых Ургенчским государственным университетом.
Кроме того, студентам факультета физики и математики, достойно выступившим на VI Международной открытой олимпиаде по математике, прошедшей в Туркменистане с 23 по 28 марта, были вручены сертификаты за завоеванные медали: 2 золотые, 3 серебряные и 2 бронзовые, всего 7 медалей. Их преподаватели получили благодарственные письма.
На заседании Совета были заслушаны отчёты и информация ответственных лиц по важным вопросам, включённым в повестку дня. В частности, подробно рассматривались следующие темы:
Актуальная информация о политической, экономической и социальной жизни Республики Узбекистан;
Деятельность Информационно-ресурсного центра университета;
Обеспечение трудоустройства выпускников и выделение кредитов в рамках проекта «Шаг в будущее»;
Условия проживания студентов и эффективность воспитательной работы;
Качество образовательного процесса на кафедрах и соблюдение требований учебно-нормативной документации.
По каждому вопросу председатель Совета Феруза Мадрахимова дала конкретные задания ответственным лицам и дала соответствующие указания по усилению дисциплины исполнения. Были выдвинуты важные инициативы по дальнейшему совершенствованию деятельности университета, повышению качества образования и эффективности управления.
Кроме того, на заседании обсуждались различные вопросы, проводились выборы на должности и присвоение учёных званий в ВАК.