Atamurotov Alimardon Abdirimovich Urganch davlat universitetining Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori lavozimiga tayinlandi.
Tayinlovga qadar V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti Xorazm bo‘limi rahbari, shuningdek, Urganch davlat universiteti Matematik tahlil kafedrasi dotsenti  lavozimida faoliyat yuritgan.
Fizika-matematika fanlari doktori (DSc), dotsent.
A.Atamurotov 30 dan ortiq ilmiy maqolalar muallifi. Talabalar o‘rtasida Respublika va xalqaro matematika olimpiadalari g‘oliblarini tayyorlagan. Olti nafar  davlat nomdor stipendiyasi sovrindorlariga rahbarlik qilgan. 2018-yilda o‘tkazilgan Al-Xorazmiy nomidagi birinchi talabalar xalqaro matematika olimpiadasini tashkilotchi koordinatori va ushbu olimpiada tashkiliy qo‘mitasining doimiy a’zosi.  Urganch uavlat universiteti huzuridagi ilmiy darajalar beruvchi Ilmiy kengash a’zosi.

Атамуратов Алимардон Абдиримович назначен на должность проректора Ургенчского государственного университета по научной работе и инновациям.
До назначения он занимал должность руководителя Хорезмского отделения Института математики имени В.И. Романовского, а также работал доцентом кафедры математического анализа Ургенчского государственного университета.
Доктор физико-математических наук (DSc), доцент.
А. Атамуратов является автором более 30 научных статей. Он подготовил победителей республиканских и международных математических олимпиад среди студентов. Руководил шестью обладателями государственных именных стипендий. В 2018 году выступил организационным координатором первой Международной студенческой математической олимпиады имени Аль-Хорезми, а также является постоянным членом организационного комитета данной олимпиады. Является членом Ученого совета, присуждающего ученые степени при Ургенчском государственном университете.