UrDU rektori Termiz davlat universitetida jismoniy tarbiya va sport sohasidagi tajriba yuzasidan o’tkazilgan oʻquv-amaliy seminarda ishtirok etdi
Bugun Termiz davlat universitetida barcha OTM rektorlari uchun jismoniy tarbiya va sport sohasidagi tajriba yuzasidan oʻquv-amaliy seminar o’tkazildi.
2026-yil 7-aprel kuni Prezidentimiz raisligida oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etilgan o'quv-amaliy seminarida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov,  Sport vaziri Adham Ikramov hamda Surxondaryo viloyati hokimi Ulugʻbek Qosimov ishtirok etishdi.
Yig'ilishda  jismoniy tarbiya va sportni oliy taʼlim tizimi bilan uzviy bogʻlash, talabalar oʻrtasida sogʻlom va faol hayot tarzini shakllantirish, sport infratuzilmasini rivojlantirish masalalari bugungi kunning ustuvor yoʻnalishlaridan ekani alohida qayd etildi. Seminarda barcha OTM rektorlari bilan birga Urganch davlat universiteti rektori Feruza Madrahimova ham ishtirok etdi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi va Sport vazirligi tomonidan barcha OTM rektorlari uchun Termiz davlat universitetida oʻtkazilgan oʻquv-amaliy seminardan so’ng rektorlar universitetda jismoniy tarbiya va sport yo’nalishida amalga oshirilgan ishlar bilan tanishdilar. Shundan so’ng, ishtirokchilar Termiz shahridagi Sulton Saodat maqbarasini ziyorat qildilar.

Ректор Ургенчского государственного университета приняла участие в учебно-практическом семинаре по вопросам развития физической культуры и спорта, прошедшем в Термезском государственном университете
Сегодня в Термезском государственном университете состоялся учебно-практический семинар по обмену опытом в сфере физической культуры и спорта для ректоров всех высших учебных заведений.
Семинар был организован в целях обеспечения выполнения приоритетных задач, определённых на видеоселекторном совещании под председательством Президента 7 апреля 2026 года. В мероприятии приняли участие министр высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбой Шарипов, министр спорта Адхам Икрамов, а также хоким Сурхандарьинской области Улугбек Косимов.
На заседании особо отмечалось, что интеграция физической культуры и спорта с системой высшего образования, формирование здорового и активного образа жизни среди студентов, а также развитие спортивной инфраструктуры являются приоритетными направлениями на сегодняшний день. В семинаре наряду с ректорами всех вузов приняла участие и ректор Ургенчского государственного университета Феруза Мадрахимова.
После учебно-практического семинара, организованного Министерством высшего образования, науки и инноваций и Министерством спорта, ректоры ознакомились с работами, реализованными в университете в сфере физической культуры и спорта. Затем участники посетили мавзолей Султон Саодат в городе Термез.