Logotip konsepsiyasi va mazmuni quyidagicha:
Logotipda aks etgan yuqoriga intilgan vertikal ustunlarda yuksalish falsafasi aks etgan bo’lib, u universitetning strategik yo‘lini ifodalaydi. Bu universitetning bosqichma-bosqich rivojlanishi, akademik va ilmiy mustahkamlik hamda xalqaro maydonga chiqishga bo‘lgan qat’iy intilish timsolini anglatadi. Har bir ustun bilim, tajriba va innovatsiyaning uyg‘unlashuvi natijasida yuzaga keladigan yangi cho‘qqilar bilan birga, Uchinchi Renessans poydevorini bildiradi.
Logotip markazidagi ochiq kitob bilim manbai va tafakkur erkinligi bo’lib, bu universitetning tub mohiyatini ifodalaydi. Shu bilan birga, erkin fikrlash, izlanish va yangilik yaratishga ochiq muhitni anglatadi. Bu esa har bir talaba va olim uchun imkoniyatlar eshigi doimo ochiq ekanligining ramziy ifodasidir. Kitobdan yuqoriga yo‘nalgan elementlar shuni anglatadiki, haqiqiy yuksalish faqat ilm-fan va ta’lim orqali amalga oshadi. Ushbu kompozitsiya talabaning oddiy bilim oluvchidan yetuk mutaxassis, lider va jamiyat taraqqiyotiga hissa qo‘shuvchi shaxsga aylanish jarayonini ifodalaydi.
90 yildan ortiq tarixga ega universitetimiz logotipidagi “1935” yozuvi tarix va barqarorlik ramzini anglatadi. Bu yillar davomida universitetda avlodlar almashinuvi, ilmiy maktablar shakllanishi va an’analarning davomiyligini ifodalaydi. Eng muhimi, universitetning deyarli bir asrlik tajribasi uning bugungi yutuqlari uchun poydevor bo‘lib xizmat qilayotganini anglatadi.
Logotipning yashil rangda aks etishi chuqur ramziy ma’noga ega bo’lib, u barqaror rivojlanish, o’sish, yangilanish, va kelajakka mas’uliyat falsafasini anglatadi. Bu universitetning doimiy o‘sishda ekanini, yangi g‘oyalar va tashabbuslarga ochiqligini ifodalaydi.
Logotipda minimalizm va zamonaviylik uyg’un holda aks etgan bo’lib, ushbu soddalik logotip mazmunining chuqur ekanligini anglatadi. Odatda, minimalistik dizayn ortiqcha bezaklardan xoli bo‘lib, mazmunni qisqa va aniq yetkazadi. Ushbu yondashuv universitetning zamonaviy, ochiq va xalqaro akademik makonga integratsiyalashgan muassasa ekanligini ko‘rsatadi.

Утверждён новый логотип Ургенчского государственного университета
На 9-м заседании Учёного совета Ургенчского государственного университета был утверждён новый логотип университета. Новый логотип объединяет в себе стратегическое видение, исторические корни и будущие амбиции Ургенчского государственного университета. Он формирует образ современного университета, который, опираясь на знания, стремится к развитию, уважает традиции и уверенно движется в сторону инноваций.
Концепция и содержание логотипа заключаются в следующем:
Вертикальные элементы, направленные вверх, отражают философию роста и символизируют стратегическое направление университета. Это олицетворяет поэтапное развитие, академическую и научную устойчивость, а также стремление к выходу на международную арену. Каждый элемент символизирует новые вершины, достигаемые благодаря синтезу знаний, опыта и инноваций, а также служит символом фундамента Третьего Ренессанса.
Открытая книга в центре логотипа является источником знаний и символом свободы мышления, выражая сущностную природу университета. Она также отражает открытую среду для свободного мышления, исследований и создания инноваций. Это символизирует, что для каждого студента и учёного всегда открыты возможности. Элементы, направленные вверх от книги, подчёркивают, что подлинное развитие возможно только через науку и образование. Данная композиция отражает процесс превращения студента из получающего знания в зрелого специалиста, лидера и активного участника развития общества.
Надпись «1935» в логотипе университета с более чем 90-летней историей символизирует преемственность и стабильность. Она отражает смену поколений, формирование научных школ и сохранение традиций. Самое главное — почти вековой опыт университета служит прочной основой его сегодняшних достижений.
Зелёный цвет логотипа имеет глубокий символический смысл и отражает философию устойчивого развития, роста, обновления и ответственности за будущее. Он подчёркивает, что университет находится в постоянном развитии и открыт для новых идей и инициатив.
В логотипе гармонично сочетаются минимализм и современность. Эта простота подчёркивает глубину содержания. Как правило, минималистичный дизайн лишён избыточных элементов и позволяет ясно и лаконично передать смысл. Такой подход демонстрирует, что университет является современным, открытым и интегрированным в международное академическое пространство учреждением.