21–22 may kunlari Fargʻona davlat universitetida o‘tkazilgan “Talabalar ligasi”ning respublika bosqichida Urganch davlat universiteti Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti sportchi talabalari munosib ishtirok etib, faxrli 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi!
Musobaqalar davomida talabalarimiz yuksak mahorat va jamoaviy birdamlik namunasini ko‘rsatib, jami 6 ta Kumush medal sohibiga aylanishdi:
Rajabov Dilshod
Jumakulov Farid
Egamberganov Alisher
Nishonova Noila
Sheraliyeva Gulyuz
Axrorova Zebo
Sportchi talabalarimizni ushbu muvaffaqiyat bilan samimiy muborakbod etamiz. Kelgusidagi musobaqalarda ham ularga ulkan zafarlar va yangi g‘alabalar tilaymiz!

Student-athletes of Urgench State University won an honorable 2nd place in the republican stage of the “Students League” Table Tennis competition!
On May 21–22, the republican stage of the “Students League” was held at Fergana State University. Student-athletes of the Faculty of Sports Activities, Pedagogy and Psychology of Urgench State University performed well and secured an honorable 2nd place!
During the competition, our students demonstrated high skill and strong team spirit, winning a total of 6 silver medals:
Dilshod Rajabov
Farid Jumakulov
Alisher Egamberganov
Noila Nishonova
Gulyuz Sheraliyeva
Zebo Axrorova
We sincerely congratulate our student-athletes on this achievement and wish them even greater success and new victories in future competitions!