Filologiya fanlari doktori, professor, Qoraqalpog`iston Respublikasida xizmat ko`rsatgan fan arbobi Zaribboy Do`simov tavalludining 75 yilligiga bag`ishlangan uchrashuv bo`lib o`tdi
Dunyodagi eng eʼzozli, ehtirom va eʼtiborga loyiq, qalblarga yaxshilik, ezgulik, komillik olib kiruvchi ulug` kasb egasi, O`zbek tilshunosligi sohasida viloyatimizda  o`ziga xos ilmiy-pedagogik  maktab yarata olgan fidoyi inson, Filologiya fanlari doktori, professor Zaribboy Do`simov  tavalludining 75 yilligi hamda ilmiy-pedagogik  faoliyatining 55 yilligiga bag`ishlab, 2021-yil 7-may kuni Filologiya fakultetida “Ustozga ehtirom” mavzusida uchrashuv o`tkazildi.
Uchrashuvda  ustozning  kasbdosh do`stlari, fakultetning professor-o`qituvchilari, shogirdlari hamda 1-kurs talaba-yoshlari ishtirok etdi. Tadbirni Filologiya fakulteti dekani, f.f.n., dots. D.G`ayipov o`z tabrik so`zi bilan ochib berib, uchrashuvga raislik qildi.
Uchrashuvda ustozning  kasbdosh do`sti, “O`zbek tili va adabiyoti” kafedrasi professori, “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi, f.f.d. Saparboy Ro`zimboyev “Salohiyatli olim va yetuk tashkilotchi” mavzusida so`zga chiqib, universitet hayotiga ustoz bilan birgalikda kirib kelishlari, pedagogik faoliyatlari, ilmiy yutuqlari shuningdek, O`zbek tilshunosligi xususan, Onomastika sohasining  rivojlanishida ustozning beqiyos o`rnini alohida ta`kidladi.
Tadbir davomida Z.Do`simovning shogirdlari “O`zbek tilshunosligi” kafedrasi dotsenti, f.f.n. M.Tillayeva, ushbu kafedraning mudiri, f.f.n., dots. A.Primov hamda  PhD Q.Olloyorovlar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari,  jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.
Uchrashuvga talabalar tomonidan aytilgan ustozni ulug`lovchi, ibratli  she`rlar o`zgacha kayfiyat bag`ishladi.
Tadbir so`nggida talabalar o`zlarining qiziqtirgan barcha  savollariga Z.Do`simovdan javoblar olishdi.

Состоялась встреча, посвященная 75-летию доктора филологических наук, профессора, заслуженного ученого Республики Каракалпакстан Зариббоя Дусимова
7 мая 2021 года на филологическом факультете состоялась встреча «Уважение к учителю», посвященная 75-летию со дня рождения и 55-летию научно-педагогической деятельности самого уважаемого и почитаемого профессионала своего дела, человека, несущего в сердце добро, совершенство, а также личности, сумевшей создать уникальную научно-педагогическую школу в области узбекского языкознания в нашем регионе, доктора филологических наук, профессора Зариббоя Дусимова.
На мероприятии присутствовали коллеги наставника, профессора и преподаватели факультета, его ученики и первокурсники. Мероприятие открыл декан филологического факультета, д.ф.н., доц. Д.Гайипов.
Коллега преподавателя, профессор кафедры «Узбекского языка и литературы», кавалер ордена «Мехнат Шухрати», д.ф.н. Сапарбой Рузимбаев, выступая  на тему: «Потенциальный ученый и зрелый организатор», отметил исключительную роль Зариббая Дусимова в развитии узбекского языкознания, особенно в области ономастики, а также его вовлеченность в жизнь вуза, рассказал педагогической  деятельности, научных достижениях.
Ученики З.Дусимова доцент кафедры «Узбекского языкознания» к.ф.н. M.Тиллаева, заведующий кафедрой, к.ф.н., доц. А. Примов и PhD К.Оллоеров в своем выступлении рассказали о жизни и научной деятельности преподавателя, его исследованиях, традициях «устоз-шогирд», заслугах по повышению качества и эффективности обучения и воспитания, также выразили свои искренние поздравления и пожелания.