Filologiya fanlari doktori, professor, Qoraqalpog`iston Respublikasida xizmat ko`rsatgan fan arbobi Zaribboy Do`simov tavalludining 75 yilligiga bag`ishlangan uchrashuv bo`lib o`tdi
Dunyodagi eng eʼzozli, ehtirom va eʼtiborga loyiq, qalblarga yaxshilik, ezgulik, komillik olib kiruvchi ulug` kasb egasi, O`zbek tilshunosligi sohasida viloyatimizda  o`ziga xos ilmiy-pedagogik  maktab yarata olgan fidoyi inson, Filologiya fanlari doktori, professor Zaribboy Do`simov  tavalludining 75 yilligi hamda ilmiy-pedagogik  faoliyatining 55 yilligiga bag`ishlab, 2021-yil 7-may kuni Filologiya fakultetida “Ustozga ehtirom” mavzusida uchrashuv o`tkazildi.
Uchrashuvda  ustozning  kasbdosh do`stlari, fakultetning professor-o`qituvchilari, shogirdlari hamda 1-kurs talaba-yoshlari ishtirok etdi. Tadbirni Filologiya fakulteti dekani, f.f.n., dots. D.G`ayipov o`z tabrik so`zi bilan ochib berib, uchrashuvga raislik qildi.
Uchrashuvda ustozning  kasbdosh do`sti, “O`zbek tili va adabiyoti” kafedrasi professori, “Mehnat shuhrati” ordeni sohibi, f.f.d. Saparboy Ro`zimboyev “Salohiyatli olim va yetuk tashkilotchi” mavzusida so`zga chiqib, universitet hayotiga ustoz bilan birgalikda kirib kelishlari, pedagogik faoliyatlari, ilmiy yutuqlari shuningdek, O`zbek tilshunosligi xususan, Onomastika sohasining  rivojlanishida ustozning beqiyos o`rnini alohida ta`kidladi.
Tadbir davomida Z.Do`simovning shogirdlari “O`zbek tilshunosligi” kafedrasi dotsenti, f.f.n. M.Tillayeva, ushbu kafedraning mudiri, f.f.n., dots. A.Primov hamda  PhD Q.Olloyorovlar so`zga chiqib, ustozning hayoti va ilmiy faoliyati, olib borgan tadqiqotlari, ustoz-shogird an`analari,  jamoada ta’lim-tarbiya sifati va samaradorligini oshirish yо‘lidagi xizmatlari haqida gapirib, o`z dil izhorlari, samimiy tilak va istaklarini bildirdilar.
Uchrashuvga talabalar tomonidan aytilgan ustozni ulug`lovchi, ibratli  she`rlar o`zgacha kayfiyat bag`ishladi.
Tadbir so`nggida talabalar o`zlarining qiziqtirgan barcha  savollariga Z.Do`simovdan javoblar olishdi.

A meeting was held dedicated to the 75th anniversary of Doctor of Philology, Professor, Honored Scientist of the Republic of Karakalpakstan Zaribboy Dusimov
Zaribboy Dosimov, Doctor of Philology, Professor, the most venerated, worthy of respect and consideration in the world, a great professional who brings goodness, kindness, and perfection to the hearts, a selfless devoted person who was able to create a particular scientific and pedagogical school in the field of Uzbek linguistics in our region. In honor of the 75th anniversary of his birth and the 55th anniversary of his scientific and pedagogical activity, on May 7, 2021, at the Philology Faculty was held a gathering on "Respect for the teacher."
The event was attended by the mentor's colleagues, professors, and teachers of the faculty, his students, and freshmen. The event was opened by the Dean of the Philology Faculty, Ph.D., docent D. Gayipov.
A colleague of the teacher, professor of the department of "Uzbek language and literature", holder of the order "Mekhnat Shukhrati", Ph.D. Saparboy Ruzimbayev, speaking on the topic: "Potential scientist and mature organizer", noted the exceptional role of Zaribbai Dusimov in the development of Uzbek linguistics, especially in the field of onomastics, as well as his involvement in the life of the university, told his pedagogical activities, scientific achievements.
Students of Z. Dusimov, docent of the department of "Uzbek linguistics" Ph.D. M. Tillaeva, Head of the Department, Ph.D., docent A. Primov and Ph.D. Q. Olloerov in their speech spoke about the life and scientific activity of the teacher, his research, traditions of "ustoz-shogird", merits for improving the quality and effectiveness of teaching and upbringing, also expressed their sincere congratulations and wishes.