Qatag`on qurbonlari xotirasi muzeyida uch avlod uchrashuvi bo`lib o`tdi
2021-yil 21-may kuni Urganch davlat universiteti tuzilmasidagi “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyida Xorazm viloyatidagi Qurolli Kuchlar veteranlari, harbiy xizmatni o‘tayotgan harbiylar, Temurbeklar maktabi  hamda Tarix fakultetining 181-Arxeologiya guruhi talabalari ishtirokida “Uch avlod uchrashuvi” mavzusida  xotira tadbiri bo`lib o`tdi.
Tadbirni UrDU dotsenti Sh.Nurullayeva  kirish so`zi bilan ochib berib, "Ularning ezgu ishlari unutilmaydi" mavzusida ma'ruza qildi.
Tadbirda muzeyi direktori E.Ruzmetov muzey faoliyati va uning yaratilishi haqida, Xorazm viloyati Mudofaa ishlari boshqarmasi veteranlar kengashi raisi A.Jumaniyazov  “O‘tmishga bir nazar: Mustabid sovet tuzumining qatag‘on siyosati”,  Urganch garnizonidagi 53008-sonli harbiy qism harbiy xizmatchisi U.Mamajonov   “Mustaqillik yillarida tarixiy adolatning tiklanishi” mavzusida ma`ruza qildilar.
Shuningdek, harbiy xizmatchi, oddiy askar J.Fayziyev o`zining muzey haqidagi taasurotlarini yig`ilganlar bilan o`rtoqlashdi.

В Музее Памяти жертв репрессий прошла встреча трех поколений
21 мая 2021 года в музее «Памяти жертв репрессий» при Ургенчском государственном университете с участием ветеранов Вооруженных сил Хорезмской области, военнослужащих,  учащихся в «Темурбеклар мактаби» и студентов 181 группы направления Археология исторического факультета проведено мероприятие «Встреча трех поколений».
Мероприятие с приветственным словом открыла доцент УрГУ Ш.Нуруллаева и прочитала лекцию на тему: «Их добрые дела не будут забыты».
Директор музея Э.Рузметов рассказал о деятельности музея и его создании. Выступили с докладами председатель Совета ветеранов Хорезмского областного управления обороны А.Джуманиязов «Взгляд в прошлое: репрессивная политика советского режима», военнослужащий гарнизона 53008 Ургенча У.Мамажонов «Восстановление исторической справедливости в годы независимости».