Mahalla va oliy taʼlim hamkorligi – kun talabi
Joriy yil 14-aprel sanasida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining  "Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish" dasturi ijrosi yuzasidan Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti tashabbusi bilan "Jaloliddin Manguberdi", "Temir yo'lchi", "Ma’rifat", "Toza bog' " va "Umid" MFY hamkorligida band bo‘lmagan, uyushmagan yoshlar, fakultet professor-o‘qituvchilari va bir guruh faol talabalari hamda Urganch shahar San’at litseyining o‘qituvchilar jamoasi, iste'dodli o‘quvchilari bilan madaniy-ma’rifiy tadbir o'tkazildi.
Hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda fakultet talabalari teatr jamoasi, maktab o'quvchilari tomonidan tayyorlangan sahna ko'rinishlari, "Quvnoqlar va zukkolar" guruhlarining mohirona chiqishlari va dilrabo raqslari tomoshabinlarga ko'tarinki kayfiyat ulashdi.
Ijodkor talabalar tomonidan aytilgan monologlar, o'quvchilarning qo'l ishlari, bilimga chanqoq yoshlardan tuzilgan “Zakovat” intellektual o‘yinining “Filologlar”, “Algorotim” va “Da Vinchi” jamoalari bilim maydonida munosib bahs olib borishdi.
Mahallada fakultet o'qituvchilari tomonidan tashkil etilgan til o'rganish to'garaklarida faol qatnashayotgan, kam ta'minlangan, boquvchisini yo'qotgan mahalla yoshlariga fakultet professor-o'qituvchilari tomonidan faxriy yorliq hamda esdalik sovg'alari topshirildi.

Mahalla and higher education cooperation-issue of the agenda
On April 14, this year, on the initiative of the Faculty of Philology of Urgench State University on the implementation of the program of the president of the Republic of Uzbekistan "Radical improvement of the system of work with young people in the mahallas" in cooperation with Jaloliddin Manguberdi", "Temir yo'lchi", "Ma’rifat", "Toza bog' " va "Umid" MFY, a cultural and educational event was held with unemployed, unorganized youth, faculty members and a group of active students, as well as the teaching staff of the Urgench City Art Lyceum and talented students.
At the joint event, performances by the theater team students of the faculty, and schoolchildren, masterful performances of the group "Quvnoqlar va zukkolar" and captivating dances gave the audience a good mood.
The monologues recited by the creative students, the handicrafts of the students, the “Philologists”, “Algorotim” and “Da Vinci” teams of the intellectual game “Zakovat” made up of knowledge-hungry youth had a worthy discussion in the field of knowledge.
Honorary certificates and gifts were given by the faculty members to the youth of the mahalla, who are actively involved in language learning extramural activities organized by the faculty members, who have lost their breadwinners.