Mahalla va oliy taʼlim hamkorligi – kun talabi
Joriy yil 14-aprel sanasida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining  "Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish" dasturi ijrosi yuzasidan Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti tashabbusi bilan "Jaloliddin Manguberdi", "Temir yo'lchi", "Ma’rifat", "Toza bog' " va "Umid" MFY hamkorligida band bo‘lmagan, uyushmagan yoshlar, fakultet professor-o‘qituvchilari va bir guruh faol talabalari hamda Urganch shahar San’at litseyining o‘qituvchilar jamoasi, iste'dodli o‘quvchilari bilan madaniy-ma’rifiy tadbir o'tkazildi.
Hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda fakultet talabalari teatr jamoasi, maktab o'quvchilari tomonidan tayyorlangan sahna ko'rinishlari, "Quvnoqlar va zukkolar" guruhlarining mohirona chiqishlari va dilrabo raqslari tomoshabinlarga ko'tarinki kayfiyat ulashdi.
Ijodkor talabalar tomonidan aytilgan monologlar, o'quvchilarning qo'l ishlari, bilimga chanqoq yoshlardan tuzilgan “Zakovat” intellektual o‘yinining “Filologlar”, “Algorotim” va “Da Vinchi” jamoalari bilim maydonida munosib bahs olib borishdi.
Mahallada fakultet o'qituvchilari tomonidan tashkil etilgan til o'rganish to'garaklarida faol qatnashayotgan, kam ta'minlangan, boquvchisini yo'qotgan mahalla yoshlariga fakultet professor-o'qituvchilari tomonidan faxriy yorliq hamda esdalik sovg'alari topshirildi.

Сотрудничество махалли и высшего образования – вопрос повестки дня
14 апреля т.г. по Инициативе филологического факультета Ургенчского государственного университета по реализации программы президента Республики Узбекистан «Коренное совершенствование системы работы с молодежью в махаллях» в сотрудничестве с «Джалолиддином Мангуберди», «Темир йулчи», «Ма’рифат», «Тоза бог» ва «Умид» МФЮ было проведено культурно-просветительское мероприятие с участием безработной, неорганизованной молодежи, преподавателей и группы активных студентов , а также преподавательский состав Ургенчского городского художественного лицея и талантливые учащиеся.
На совместном мероприятии выступления театрального коллектива студентов факультета и школьников, мастерское выступление группы «Кувноклар ва зукколар» и завораживающие танцы подарили зрителям хорошее настроение.
Монологи, прочитанные творческими студентами, поделки студентов, команды “Филологи”, “Алгоритм” и “Да Винчи” интеллектуальной игры “Заковать”, состоящие из жаждущей знаний молодежи, вызвали достойную дискуссию в области знаний.
Почетные грамоты и подарки профессорско-преподавательский состав вручил молодежи махалли, активно участвующей в заочных занятиях по изучению языков, организованных профессорско-преподавательским составом, потерявшим кормильца.