O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 14-dekabrdagi 871-son qaroriga asosan, 2021-yildan boshlab har yili aprel oyida “Kitobxonlik haftaligi”ni o‘tkazish belgilangan. Shu asosda, joriy yil 18-23 aprel kunlari “Kitobsevar millat” shiori ostida “Kitobxonlik haftaligi”ni butun respublika boʻylab, shu jumladan Urganch davlat universitetida ham yuqori saviyada o‘tkazish ishlari boshlab yuborildi.
Bugun, 18-aprel kuni universitet Madaniyat saroyida haftalikning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda universitet professor-oʻqituvchilari, ARM jamoasi va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Ochilish marosimini Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, haftalik ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Tadbir doirasida iqtidorli talaba-yoshlarning chiqishlari, sahna koʻrinishlari, shuningdek, “Eng faol kitobxon” viloyat tanlovi g‘olibasi bilan ushrashuv, kitobxonlar o‘rtasida o‘zbek va jahon adabiyoti namoyondalari hayoti va ijodlari, asarlari yuzasidan viktorinalar, davlat stipendiyalari g‘oliblari bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Ochilish marosimida Yangibozor tumani 7-son maktab o'quvchilari ham oʻzlarining badiiy chiqishlari bilan qatnashdilar.
Tadbirda UrDU ARM direktori Gʻ.Jumanazarov soʻzga chiqib, bugungi kunda ARM faoliyati, fondi va unda mavjud adabiyotlar, kutubxonadan foydalanish tartib-qoidalari haqida talabalarga maʼlumotlar berib, ushbu kitobxonlik haftaligi joriy yil 23-aprelgacha davom etishi hamda undan qator uchrashuv va adabiy-badiiy kechalar, seminar-treninglar, tanlovlar va kitob koʻrgazmalari oʻrin olganligini qayd etdi. Talabalarni faollikka chaqirdi.
Ochilish marosimi yakunida tadbir tashkilotchilari hamda faol qatnashgan talabalar va maktab oʻquvchilari Faxriy yorliq bilan taqdirlandilar.

According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 871 of December 14, 2020, starting from 2021, the " Reading Week" will be held in April each year. On this basis, on April 18-23 this year, under the motto "Book-loving nation" began to hold a " Reading Week" throughout the country, including at Urgench State University.
Today, April 18, the opening ceremony of the week was held at the University Palace of Culture. It was attended by university professors, IRC staff and students.
The opening ceremony was opened by the First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs S.Davletov, who wished success to the week.
The event included performances by talented students, plays, as well as a meeting with the winner of the regional contest "The most active reading", quizzes on the life and works of Uzbek and world literature, a meeting with the winners of state scholarships.
Pupils of school No. 7 of Yangibazar district also took part in the opening ceremony with their artistic performances.
G.Jumanazarov, Director of the IRC of UrSU, spoke at the event and informed the students about the activities of the IRC, its fund and the literature available in it, the rules of use of the library. He noted that the reading week will last until April 23 this year and will include a series of meetings and literary and artistic evenings, seminars, trainings, contests and book exhibitions. He called on students to be active.
At the end of the opening ceremony, the organizers of the event, as well as active students and schoolchildren were awarded Certificates of Honor.