O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 14-dekabrdagi 871-son qaroriga asosan, 2021-yildan boshlab har yili aprel oyida “Kitobxonlik haftaligi”ni o‘tkazish belgilangan. Shu asosda, joriy yil 18-23 aprel kunlari “Kitobsevar millat” shiori ostida “Kitobxonlik haftaligi”ni butun respublika boʻylab, shu jumladan Urganch davlat universitetida ham yuqori saviyada o‘tkazish ishlari boshlab yuborildi.
Bugun, 18-aprel kuni universitet Madaniyat saroyida haftalikning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda universitet professor-oʻqituvchilari, ARM jamoasi va talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Ochilish marosimini Yoshlar masalalari va ma'naviy-ma'rifiy ishlar bo'yicha birinchi prorektori S.Davletov kirish soʻzi bilan ochib berib, haftalik ishiga muvaffaqiyat tiladi.
Tadbir doirasida iqtidorli talaba-yoshlarning chiqishlari, sahna koʻrinishlari, shuningdek, “Eng faol kitobxon” viloyat tanlovi g‘olibasi bilan ushrashuv, kitobxonlar o‘rtasida o‘zbek va jahon adabiyoti namoyondalari hayoti va ijodlari, asarlari yuzasidan viktorinalar, davlat stipendiyalari g‘oliblari bilan uchrashuv oʻtkazildi.
Ochilish marosimida Yangibozor tumani 7-son maktab o'quvchilari ham oʻzlarining badiiy chiqishlari bilan qatnashdilar.
Tadbirda UrDU ARM direktori Gʻ.Jumanazarov soʻzga chiqib, bugungi kunda ARM faoliyati, fondi va unda mavjud adabiyotlar, kutubxonadan foydalanish tartib-qoidalari haqida talabalarga maʼlumotlar berib, ushbu kitobxonlik haftaligi joriy yil 23-aprelgacha davom etishi hamda undan qator uchrashuv va adabiy-badiiy kechalar, seminar-treninglar, tanlovlar va kitob koʻrgazmalari oʻrin olganligini qayd etdi. Talabalarni faollikka chaqirdi.
Ochilish marosimi yakunida tadbir tashkilotchilari hamda faol qatnashgan talabalar va maktab oʻquvchilari Faxriy yorliq bilan taqdirlandilar.

Ургенчский государственный университет запустил «Неделю читателя»
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №871 от 14 декабря 2020 года, начиная с 2021 года, «Неделя читателя» будет проводиться ежегодно в апреле. Исходя из этого, 18-23 апреля с.г. под девизом «Книголюбивый народ» стали проводить «Неделю читателя» по всей стране, в том числе и в Ургенчском государственном университете.
Сегодня, 18 апреля, во Дворце культуры университета состоялось торжественное открытие недели. В нем приняли участие преподаватели вузов, сотрудники ИРЦ и студенты.
Церемонию открытия открыл первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской работе С.Давлетов, пожелав успехов неделе.
В рамках мероприятия были представлены выступления талантливых студентов, спектакли, а также встреча с победителем областного конкурса «Самый активный читатель», викторины о жизни и творчестве узбекской и мировой литературы, встреча с обладателями государственных стипендий.
В церемонии открытия со своими артистическими номерами также приняли участие учащиеся школы №7 Янгибазарского района.
На мероприятии выступил директор ИРЦ УрГУ Г.Джуманазаров, который проинформировал студентов о деятельности ИРЦ, его фонде и имеющейся в нем литературе, правилах пользования библиотекой. Он отметил, что читательская неделя продлится до 23 апреля текущего года и будет включать в себя ряд встреч и литературно-художественных вечеров, семинаров, тренингов, конкурсов и книжных выставок. Он призвал студентов быть активными.
По окончании церемонии открытия организаторам мероприятия, а также активным студентам и школьникам были вручены Почетные грамоты.