2022-yilning 5-may kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari o‘quvchilari oʻrtasida  Matematika fani bo‘yicha xotira turniri oʻtkazildi. Ushbu turnir uzoq yillar davomida UrDUda samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab oʻtkazildi.
Unda viloyatning barcha maktablaridan matematika faniga qiziqishi baland, iqtidorli oʻquvchilar qatnashib,  kunning birinchi yarmida olimpiada masalalarini yechdilar. Kunning ikkinchi yarmida esa universitet Madaniyat saroyida gʻoliblarni taqdirlash marosimi oʻtkazildi.
Unda UrDU rektori Bahrom Abdullayev soʻzga chiqib, turnirda ishtirok etgan barchaga oʻz minnatdorchiligini, samimiy tilak va istaklarini bildirdi. Urganch davlat universitetida matematika sohasida erishilgan yutuqlar, yaratilgan sharoitlar haqida gapirdi. Maktab oʻquvchilarini qunt bilan oʻqib, shu dargohning talabasi boʻlishlariga chaqirdi. Oʻquvchilarning kelgusi ishlarida muvaffaqiyat tiladi.
Shundan soʻng, olimpiada gʻoliblarini eʼlon qilindi.  Qayd etish joizki, olimpiada natijalari A (5-6 sinflar), B (7-8 sinflar) hamda C (9-10 sinflar) darajalar boʻyicha baholandi.
A (5-6 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Polvonnazirova Diyora – Xiva tumani 28-IDUM
II oʻrin – Jumamuratova Shakira– Gurlan tumani 41-maktab
III oʻrin – Po`latov Zayniddin – Xonqa tumani 7-IDUM
B (7-8 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Nazarboyev Otanazar– Gurlan tumani 41-maktab
II oʻrin –  Davletboyev Azizbek– Gurlan tumani 41-maktab
III oʻrin – Umarjonov Shohruh -  Hazorasp tumani 1-IMI
C (9-10 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Ismoilov Asadbek – Bogʻot tumani  3-AFCHOIMI
II oʻrin – Ismoilov Umrbek – Hazorasp tumani 1-IMI
III oʻrin – Abdullayev Saʼdulla – Hazorasp tumani 1-IMI
Shuningdek, faol ishtirok etgan bir guruh oʻquvchilarga Faxriy yorliq va kitoblar jamlanmasi topshirildi.
Alohida taʼkidlash joizki, olimpiadachilarni taqdirlashda UrDU Xotin-qizlar Maslahat kengashi tomonidan ham eng yuqori reyting ball to'plagan qizlar uchun "Ustozlar e'tirofi" nominatsiyasi joriy qilindi. Unda 3 nafar faol qizlar Xotin-qizlar kengashining  Faxriy yorliq va esdalik sovg'alari bilan taqdirlandilar.

An award ceremony for the Memory Tournament in Mathematics was held for high school students
On May 5, 2022, Urgench State University hosted a Memory Tournament in Mathematics among secondary school students. The tournament was dedicated to the memory of Ismail Abdullayev, a mathematician, candidate of physical and mathematical sciences, docent, who had been working at UrSU for many years.
It was attended by talented students from all schools of the region, who have a great interest in mathematics, and in the first half of the day solved the problems of the Olympiad. In the afternoon, the award ceremony was held at the University Palace of Culture.
Rector of UrSU Bahrom Abdullayev spoke at the event and expressed his gratitude, sincere wishes to all participants of the tournament. He spoke about the achievements in the field of mathematics at Urgench State University and the conditions created. He urged the students to study hard and become students of this university. He wished the students success in their future endeavors.
After that, the winners of the Olympiad were announced. It should be noted that the results of the Olympiad were evaluated at the levels of A (grades 5-6), B (grades 7-8) and C (grades 9-10).
By level A (grades 5-6):
I place - Polvonnazirova Diyora - Khiva district SSSS 28 (Specialized state secondary school)
II place - Jumamuratova Shakira - school No. 41 of Gurlan district
III place - Pulatov Zayniddin - Xonqa district SSSS 7
By grade B (grades 7-8):
I place - Nazarbayev Otanazar - school No. 41 of Gurlan district
II place - Davletboyev Azizbek - 41st school of Gurlan district
III place - Umarjonov Shohruh - Hazarasp district  SBS 1(Specialized Boarding School)
By level C (grades 9-10):
I place - Ismoilov Asadbek - Bagat district AFCHOIMI 3
II place - Ismoilov Umrbek - Hazarasp district SBS 1
III place - Abdullayev Saʼdulla - Hazarasp district SBS 1
All winners received Diplomas and gifts from the Rector of the University, as well as letters of appreciation to the teachers of the participants of the Olympiad.
A group of students who actively participated were also awarded Certificates of Merit and a set of books.
It should be noted that the Women's Advisory Board of UrSU also introduced the nomination "Teacher's Recognition" for girls who received the highest rating points in awarding Olympiad. In it, 3 active girls were awarded with Certificates of Honor and gifts of the Women's Council.