2022-yilning 5-may kuni Urganch davlat universitetida umumta’lim maktablari o‘quvchilari oʻrtasida  Matematika fani bo‘yicha xotira turniri oʻtkazildi. Ushbu turnir uzoq yillar davomida UrDUda samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab oʻtkazildi.
Unda viloyatning barcha maktablaridan matematika faniga qiziqishi baland, iqtidorli oʻquvchilar qatnashib,  kunning birinchi yarmida olimpiada masalalarini yechdilar. Kunning ikkinchi yarmida esa universitet Madaniyat saroyida gʻoliblarni taqdirlash marosimi oʻtkazildi.
Unda UrDU rektori Bahrom Abdullayev soʻzga chiqib, turnirda ishtirok etgan barchaga oʻz minnatdorchiligini, samimiy tilak va istaklarini bildirdi. Urganch davlat universitetida matematika sohasida erishilgan yutuqlar, yaratilgan sharoitlar haqida gapirdi. Maktab oʻquvchilarini qunt bilan oʻqib, shu dargohning talabasi boʻlishlariga chaqirdi. Oʻquvchilarning kelgusi ishlarida muvaffaqiyat tiladi.
Shundan soʻng, olimpiada gʻoliblarini eʼlon qilindi.  Qayd etish joizki, olimpiada natijalari A (5-6 sinflar), B (7-8 sinflar) hamda C (9-10 sinflar) darajalar boʻyicha baholandi.
A (5-6 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Polvonnazirova Diyora – Xiva tumani 28-IDUM
II oʻrin – Jumamuratova Shakira– Gurlan tumani 41-maktab
III oʻrin – Po`latov Zayniddin – Xonqa tumani 7-IDUM
B (7-8 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Nazarboyev Otanazar– Gurlan tumani 41-maktab
II oʻrin –  Davletboyev Azizbek– Gurlan tumani 41-maktab
III oʻrin – Umarjonov Shohruh -  Hazorasp tumani 1-IMI
C (9-10 sinflar) darajaga koʻra:
I oʻrin – Ismoilov Asadbek – Bogʻot tumani  3-AFCHOIMI
II oʻrin – Ismoilov Umrbek – Hazorasp tumani 1-IMI
III oʻrin – Abdullayev Saʼdulla – Hazorasp tumani 1-IMI
Shuningdek, faol ishtirok etgan bir guruh oʻquvchilarga Faxriy yorliq va kitoblar jamlanmasi topshirildi.
Alohida taʼkidlash joizki, olimpiadachilarni taqdirlashda UrDU Xotin-qizlar Maslahat kengashi tomonidan ham eng yuqori reyting ball to'plagan qizlar uchun "Ustozlar e'tirofi" nominatsiyasi joriy qilindi. Unda 3 nafar faol qizlar Xotin-qizlar kengashining  Faxriy yorliq va esdalik sovg'alari bilan taqdirlandilar.

Церемония награждения победителей Турнира памяти по математике среди старшеклассников
5 мая 2022 года в Ургенчском государственном университете состоялся Турнир памяти по математике среди учащихся средних школ. Турнир был посвящен памяти Исмаила Абдуллаева, математика, кандидата физико-математических наук, доцента, много лет работавшего в УрГУ.
В нем приняли участие талантливые ученики со всех школ области, проявляющие большой интерес к математике, и в первой половине дня решили задачи олимпиады. Во второй половине дня во Дворце культуры университета состоялась церемония награждения.
На мероприятии выступил ректор УрГУ Бахром Абдуллаев, который выразил благодарность, искренние пожелания всем участникам турнира. Он рассказал о достижениях в области математики в Ургенчском государственном университете и созданных условиях. Он призвал студентов усердно учиться и стать студентами этого вуза. Он пожелал студентам успехов в их дальнейшей работе.
После этого были объявлены победители олимпиады. Следует отметить, что результаты олимпиады оценивались на уровнях А (5-6 классы), В (7-8 классы) и С (9-10 классы).
По уровню А (5-6 классы):
I место - Полвонназирова Диёра - Хивинский район СГСО 28 (Государственная специальная общеобразовательная школа)
II место – Джумамуратова Шакира – школа №41 Гурланского района
III место - Пулатов Зайниддин - Хонкинский район СГСС 7
По классу Б (7-8 классы):
I место - Назарбаев Отаназар - школа №41 Гурланского района
II место - Давлетбоев Азизбек - 41 школа Гурланского района
III место - Умаржонов Шохрух - Хазараспский район СБШ 1(Специализированная школа-интернат)
По уровню С (9-10 классы):
I место - Исмоилов Асадбек - Багатский район АФЧОИМИ 3
II место - Исмоилов Умрбек - Хазараспский район СБС 1
III место - Абдуллаев Саъдулла - Хазараспский район СБС 1
Все победители получили Почетные грамоты и подарки от ректора университета, а также благодарственные письма преподавателям участников олимпиады.
Группа студентов, принявших активное участие, также была награждена Почетными грамотами и комплектом книг.
Следует отметить, что Женский экспертный совет УрГУ также ввел номинацию «Педагогическое признание» для девушек, получивших высшие рейтинговые баллы при награждении олимпиад. В нем 3 активные девушки были награждены Почетными грамотами и подарками Женсовета.